Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçirilir?

451,182
kez izlendi
Puan: 4.88 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Hastalıkları Uzmanı

Bebeğiniz eğer hırıltılı nefes alıyorsa burnu tıkalı demektir. Aslında çoğu zaman bebeklerdeki hırıltı bebekte burun tıkanıklığından kaynaklanır. Akciğerden gelen hırıltı oldukça nadirdir. Bebeğin hırıltılı, sesli nefes alması, zaman zaman horlamaya benzer sesler çıkarması hep burun tıkanıklığındandır. 

Bebeğinizin burnunda akıntı da görebilirsiniz ancak nefes almasında sorun olan bebeği genellikle huzursuzluğundan da ayırt edebilirsiniz. Burnu tıkalı olduğu için nefes alamayan bebek burnu tıkalı olmayan bebeğe göre çok daha huzursuz olacak, daha fazla ağlayacaktır. Yine aynı şekilde gece uykusu da bölünecektir. Bunlara bakarak bebeğin burun tıkanıklığını anlamak mümkündür. 

Bebeklerin hırıltılı solunum yaptığı ilk yıl içinde sık sık görülür. Bunun en büyük nedeni de burun tıkanıklığıdır. Bu da ortamdaki kuruluğa veya bebeğin nezle olmasına bağlı olabilir. 

Bebeklerde burun tıkanıklığını kendi haline bırakmak çok doğru bir şey değildir. Birincisi bu durum bebeğe çok rahatsızlık veren bir durumdur. Çünkü burun bebek için çok önemlidir, hemen hemen tek nefes alma yoludur. Burun tıkanıklığı bebeğin beslenmesini de etkileyebilir. Bebekte burnu tıkayan özellikle nezle gibi alerjik rahatsızlıklar burnun iyice tıkandığı durumlarda kulak enfeksiyonuna, alt solunum yolu enfeksiyonuna neden olabilir. 


Bebekte burun tıkanıklığının en güzel ve doğal tedavisi serum fizyolojiktir. Serum fizyolojik damlalar her 2 saat gibi sıklıkta kullanılarak bebeğin burnunu açabilirsiniz. Bu bebeğinizin sağlıklı nefes alabilmesi için çok faydalı olacaktır. Serum fizyolojik hem zararsızdır hem de diğer çarelere göre çok etkilidir. 

Bebeklerde burun tıkanıklığı tedavisinde serum fizyolojiğin bol bol kullanılması 1-2 damla değil de neredeyse bütün ampulün kullanılması oldukça önemlidir. 

Tüm bunlara ek olarak bebeğin ortamını havadar tutmak, nefes alması için başını bir miktar kaldırmak oldukça önemlidir. Lavanta yağı gibi nefes açıcı yağlar kullanılabilir. Ancak içinde kâfur bulunduran nefes açıcı maddelerin bebeğe zararlı olabileceği unutulmamalıdır.

Bebeklerde dekonjestan ve antihistaminikler, yani burun tıkanıklığını büyük çocuklarda veya büyüklerde tedavi edecek tedaviler ise onlar için uygun değildir. 0-2 yaş kullanımında beklenmedik yan etkiler olabilir. Bunların dozundan fazla kullanılmasında da zehirlenmeler olabileceği için pek çok uyarı vardır. Bu nedenle dekonjestan ve antihistaminikler sadece doktor denetiminde kullanılabilir. Bunlarla ilgili dünyanın pek çok yerinde uyarılar da vardır. Bebekler için serum fizyolojik aslında en etkin ve en fazla katkı sağlayan çözümdür. 


Öncelikle bebeğinizde burun tıkanıklığının sebebini anlamanız gerekir. Ortam kuru mu diye burnu tıkanıyor, yoksa viral bir enfeksiyonu mu var, alerjisi veya başka bir sebebi mi var; onu anlamanız gerekir. Bu anlamda doktor denetiminde, sebebe yönelik, örneğin ortamla ilgili önlemler gerekiyor. Bebeğin daha rahat nefes alabilmesi için ortamın havadar olması, nem seviyesinin %50'lerde olması oldukça önemlidir. 

Bebeğinizin burun tedavisinde en etkin çözüm sık sık uygulanan serum fizyolojiktir. Bu aslında pek çok hazır kimyasal damladan çok daha etkin ve çok güvenli bir tedavidir. Onun dışındaki tedavilerde beklenmedik yan etkiler olabilir. Dünyanın pek çok ülkesinde 0-2 yaşındaki bebeklere, büyüklerde kullanılan burun tıkanıklığını engelleyici ilaçların, yani dekonjestanların ve antihistaminiklerin kullanılmaması konusunda ciddi uyarılar vardır.


Eğer bebeğiniz tıkanıklığından dolayı uyuyamıyorsa burnunu açmak çok önemlidir. Bebekler için küçük ampuller halinde serum fizyolojikler piyasada mevcuttur. Bunlarla bebeğin burnunu oldukça güzel bir şekilde yıkamak gerekir. 1-2 damla genellikle yetmez. Serum fizyolojik ampulün hemen hemen tümünü bitirmek gerekir. Bebeğin burnundan suyun akması gerekir ki burun iyice açılsın.

Sonrasında bebeğin burnundaki sümüğü aspire etmek, yani çıkarmak gerekebilir. Bunun için de basit kullanımlı aspiratörler vardır. İleri dönemde bebek kendi hapşurarak, öksürerek bunu atacaktır. 

Bebeğin burnunu serum fizyolojikle iyi bir şekilde yıkadıktan sonra, aynı zamanda bebeğin yattığı ortamın havalanmış olmasına, ortamdaki neme dikkat etmek gerekir. Yine bebeğin yatış pozisyonu özellikle burnu tıkalı olduğu zaman önemlidir. Bebeğin sırtının dik olması gerekir. İlk 2 yıl içinde sırtına yastık kullanılmaz ancak bebeğin yatağının altına bir yastık kullanmak suretiyle yatağının yükseltilmesi burnu tıkalı bebeğin çok daha rahat uyumasını sağlayacaktır. 


Doğumdan itibaren bebeklerde sık sık burun tıkanıklığına rastlanacaktır. Bunu ilk kontrolde çocuk doktoru ile konuşmak gerekir. Çünkü her burun tıkanıklığı da oldukça hafif seyreden ve zararsız bir durum değildir. 

Eğer bebeğinizin burnu tıkanıksa, solunumu hırıltılı ise ve bu artarak devam ediyorsa doktora gitmek gerekebilir. Özellikle de burun tıkanıklığına ateş eşlik ediyorsa, bebek huzursuzsa ve beslenmesi etkilendiyse bu durumda bebeğin çocuk hekimi tarafından değerlendirilmesi önemlidir. 

Bebeklerde alerjik burun tıkanıklığı daha nadirdir, ancak yine de mümkündür. Özellikle de ailede bir alerji hikayesi varsa doktoru bunun nedenini araştıracaktır. 

Bebeklerde burun tıkanıklığı için erken önlem alınmasının, tıkanıklığın erken tedavi edilmesinin önemli sebeplerinden biri de burun tıkanıklığının daha sonradan kulak enfeksiyonlarına neden olabilmesidir. Bebeklerde tedavi edilmeyen burun tıkanıklığı alt solunum yolu enfeksiyonlarına da neden olabilir. Bu nedenle burnu tıkanık olan bebeğin doktor tarafından tüm muayenesinin yapılması, bebeğin kulaklarını, akciğerlerini, alt solunum yolunu değerlendirmesi de çok önemlidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat