Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde Bağırsak Tıkanıklığı

Bebeklerde bağırsak tıkanıklığı nedenleri nelerdir?

48,501
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama
Genel Cerrahi Uzmanı

Bebeklerde bağırsak tıkanıklığı ağızdan alınan besinlerin popodan çıkarılamaması durumudur. Bunun birden fazla nedeni olabilir. Özellikle yeni doğan döneminde doğumsal anomaliler daha sıklıkla görülür veya anne karnındayken bağırsağın kendi etrafında dönmesi olarak tanımlanabilecek vol-vulus tablosu buna yol açabilir. Bu tabloda bebek kusma, karın şişliği, kaka yapamama şikayetleri ile başvurmaktadır. 

Yeni doğan döneminde doğumu takiben veya karın şişliği ile gelen ve beslenmeyi tolere edemeyen olgularda atrezi adını verdiğimiz, bağırsak bütünlüğünün tam olmadığı, bağırsakların birbirleri ile ilişkisinin olmadığı tablolar da mevcuttur. Bu tablolarda bebek beslenemez, beslendiklerini olduğu gibi kusar veya atrezinin seviyesine bağlı olarak bir iki gün beslenmeyi tolere edebilirler. Bunlarda en önemli özellik bebeğin kaka yapamaması ve karın şişliğinin belirgin olmasıdır. Bu tablolar özellikle doğumsal anomaliler ile birlikte olursa, tedavisi cerrahidir.

Yeni doğan dönemindeki bağırsak tıkanıklığı çocuklarda karın şişliği, kaka yapamama, safralı veya gıdavi kusmaları ile belirti gösteren, ağızdan alınan besinlerin poposundan çıkamaması olarak tanımlanabilir. 

- Safralı kusma
- Gıdavi kusma
- Kaka yapamama
- Karın şişliği

Bebekte bağırsak tıkanıklığının seviyesine bağlı olarak belirtilerin ortaya çıkma süreleri ve şiddeti değişkenlik gösterir. Bebekte ağız ve mide bölgesi ne kadar yakında ise bu bulgular o kadar erken dönemde ortaya çıkacak ve o kadar şiddetli olacaktır.

Duodenal atrezi adını verdiğimiz onikiparmak bağırsağının olmadığı, tıkanıklığının olduğu durumlarda çocuk gıdavi kusar,  karın şişliği belirgin olur ve erken dönemden itibaren beslenmeyi tolere edemez.

Bunun dışında anne karnında perperasyon adını verdiğimiz bağırsağın anne karnında delinmesi durumlarında ise bebek aralıklı olarak beslenmeyi tolere edebilir, arada kaka yapabilir veya karın şişliği aralıklı olarak artıp azalabilir. 

İnvajinasyon (bağırsak düğümlenmesi) belirtileri
- Bebekte makattan kanama olur.
- Daha önceden sağlıklı bir şekilde beslenen bebek beslenmeyi tolere edemeyecek duruma gelir. 
- Safralı kusar.
- Karnı şişer.

Vol-vulus (bağırsağın kendi etrafında dönmesi) belirtileri
- Daha öncesinde tamamen sağlıklı olan bebek aniden safralı kusmaya başlar.
- Ciddi karın şişlikleri ortaya çıkar.
- Gayta (kaka) çıkaramamaya başlar.

Kitle olguları bebeklik döneminde nadir olmasına rağmen gene benzer şikayetleri ortaya çıkarabilir. Karın şişliği, safralı kusma, kaka yapamama bu durumlarda gördüğümüz belirtilerdir.


Bebeklerde bağırsak tıkanıklığının birden fazla nedeni vardır. Özellikle yeni doğan döneminden bahsedecek olursa, bunlar daha çok doğumsal anomalilerin eşlik ettiği, bağırsakların herhangi bir seviyede bütünlüğünün olmadığı intestinel atrezilerdir. 

Bebek anne karnındayken bağırsakta delinme olması durumunda, bebek yine bağırsak tıkanıklığı bulguları ile gelecektir. Çok nadir olmakla birlikte, bağırsakların iç içe geçmesi veya düğümlenmesi olarak adlandırılan invajinasyon olguları da aynı şekilde bebekte karın şişliği, safralı kusma ve kaka yapamama gibi belirtiler gösterir. 

Bebeklerin kakaları yeni doğan döneminde daha sert kıvamdadır. Bu da anne karnındayken sıvı dengesi ile ilgilidir. Bebek kakasının bu sertliği, bebekte bir tıkaç gibi davranarak mekonyum tıkacı sendromu adı verilen bir tablo oluşturur ki, bu da yine bağırsak tıkanıklığı belirtileri şeklinde görülür.

Nadir de olsa bebeklerde karın içi kitleler bağırsak tıkanıklığı olarak yansır. Ayrıca bebeklerde bağırsaklarda sinirlerin tam etkin çalışamadığı durumlarda da bebekler yine safralı kusma, karın şişliği ve kaka yapamama ya da zorlanarak kaka yapma şikayetleri yaşar. 


Bebeklerde bağırsak tıkanıklığı bebeklerin karnının şişmesine, safralı veya gıdavi kusmasına ve kaka yapamamalarına yol açar. Bütün bu bulgular, aslında tıkanıklığın yeri ile alakalıdır. 

Bebekte bağırsak tıkanıklığı ağız ve mideye ne kadar yakın ise bulguların şiddeti o kadar fazla olacaktır. Ancak onikiparmak bağırsağının tıkanıklığında çocuk gıdavi kusarken anal atrezi adını verdiğimiz, daha uç noktadaki tıkanıklıkta çocuk safralı kusmaya başlayacaktır. Kusma süreleri de aynı şekilde değişiklik gösterecektir. 

Daha yukarıdaki bağırsak tıkanıklıklarında bebek erken dönemden itibaren beslenmeyi tolere edemeyecek, kusmaya başlayacak, hızla kilo kaybeder. Daha ileri seviyedeki, aşağıdaki tıkanıklıklarda kusma daha geç olacak, olgu bir iki saat veya belki bir gün beslenmeyi tolere edebilecektir. Her iki olguda da bebekte karın şişliği olur. Ancak karın şişliği seviyesi ve şiddeti değişiklik gösterir. 

Bağırsak tıkanıklığı, invajinasyon adı verilen bağırsak düğümlenmesine bağlı ise, bebeğin makattan kanama şikayeti oluşur. Olguya müdahale edilmeme seviyesine bağlı olarak bağırsakların kanlanmasında bozulma ve çürüme görülme ihtimali artacaktır. 

Bebeklerde bağırsak tıkanmasının ölümcül olduğu durumlar

Bebeklerde bağırsak tıkanıklığı, sebebine göre değişiklik göstermesine rağmen, eğer zamanında müdahale edilmezse ölümle sonuçlanabilecek bir rahatsızlıktır. Örneğin, bebeklerde invajinasyon (bağırsak düğümlenmesi), erken dönemde bağırsak kanlanması, bağırsak canlılığının kaybı ilebağırsağın kaybedilmesine neden olabilir. Cerrahi öncesi veya cerrahi sonrasında çok geç kalınmış olgular ölümle sonuçlanabilir. 

Aynı şekilde doğumsal bağırsak tıkanıklıkları, atreziler eğer bebeğe zamanında ve gerekli müdahaleler yapılmaz ise ölümle sonuçlanma ihtimali çok yüksek olan olgulardır. 

Vol-vulus (bağırsağın kendi etrafında dönmesi), çok akut seyreden, aniden çıkan bir tablodur ve zamanında müdahale edilmezse hızlı bir şekilde bebeğin genel durumunu bozar ve ölümle sonuçlanır. 


Bebeklerde bağırsak tıkanıklığında ilk önce bebeğin rahatlatılması gerekir. Bunun için bebeğin burnundan midesine bir hortum salınır ve çocuğun kusması engellenir. Alttan, popo deliğinden lavmanlar yapılarak kaka çıkışı denenir. Ama bağırsak tıkanıklığının asıl tedavisi ameliyattır. Ameliyat ile bağırsak tıkanıklığına yol açan sebep ortadan kaldırılır. 


Bebeklerde bağırsak tıkanıklığı ameliyatı, bağırsak tıkanıklığının sebebine göre değişiklik gösterir. Bağırsak tıkanıklığı doğumsal bir anomaliden kaynaklanıyorsa, anal atrezi söz konusu ise buna yönelik cerrahi işlemler, yapısal düzeltici işlemler yapılır. Her birinin kendine özgü prosedürleri vardır. 

Karın içi bağırsak tıkanıklıklarında önce seviye belirlenir. Birden fazla tıkanıklık varsa ve bağırsak bütünlüğü sağlanamıyorsa, bağırsak önce karına önce ağızlaştırılır ve daha sonra kalan kısmı birbirine dikilir. 

Bebekte popo deliğinin olmaması, anal atrezi, bebekte makatın kapalı olması durumlarında önce bebeğin rahatlatılabilmesi için karnına bağırsağına ağızlaştırılır ve bebeğin büyümesi beklenir. Ortalama 6 ay ile 1 yaş arasındayken popo deliği, makat tekrar yapılır. Son ameliyatla da bağırsağı tekrar karın içine alınır.  Ancak daha acil durumlarda, bağırsağın kendi etrafında dönmesi olan vol-vulus veya invajinasyon (bağırsak düğümlenmesi) gibi durumlarda iş biraz değişir. 

İnvajinasyon olgularında hastaya öncelikle havayla açma adını verdiğimiz pnömatik redüksiyon işlemi uygulanır. Pnömatik redüksiyonda bebeğe makattan hava vererek düğümlenen, iç içe geçen bağırsağın birbirinden açıldığı izlenir. Açık ameliyatta bağırsağın kanlanma durumuna, bağırsağın canlılığına göre karar verilir. Bağırsakta bir çürüme olduysa çürüme miktarına göre bağırsağın çürüyen kısmı çıkarılır ve kalan kısmı birbirine dikilir. Bağırsak birbirine dikilemeyecek kadar kötü durumdaysa ya da çıkarılan miktar çok büyük ise bebeğin geçici bir süre ile karnı ağızlaştırılır. 

Bebeklerde karın içi kitlelerde bağırsak tıkanıklığına yol açma durumu kendi başına değerlendirilir. Mümkün olduğunca cerrahiden uzak durulmaya çalışılır. Ancak kitle buna izin vermiyorsa kitleyi de içine alacak bir cerrahi işlem yapılması kaçınılmazdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat