Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde Ateş

Bebeklerde ateş hangi durumlarda tehlikelidir?

71,530
kez izlendi
Puan: 3.00 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Bebeklerde ateşin ciddiyetine karar verirken sadece derecesi değil, bebeğin yaşı, ateşin inatçılığı, çocuğun aile öyküsündeki havale olup olmaması gibi faktörler göz önüne alınır. Bu anlamda sadece ateşin derecesi yeterli değildir. 

İlk 6 aydaki bebeklerin ateşlerinin daha fazla ciddiye alınması gerekir. Yeni doğan dönemindeki ateşler ise çok önemlidir. Bu anlamda ateşin ciddiyeti öncelikle bebeğin yaşı göz önüne alınarak anlaşılabilir.

İkinci faktör ateşin derecesidir, ama anne babalar bunu havale geçirme derecesi gibi algılamamalıdır. Havale geçirilen belli bir derece yoktur. Bebekteki ateş 37 iken havale geçirilebilir. Ateşli havale, ateş yükselmeye başladığı noktada geçirildiği için hastaneye gelene kadar ateş sonradan 38-39 derecelere çıkabilir. Bu anlamda "şu dereceden sonra havale geçirme riski vardır" demek mümkün değildir. 

Ateş dereceleri
- 37-38 arası ateşleri hafif ateş
- 38-39 arası yüksek ateş
- 39-40 ve üstü çok yüksek ateş

Bebekte yüksek ateş ne kadar yüksek ve inatçıysa, düşürmekte zorlanıyorsak bu ateşe o kadar önem vermek gerekir. Örneklemek gerekirse, 3 yaşında, genel durumu iyi, biraz burnu akan, nezle olan ve ateşi de 38 olan çocuğun ilaçlarla ateşi 6 saatten daha sık çıkmıyorsa, bu ateş 3 günden uzun sürmüyorsa ya da çocuk zaten diş çıkarıyorsa ve ateş 38'i geçmiyorsa ve yine çok sık çıkmıyorsa bu ateşleri çok da ciddiye almayabiliriz. Tabii aile öyküsü, çocuğun daha önceden ateşli havale geçirmiş olup olmaması, birçok faktör ateşin ciddiyetini belirlemede önem arz eder.


Çocuklarda ateş makattan veya kulaktan ölçülebilir. Ölçü yöntemi olarak klasik yöntemler daha çok tercih edilir. Bebeklerde ateş ölçümü için koltukaltı veya makattan ölçüm doğru ve kesindir. Civalı dereceler piyasadan kalkmış olsa da zannedildiği gibi korkulacak bir durum yoktur. Çünkü aslında o civa toksik bir civa değildir. Ateş ölçmek için elektronik ateş ölçerler de da tercih edilebilir. 

Ölçüm yaparken şunu çok iyi bilmek gerekir: Makattan alınan ateş ölçüsü 1 derece daha yüksektir. Yani makattan ölçtüğünüz 37,8 - 38 derece normal kabul edilirken, aynı derece koltukaltından alındığında 37,5 - 38 derece hafif ateş olarak değerlendirilir. Yani koltukaltından ölçtüğünüzde 37'yi geçtiği zaman ateş başlamış anlamına gelir. 

Makattan ölçtüğümüz zaman da 37,8 -  38'i geçtikten sonra ateş başlamış olur. Bu anlamda bebeğinizdeki ya da çocuğunuzdaki ateş sonucunu değerlendirirken bunu bilmekte fayda vardır.

Sensörlü kulaktan ateş ölçer kullanımı

Kulaktan ateş ölçme teknik olarak çok güzel bir ölçüm yöntemi ve doğru kullanıldığında gerçek sonucu verse de pratikte bebeklerde uygulanırlığı zordur. Çünkü kulaktan ateş ölçerin ucundaki sensörün, kulak zarını 90 derece dik bir şekilde görmesi gerekir. Bebeklerin kulak zarı dar, tüylerle dolu çoğu zaman kirler de olduğu için 90 derecelik açının sağlanması neredeyse imkansızdır. Bu nedenle kulaktan ölçümler bebekte normal ile alakası olmayan garip sonuçlar çıkarabilir. O yüzden anne babalara kulak ölçümü önerilmez.


Sebep ne olursa olsun bebek 1 yaşın altındaysa, ateşi 38'in üzerindeyse, ıslak uygulamalarla veya basit bir ateş düşürücü vererek kolayca düşmüyorsa, ateş 48, hele ki 72 saatten daha uzun süredir varsa, çocukta başka hastalık belirtileri görülüyorsa çocuğun zaman geçirmeden doktora götürülmesi gerekir.

Doktora gitmede en önemli kriter, ateşinin düşürülememesi, uzun sürmesi ve yüksek olmasıdır. Derecelere de bakarsak 38'i geçiyorsa özellikle 39'un üzerindeyse çocuk iyi bile görünse bir doktora gitmek gerekebilir. 

- Enfeksiyon hastalıkları
- Üst solunum yolu enfeksiyonları
- İdrar yolu enfeksiyonları
- Yeterli beslenememe
- Merkezi sinir sistemi enfeksiyonları
- Beyin veya beyin zarını etkileyen menenjit gibi enfeksiyonlar
- Çocuk kanserleri
- Lenfoma
- Nöroblastom
- Lösemi


Kongrelerde çocuklara ateş düşürücü ilaç verilmemesi önerilir. Ama iki kere iki her zaman dört etmez. Ateş düşürücü vermek zorunda kaldığımız dönemler olabiliyor.

Çocuğun ateşini, ateş düşürücü ilaç vermeden, çocuğa mümkün olduğunda kimyasal ilaç vermeden düşürmek en doğrusudur. Çocuğu ılık duşa sokabiliriz, küvete sokabiliriz. Ancak bu asla soğuk değil, ılık su olmalıdır. Çocuğu vücut ısısına yakın 35-37 derece arası bir suyla banyo yaptırmakta fayda vardır. 

Ancak ateşi gerçekten düşüremiyorsak, bizi rahatsız edecek seviyelere yükseliyorsa o zaman parasetamol veya ibuprofen içeren şuruplar veya fitiller kullanabiliriz. 


Hasar bırakan ateş değil, havaledir. Ama havale de ateşli havale olduğu zaman (basit ateşli havale) yine herhangi bir hasar yoktur. Ateşli havalelerde beyin hasarı olması binde 1 ihtimal bile değildir. 

Eğer çocuğun ateşi menenjite bağlıysa, yani beyni ilgilendiren bir enfeksiyonla ilgiliyse ve ateş menenjitten çıktıysa ve havale geçiriyorsa, çocuk menenjitten dolayı beyin hasarına sahip olur, ateşten dolayı değil. 

Aslında ateş korkulmaması gereken bir vücut reaksiyonudur. Vücudun enfeksiyonlarla, mikroplarla savaşma yeteneği olduğunun bir kanıtıdır. Çok ateşten korkan bir toplum haline geldik ancak ateşten bu kadar korkmamak gerekiyor.

Ateşli havale görülme sıklığı

100 çocuktan sadece 3 ya da 5'in de ateşli havale görülür. Geri kalan yüzde 95'in de zaten böyle bir sorun olmaz. Ateşli havale olursa da zaten bir sorun ortaya çıkmaz.

Çocuk 6 aydan küçükse ve 5 yaşından büyükse ateşli havale görülme olasılığı neredeyse sıfırdır. Bu yaş gurubunun dışında bir çocuk eğer havale geçiriyorsa ateşliyken buna da basit ateşli havale demiyoruz. Böyle durumlarda altta yatan ciddi bir enfeksiyon hastalığı, özellikle de menenjit tarzı, ensefalit tarzı bir enfeksiyon hastalığı akla mutlaka getirmek gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat