Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde Alerji

Bebeklerde alerjiye neden olabilecek maddeler nelerdir?

30,409
kez izlendi
Puan: 3.89 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Hastalıkları ve Alerji Uzmanı

Bebeklerde alerji en sık olarak gıdaya karşı gelişir. İnek sütü, yumurta, balık, buğday, fıstık bebeklerde görülebilecek gıda alerjilerinin %90'ından sorumludur. Ancak 1 kez gıda alerjisi gelişmişse bunun sonucu olarak gelişebilecek bronşiolitler, tekrarlayan sinüzitler veya mide bağırsak sorunları sonucunda oluşabilecek hastalıklar etrafımızdaki bazı çevresel etkenlerle alevlenebilir. Burada kimyasal kokulardan özellikle söz etmek gerekir. 

Eğer bir şekilde gıda alerjisine bağlı bronş hassasiyeti gelişmiş bir çocukla karşı karşıya isek tekrarlayan bronşitlere neden olma olasılığı vardır. Burada çamaşır suyu en büyük sorun olur. Çamaşır suyunun kokusu alerjik bronşiti olan bir çocukta daha da fazla problemi tetikler. Bunun dışında oda ve saç spreyleri, parfümler veya kapalı alanlarda yaşam söz konusu olduğu için kalorifer üstlerinde çamaşır kurutma sonucunda kimyasal buharının odaya karışması çocukta alerjiyi tetikleyecektir. 

Ciltte alerji yapan maddeler söz konusu olabilir. Özellikle kontakt dermatit denilen tablolar, sürülen kremlerde ve temizleme mendilleriyle gelişebilir. O zaman o maddenin bir daha kullanılmaması daha sonra tekrar uygulandığında aynı reaksiyonun görülmesiyle tanı yoluna gidilebilir. Çevresel olarak kimyasalların bu tür katkı maddesi içeren kremlerin mümkün olduğunca çocuğa uygulanmaması daha saf ürünlerin tercih edilmesi uygun olacaktır. 


Çocuklarda gıda alerjilerinin en sık görülen 5 nedeni vardır. 
1. İnek sütü alerjisi
2. Yumurta akı
3. Buğday ve tahıl ürünleri 
4. Deniz ürünleri 
5. Kuruyemişler 

Onun dışında genel anlamda bilinen çilek, domates gibi gıdaların aslında her insanda çok fazla tüketildiğinde alerji yapabileceği gözlenmiştir. O yüzden bunların direkt bir alerjik mekanizma üzerinden etki etmediğini söyleyebiliriz. Yani çilek alerjisi çok sık görülen bir alerji değildir. 

Benzer şekilde suçlanan diğer gıda ise çikolata, kakaodur. Çikolata, kakaoya karşı alerjik mekanizmayla reaksiyon gelişmesi çok sık değildir. Ama alerjik çocuklara kakaolu besinler kesinlikle verilmemelidir. Bir çocukta ya da bir bebekte gıda alerjisinden söz edeceksek 5 gıda türünü göz gününde bulundurmamız gerekir. Bunlar, süt, yumurta, balık, buğday ve fıstıktır.

Bebeklerde alerji nedenleri

Alerji genetik bir hastalıktır. Anne ya da babada herhangi bir alerjik hastalık varsa çocukta bu alerjik hastalığın görülme riski %25'tir. Hem annede hem babada alerjik hastalık varsa çocukta bu risk %50'ye çıkar. Dolayısıyla çok büyük oranda genetik potansiyeli olan bir hastalıktır. Çevre şartlarıyla da bunun şekillenmesi söz konusudur. Yani genetik olarak aynı potansiyelde doğan iki çocuğun bir tanesinde eğer çevre önlemleri iyi alınırsa alerji gelişmezken diğer çocukta eğer yoğun alerjene maruz kalma söz konusuysa alerjinin daha sık ortaya çıkması söz konusu olabilir. 

- Anne sütünün en az 6 ay verilmesi önerilir çünkü anne sütünün alerjiden koruyucu etkisi olduğu bilinmektedir.
- İkinci dikkat edilmesi gereken şey sigaradır. Sigara anne karnındayken bile çocuğun alerjik olmasına neden olur. O yüzden gebelikten itibaren sigaranın kesinlikle bırakılması ve çocuğun yaşadığı ortamda hiçbir şekilde sigara içilmemesi gerekir. 
- Çocuğun ilk temas ettiği yabancı madde gıdalar olduğu için gıdaların başlanması, vücuda tanıştırılması da büyük önem taşır. 4 - 6 aylık pencere dönemi dediğimiz bir dönemde ek gıdalar uygun bir şekilde, birer hafta arayla başlanmalıdır. Böylece gıda alerjilerinin mümkün olduğunca önüne geçilmesi sağlanır.
- İleri yaşlarda söz konusu olabilecek ve hepimizin en büyük sorunu olan alerji ev tozu akar alerjisidir. Bu alerjiden korunmak için çocuğun yaşadığı ortamdaki halıların kaldırılması, yatağın, yastığın yün ya da pamuk dolgu olmayıp sentetik dolgu maddesinden yapılmış olması ve haftada bir 60 derece gibi bir sıcaklıkta yıkanması gerekir. Ev tozu akarlarının öldürülmesi ileri dönemlerde bu alerjinin gelişmesini engelleyecektir. 


Plastik oyuncaklar içerideki kimyasallar ve katkı maddeleri nedeniyle çocuklarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bunlar genellikle boyalarla ilgili olabilir. Çocuğun eğer zaten bir alerjisi varsa boyalı bir maddeye temas etmesi bunu arttırabilir veya ciltten temas dermatiti dediğimiz kontakt dermatit yapabilecektir. O boyanın cilde temas etmesi, ciltten emilmesi ve ciltte kızarıklık, kaşıntı, döküntü gibi reaksiyon yapması daha sonra bu plastik oyuncağın uzaklaştırılmasıyla bu döküntünün geçmesi daha sonra tekrar çocuğa verildiğinde aynı tablonun görülmesi tanı konusunda ailelere yardımcı olacaktır. Bunun dışında bazen kokan plastik oyuncaklar başka bir şekilde alerji geliştirmiş çocukta kimyasal buharı etkisi göstererek alerjik bronşiti tetikleyebilir. 


Bebeklerde eğer bir şekilde gıdaya bağlı veya ev tozu akarına bağlı alerjik reaksiyon gelişmişse peluş oyuncaklar çok fazla ev tozu akarı barındıracağı için alerjinin tetiklenmesine sebep olabilir. Çocuğun bir oyuncak ayının içindeki toza çok fazla maruz kalması ilerde birikim yaparak ev tozu alerjisine maruz kalmasına neden olabilir. O yüzden bu tür tüylü oyuncakların veya yastık, battaniye gibi şeylerin çocuğa verilmesi söz konusuysa haftada bir kez 60 derecelik suda yıkanmasıyla toz akarlarından kurtulmak mümkün olabilir. Önemli olan bunun olmadan engellenmesidir. O yüzden de genel anlamda peluş oyuncakların çocuklara verilmesini tavsiye etmiyoruz.  

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat