Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde Beslenme ve Devam Sütü Seçimi

Organik sütler anne sütüne yakın mıdır?

159,424
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Gastroenteroloji ve Beslenme Uzmanı

Anne sütü bebekler için en ideal ve en mükemmel üründür. Uzun süreli anne sütü alan bebekler bedenen çok daha iyi korunurlar. İyi korundukları için kolay kolay ateşli hastalıktan yakınmazlar. İyi korundukları için ileri yaşlarda daha sık gördüğümüz alerjiden, diyabete kadar hipertansiyona kadar bulaşıcı olmayan hastalıklardan da korunurlar. Bu korunmanın yanı sıra bebek sistemlerini çok iyi geliştirir. Örneğin beyin gelişimi anne sütü ile içerdiği Omega 3 yağ asitleriyle ve diğer çoklu doymamış yağ asitleriyle mükemmel olur. Anne sütü ile beslenen bebeğin zeka puanı her zaman için diğer bebeklere göre daha yüksektir. Zeka puanı yüksek olan bir çocuğumuzun eğitimi de daha başarılı olacak ve daha mükemmel bir noktaya ulaşacaktır. 

Anne sütü alan bir bebeğin ruhsal gelişimi de mükemmel olur. 9 ay boyunca anne kokusuyla anne karnında büyüyen bebek doğumda annesinden ayrılmış onu kaybetmiştir aslında. İşte annesini bulduğu yerdir anne sütü. Orada korkularını giderir, kendini güvende hisseder, özgüvenini geliştirir. Emdikçe sevildiğine anlar, sevildiğine inanır. Sevildiğine inan bebek mutlu bebektir. Ruh sağlığı açısından tam bir doyuma ulaşır. Ve çok dengeli, kişilikli bir birey olarak topluma karışır. 

9 ay boyunca heyecan bebeğini bekleyen annenin bebeğine verebileceği en güzel armağan, en güzel hediyedir anne sütü.

Organik sütler hakkında merak edilenler

Organik süt demek anne sütüne yakın demek değildir. Bazı organik bebek sütleri nişasta içerir. Nişasta içeren sütler anne sütünden uzaklaşır. Çünkü anne sütünde nişasta bulunmaz. Anne sütünün karbonhidrat kaynağı nişasta değil laktozdur. 

Bebek sütlerinde nişasta kullanımına yönetmelik gereği izin verilir. Ancak en iyi bebek sütü arayışındaysanız tercihiniz nişastalı bebek sütünden yana olmamalıdır. Çünkü çocuğun sindirim sitemi bu süte ilk 6 ayda hazır değildir. 

Anne sütünde bulunan bir diğer önemli bileşen Omega 3 dediğimiz balık yağıdır. Balık yağı bebeklerin beyin gelişimi için çok önemlidir. Bazı organik devam sütleri balık yağı içermez. Bazı organik devam sütleri anne sütünde bulunan prebiyotik ve nükleotidleri de yeterli miktarda içermez. Bu yüzden devam sütünün organik olması bir kriter değildir. 

Bebeklerde ek gıdaya geçme zamanı ve ek gıda miktarı

İlk 6 ayda bebeğin sindirim sistemi özellikleri gerek bağırsak yapısı gerekse sindirim faaliyetlerindeki kullanılacak olan enzimler açısından anne sütü dışında veya ona en yakın bebek sütü dışında hiç bir gıdaya hazır değildir. Bu nedenle ek gıdaya 6 aydan önce başlanılmaması en doğru uygulamadır. 6. ayda ek gıdaya başlanıldığı zaman da annelerin dikkat etmesi gereken o ek  gıdayla tanıştırmaktır öncelikle doyurmak değildir.

Pratikte gördüğümüz en büyük yanlış ek gıda döneminde ek gıdaya başlayıp ilk iki ay içinde çocuğun yiyebileceği, bizlerin tükettiği her şeyi bizlerin miktarına yakın miktarlarda bebeğe verilmeye çalışılmasıdır. Bu yüksek protein ve kalori bebeği hızla obeziteye doğru yönlendirebilir veya alerji gibi veya sindirim sistemi yetersizlikleri gibi problemler yaşatabilir. Ve de anne sütü kaybına sebep olabilir. 

Anne sütü kaybı demek veya anne sütüne uygun, yakın bir formül bir sütle beslenmeyip ek gıdaya ağırlık vermek demek, bebeğin anne sütünde bulunan koruyucu faktörleri beyin gelişimi için destek olacak ürünleri alamaması demektir. 

"Ek"in adı üstündedir. Ek gıda için 7-8-9. aylarda 1-2 küçük çay bardağı ek gıda yeterlidir. 9 aydan sonra 10-11-12. ayda ise 2 küçük çay bardağı veya 3 küçük çay bardağı ek gıda yeterlidir. Bunun dışında diğer öğünler anne sütü veya anne sütü yoksa ona yakın devam sütü olmalıdır. 

Devam sütlerinde gaz ve kabızlık sorunları olur mu

Formül süt dediğimiz devam sütüyle beslenen çocuklarda görünecek gaz veya kabızlığın tek hedefi veya nedeni kullandığı formül sütler değildir. Gaz ve kabızlık konusunda diğer faktörlere de dikkat etmek lazım. Örneğin biberonla beslerken biberon haznesinin mama ile dolu olmasına dikkat etmemiz lazım. Biberon deliklerinin çocuğun yaşına uygun büyüklükte olup çok hızlı bir şekilde bebeğin ağzına süt, devam sütü gitmemesi lazım. 

Ayrıca bebeğin kullandığı vitaminlere dikkat etmek gerekir. Örneğin demir bir mineraldir. Destek olur, çocuğun organizmasına, yararlıdır. Ama yan etki olarak kabızlık yapabilir. Demir damlası veya şurubu kullanan çocuklar aynı zamanda mama ile besleniyor olabilirler. Kaldı ki bu durumda mamalar demir içerdiği için çok fazla da demir damlasının dozunun yüksek tutulmasına gerek yoktur. Özellikle demirin ekstra verildiği durumlarda kabızlıkta baş sorumlu olduğunu düşünebiliriz.

Bebekte gaz ve kabızlık sorunu varsa, devam sütü ile beslenip ayrıca evdeki yemeklerden ek besin olarak yararlanan bebeğin tükettiği besinlerin içeriklerine de dikkat etmek gerekir. Bunlardan bazıları pek ala yine kabızlığa neden olabilir. Birlikte kullandığı diğer vitaminler ve tükettiği besinlere de dikkat etmek gerekir.

Devam sütü zamanı ve miktarı

Bebeğin beslenmesinde son derece önemli ve değerli olan anne sütü yetersizliklerinde bebeğimize destek olarak verebileceğimiz en doğru ürün devam sütleridir. Anne sütü yetersizliğini bebeğin doğum kilosu ve daha sonraki aylarda aldığı kilolara bakarak büyüme hızı üzerinden değerlendirip karar vermemiz gerekir. Yetersizlik gördüğümüz zaman çocuğun ayına kilosuna dikkat ederek veya yaşına dikkat ederek devam sütü verilmelidir. Çünkü terminolojide çocuğun adı süt çocuğudur. 

Özellikle 0-1 yaş arasında erkenden ev yemeklerine başlamak, açığı ev yemekleri ile kapamak kesinlikle yanlıştır. Bu çocuğa yüksek kalori ve protein vererek onu gürbüz ve obez bir çocuk olmaya doğru yönlendirir. 

Annesinden emerek beslenen bir çocuk her seferinde annesinden 100 veya 120 ml süt alır. Bu durumda anne sütünün yetersiz olduğu öğünlerde veya olmadığı durumda yine anne sütünde olduğu gibi 3 saat aralıklarla 100 ya da 120 en fazla 150 ml devam sütü ile destek olunabilir

Devam sütü hazırlarken bazı noktalara dikkat etmemiz gerekir. Bir kere kullanacağımız su kaynamış, ılımış, temiz su olmalıdır. Her seferinde 30 ml su için 1 silme ölçek devam sütü konulur. Hazırlarken de önce bebek kaç ml tüketecek? Örneğin 150 ml, 150 ml su konur içinde 5 tane 30 ml olduğuna göre 5 tane silme mama koyularak hafif bir çalkalamayla devam sütü hazır hale getirilir. Bu esnada el temizliğine ve elimizin mama ile temas etmemesine özen göstermek gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat