Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebekler için Yabancı Dil Eğitimi

Bebeğimizin öğrendiği yabancı dili bilmiyorsak neler yapabiliriz?

2,316
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Çift Dilli Eğitim Uzmanı ve Ebeveyn Koçu

Bebeğinizin öğrenmek istediği dili anadiliniz seviyesinde bilmiyorsanız öncelikle konuşma öncesi dönemde işaret dilini öğrenmenizi ve bebek işaret dilini günlük iletişimde doğal olarak bebeğe sunmak gerekir. İşaret dili bebeklerin beyni tarafından gerçek bir lisan olarak algılanacağı için 2. bir dil olarak beynin algısını açacak, çift dilli konuşma algısını da desteklemiş olacaktır. Bebeğin konuşmaya başladığı ya da hazırlandığı dönemde bebek işaret dili haline ek olarak sesli materyaller kullanılabilir. Bebeklerde yabancı dil eğitimi hakkında merak ettiklerinizi videolarımızı izleyerek öğrenebilirsiniz.Bebeklikte ve erken çocukluk döneminde gelişimsel olarak, yabancı dil öğreniminden 2. bir yabancı dilin doğal yolldan içseleştirilmesindendir. 

Çift dilli kişilerin yaşamdaki avantajları 

Her yaşta sayısız kazanımları olmaktadır. Bilimsel araştırmalara göre, çift dilli 2 ya da daha fazla dile vakıf olan bireylerin algılarının güçlü olduğunu, karmaşık bilgileri daha çok  analiz ettiklerini, matematikte ve soyut anlamada ve uygulamada, başarılı olduklarını, empati yeteneklerinin çok daha güçlü olduğunu gözlemlemektedirler.

2011 yılında ABD?den gelen bir bilimsel araştırmalara göre, çift dilli bireylerde ileri yaşlarda Alzheimer hastalığı az görüldüğü, dolayısıyla beynin zindeliğine çift dilliliğin büyük katkısı olduğu gözlenmektedir.

2015 yılında Northwestern University?den gelen diğer araştırma ise, çift dillilik sayesinde beyinlerinde co-aktivasyon yaşanan bireylerin algılarının çok daha güçlü, beyinlerinin ileri yaşlarda çok daha zinde olduğunu gözlenmiştir. 

Dolayısıyla çift dillilik bebeklerin sadece okul yaşamlarında ya da kariyerlerinde değil, kişisel yaşamlarında, dünyaya bakışlarında, hatta yaşlılık dönemlerinde de kazanımları saymakla bitmeyecek bir sürecin başlangıcıdır. 


Aileler bebekler ve küçük çocuklar dil öğreniminde çok doğal olduğunu hatırlamalıdırlar. Bebeklerde 2.dil edinimi derken bir diğer ana dilin doğal olarak içselleştirilmesinden bahsetmekteyiz.

Yabancı dil pratiği

2. dili sunan ebeveynin, ikinci dile ana dili seviyesinde hakimiyetinin olması gerekir. Ana dili sayesinde hakimiyet şu anlama gelir. Bebeğinize duygularınız üzerine iletişim kurarken en samimi bir şekilde ifade edebiliyor musunuz, en doğal bir şekilde sunabiliyor musunuz ve hedeflediğiniz dili erken çocukluk döneminde mi öğrendiniz... Çünkü ikinci dili 0-9 yaş arasındaki dönemde öğrendiyseniz telaffuzunuz ana dil seviyesinde olacaktır. 

Eğer bunları karşılıyorsanız o zaman evinizde bebeğinizle küçük çocuğunuzla bolca oyun oynamalı, nitelikli zaman geçirmeli, çocuğunuza yaratıcı hareket içeren aktiviteler sunmalısınız.

Bebekler ve küçük çocuklar aynı anda dans ediyor, hareket ediyor, duyuyor, dokunuyorsa onların öğrenemeyeceği hiçbir şey yoktur. Ana dili seviyesinde hakimiyetleri yoksa, ebeveynler sesli audio materyaller kullanmalarını öneriyoruz.

Örneğin: Native/doğal video klipler, gerçek bir İngilizin veya Amerikalının ana dili seviyesinde hakim bir bireyin söylediği şarkıları içeren video klipleri çocuğa görsel kullanmadan, sadece seslerini kullanarak sunabilirler.


Bebeğinizin dil eğitimi için başvuracağınız uzmanın, mutlaka çift dilli eğitim ve bebeklerde dil gelişimi konusunda yetkinliği olmalı, yurtiçinde veya yurtdışında çift dilli ortamlarda saha çalışması ve tecrübesi aranmalı, bebek işaret dili konusunda uzmanlığı da mutlaka olmalıdır. Çünkü konuşma öncesi dönemde dil gelişimi uzmanı öncelikle bebek işaret dilini sunarak bebeklerinizin daha çok 4, 5 adım başlamasını sağlayabilirler.

Ana dili seviyesinde hedeflediğiniz dile hakimiyet aranmalıdır. Başvuracağınız uzmanın mutlaka hedeflediğiniz 2 .dile ya da ana dile hakimiyeti olmalıdır. Bebeklerimizin dil edinimi tamamiyle doğal bir süreç olmalıdır. Dışarıdan bebeklerimize empoze edilen didaktik ders gibi ortamlar bebeklerimize sadece rezistans yaratılacaktır. Çünkü bu tür ders formları beyin gelişiminde öğrenmesine tamamen aykırıdır. Başvuracağınız çift dilli eğitim uzmanının da doğal yoldan hangi etkinliklerin hangi dil gelişimi aktivitelerinin ev içi ev dışı ortamlarda uygulanabileceği konusunda danışmalık verebilecek yetkinlikte olması gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat