Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde Cilt Sorunları

Bebeklerin yüzündeki beyaz sivilceler neden olur?

156,921
kez izlendi
Puan: 2.54 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Yeni doğan bebeklerin cildinde çok değişik döküntüler olabilir. Bunların bir kısmı gövdede, bir kısmı da yüzde olabilir. Bebeklerin yüzündeki ter bezleri ve yağ bezlerin ağzı çok dar olduğu için zaman zaman yağ birikintisine, zaman zaman ter birikintisine bağlı değişik lekeler ortaya çıkabilir.

Halk arasında yağ bezesi ya da isilik olarak adlandırılan birbirinden farklı milia ya da miliaria denilen lekeler vardır. Bunun yanı sıra adında toksik sözcüğün geçmesine rağmen aslında tamamen sağlıklı bebeklerde gözüken, minik beyaz sivilceler bebeğin yüzünde ve gövdesinde olabilir. Bu sivilcelere toksik eritem denilir. Doktorunuzdan toksik eritem sözcüğünü duyarsanız korkmayın, çünkü toksik eritem tamamen sağlıklı bebeklerde gözüken geçici bir bulgudur.

Bebeklerin vücudunda gördüğünüz bu tür döküntülerin çok büyük bir çoğunluğu sağlıklı bebek bulgusudur. Bebek büyüdükçe, cildi olgunlaştıkça, banyo yaptıkça kendi kendilerine kaybolurlar ve özel bir tedavi yapmaya gerek yoktur.


Yeni doğan bebeklerde zaman zaman memelerde şişkinlik görülebilir. Özellikle gebelik süresinin 40 haftasını açtığı, yani günü geçtikten sonra doğan bebeklerde bu durum çok daha belirgin olur. Anneden geçen hormonların etkisiyle bebeklerin meme dokuları irileşir, hatta bazen sıkıldığı zaman süt de gelebilir, genellikle cinsiyet farkı olmadan hem kız hem de erkek bebeklerde memeler şişebilir.

Bebeklerde şişen memelere dokunulması önerilmez. Bu memelerin üzerine yapılacak masaj ya da memeyi sıkmak enfeksiyona neden olabilir. Enfeksiyon ortaya çıktığı zaman oradaki doku çok gevrek olduğundan bu enfeksiyon çok kolaylıkla yayılıp apseleşebilir. Bu nedenle meme başı büyümesinin bazı durumlarda memeden süt akmasının da normal olduğu düşünülerek hiç dokunulmaması önerilir. 


Doğumdan sonra bazı bebeklerin cildinin soyulduğu görülür. Bu aslında bir çeşit deri değiştirme de olabilir ama özellikle anne karnında normalden uzun süre kalmış bebeklerde, yani gebelik haftası 40 haftayı daha da aşmış bebeklerde son derecede belirgin olabilir. Eller ve ayaklarda buruşukluk ve hemen arkasından gelen parşömen kağıdı gibi soyulma denilen cilt soyuntuları, özellikle anne karnında uzun süre kalan bebeklerde gözükür. 

Bunun dışında bazı durumlarda gebelik süresinin normal olduğu hallerde de bebeklerde deri soyulması karşınıza çıkmaktadır. Çok büyük bir çoğunlukla her herhangi bir hastalık bulgusu değildir. Sadece basit nemlendiriciler kullanılarak tedavi edilebilir.  

Bebeklerin cildindeki soyulmalar bazen birkaç hafta sürebilir. Özellikle 1 ayını geçtikten sonra bebeğin cildinde hâlâ soyulmalar devam ediyorsa ya da soyularak ilk tabakasını atmış olan bir cilt 2. kez tekrar soyulmaya başlamışsa, doktora götürmek gerekebilir.

Bebeğin cildinde soyulmalarla beraber sıvı dolu kesecikler oluşuyorsa ya da soyulan derinin altında kızarık ve sulanan bir deri ortaya çıkıyorsa, bunlar değişik cilt hastalılarının bulgusu olabilir. Böyle bir durumda ilk önce bir çocuk doktorunun bebeği görüp değerlendirilmesi iyi olur.


Bebeklerde cilt kuruluğu çoğunlukla ailesel olur. Annenin ya da babanın da cildi çok kuru ise bebeğin de cildi kuru olabilir. Bunun dışında çok önemli bir sebep de bebeklerin cildine sürülen dermokozmetik ürünlerdir. İçeriğinde parfüm, koruyucu ve kimyasal katkı maddeleri olan bakım ürünlerinin kullanılması bebeklerde cilt kuruluğuna yol açabilir. Cildin kurumasının arkasından çatlaklar meydana gelir. Bu çatlakların üzerine sürülen değişik ürünler, çatlakların enfekte olmasına ve bebeğin canının yanmasına da yol açabilirler. 

Bebeklerde cilt kuruluğu aslında daha önemli bir sorundur. Deri ile beyin aynı kök hücreden köken alan değişik bir organdır ve beyin ile derinin birbiri ile çok ciddi bir bağlantısı vardır. Cildi rahat olan bebeğin beyni de rahat olur, dolayısıyla bebek daha huzurlu ve daha mutlu olur. Bu nedenle bebeklerde cilt kuruluğunu engellemek için olabildiğince doğal nemlendirmek, olabildiğince az ilaç kullanmak ve bebek kıyafetleri için kullandığınız deterjanlara dikkat etmek, mümkün olan en doğal olanlarını seçmek gerekir.


Bebeğin yanağındaki döküntüler hayatın ilk günlerinde genellikle toksik eritem olarak adlandırılan son derecede fizyolojik olan ve herhangi bir hastalığa bağlı olmayan döküntülerdir ve bunlar kendi kendine geçebilir.

Bazı durumlarda yağ bezlerinin ya da ter bezlerinin tıkanmasına bağlı milia ya da miliaria denilen küçük küçük beyaz pütür şeklinde seri döküntüler ya da özellikle saçlı deride ter birikmesine bağlı ıslak ve isilik dediğimiz deri döküntüler olması tamamen normaldir.

Bebeklerin yanaklarındaki sivilcelerin büyük bir çoğunluğu kendi kendine geçer. Ancak bebek 1. ayını geçtikten sonra yanaklarında sivilce ve kabuklanma, kaşıntı, ciltte çatlaklar ortaya çıkıyorsa, bu durumda besin alerjilerini düşünmek özellikle inek sütü alerjisini düşünmek gerekir. Bu nedenle de bazen tetkik yapılması gerekir.

Bebeğin yanakların üzerine masaj yapmak, bir şeylerle üzerini örtmeye çalışmak enfeksiyon kapmasına kolaylaştırır ve fizyolojik olan bir döküntü hastalık haline gelebilir ve iz bırakabilir. Bu nedenle bebeklerde bu tür cilt durumlarını doğal akışına bırakmak yeterli olacaktır.


Bebeklerde pişik oluşumunun 1. basamağı derinin üst tabakasının sıyrılmasıdır. Bebeklerin poposunun ıslak mendil ve sert bezlerle silinmesi pişiğe neden olabilir. Bebeklerde hasar görmüş, sıyrılmış olan deri bebek kakasını ve idrarını yaptığı zaman bezin içinde hapsedilmiş olan kaka ve idrarla sürekli olarak temas içinde kaldığında ya da özellikle sıcak günlerde bebek çok terlediği zaman terle temas ettiğinde, kızarmaya ve sulanmaya başlar. 

Bebeklerde bu yüzden pişik oluşumunun 1. basamağı olan derinin en üst tabakası epidermis denilen tabakanın sağlamlığının koruması lazımdır. Bu nedenle de yumuşatıcı, koruyucu bariyer oluşturucu pişik kremleri vardır. Bunlardan bir tanesini düzenli olarak kullanmak pişik oluşumunu engeller 

Bebeklerde pişik oluştuktan sonra pişiğin üzerine yerleşen mikroorganizmalar çok kolaylıkla enfeksiyona yol açabilirler, özellikle de kundak bezi bölgesinde mantarlar pişiklerin üzerine yerleştikleri zaman bu pişiğin hızla büyümesine, yayılmasına ve çok can yakıcı bir hale gelmesine yol açabilirler. Bebek sürekli ağlar ve beslenmesi bozulur. Bebekte pişik nedenli mantar oluştuğunu düşünüyorsanız bu pişikler mantar kremleriyle tedavi edilmelidir. Bunun dışında bebekte sürekli tekrarlayan, tedavilere hiç cevap vermeyen inatçı bir pişik varsa bebeğin o zaman sindirim sistemiyle ilgili bir sorun olup olmadığını düşünmek gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat