Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebek Taşıma Yöntemleri

Kanguru bebek taşıma yöntemi nedir?

7,185
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Bebek Taşıma Eğitmeni

Bebek taşıma yöntemleri hakkında merak ettiklerinizi uzmanından öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz.

Çok eski zamanlardan beri kullanılan taşıma yöntemlerinden birisi taşıma bezidir. Taşıma bezi uzun, dikdörtgen biçiminde, çoğu zaman örülmüş ve bazen elastik, toplam uzunluğu 5 metreye varabilen bir bezdir. Çocuğun fizyolojisine ve rahatına uygun olabilecek her türlü şekilde bağlanıp, düğümlenebilir. Göbekte, sırtta, bel hizasında taşımak mümkündür.

Bağlama bezini bağlamayı öğrenmek başlangıçta biraz çalışma gerektirir. Fakat bazı teknikler çok kısa zamanda öğrenilip, doğru bir şekilde uygulanabilir. Taşıma bezleri ipek, pamuk, kadife gibi birbirinden çok farklı materyallerde bulunabilirler ve bu materyaller sentetik materyallere oranla daha iyi hava alır.

En uygun taşıma bezleri çapraz dokuma, mücevher ya da jakar tekniği ile örülen modellerdir. Bunlar sağlam, sıkı aynı zamanda da bebeğin vücudunu gerektiği ölçüde sarabilecek bir bandaj gibi elastiktir.


Halka sling bebek taşıyıcısı kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri halkaların tam halka olmasıdır. Yani bebeğin ağırlığıyla düşmesini önlemek ve güvenliğini sağlayabilmek için halkaların arasında bir açıklık veya bağlantı noktaları olmaması gerekir. Ayrıca halkalar kumaşa çok iyi dikilmiş olmalıdır.

Halkayı taşınmak istenilen omzumuza yerleştirip sırttan çapraz, kumaşı bohça oluşturur gibi alttan döndürerek öne doğru kol altına sıkıştırılır. Sonrasında kumaş pike pike yaparak yukarıya doğru çekilir ve halkanın içinden geçirilir. Halka içinden geçirildikten sonra kumaşın üst uçları tutulup pike pike yapılarak halkaya yerleştirilir. Daha sonrasında bebeği oturtmak için kumaşa biraz bolluk verilir. Bu da yaklaşık kalça hizasına kadardır. Bohça oluşturulduktan sonra bebeği yerleştirme aşamasına geçilir.

Bebek kucağa alındıktan sonra ayakları bir elle bohçanın içinden geçirilip, diğer elle kumaşı bebeğin üstünden kulağının iki parmak üstüne gelecek şekilde tutulur. Bebeğin alta kısmında kalan kumaş parçası bebekle kendi aranızda sıkıştırılır. Bebek bohçanın içine, kalçanın üzerine oturtacak şekilde yerleştirildikten sonra, sırtınızda kalan kumaşın üst parçasının bolluğunu önlemek için öne doğru çekilir. Çekme işlemi aşağıya doğru değil olabildiğince kumaşın paralel hizasında yapılır. Son olarak bebeğin olması gereken 90 derecelik açıda C pozisyonunda, güvenli ve rahat olduğundan emin olunmalıdır.


Bebek taşıyıcılar çoğu zaman dayanıklı, sağlam pamuktan veya taşıma bezi malzemesinden yapılır. Geniş, ayarlanabilir ve yastıklanmış bel ve omuz tokalarına full bakıl adı verilir. Ergonomik kangurunun hobiler için kullanılan sırt çantalarına benzer bir görünümü vardır. Taşıyıcı kişinin vücut boyuna göre uygun bir şekilde ayarlanabilir. Bebeklerin kafasını örten kapüşon, bebek bezi vb. şeyler için ufak cepler veya yağmurdan korunmayı sağlayan örtüler gibi yan fonksiyonları da vardır.

İyi bir bebek taşıyıcısı, 1-2 ufak el hareketiyle taşıyanın ve çocuğun vücuduna, fizyolojik açıdan uygun pozisyona sokulabilir. Çocuğun gelişimine uyum sağlayan, bebek ile birlikte büyüyebilen oturma aralığı ve sırt kısmı, konforlu bir taşıma için önemlidir.


En basit şekliyle Mei tai, biri kısa bel için diğeri uzun omuz için iki kayışa sahip kare şeklinde bir kumaş parçasıdır. Bir taşıma bezinin birçok avantajına sahip olmasının dışında, taşıma bezine oranla daha basit ve hızlı takılabilir. İyi oturtulmuş bir Mei tai ile çocuğun yuvarlanmış bir sırt ve kalçalar için ideal pozisyona sokulması kolaydır.

Modern Mei tailer, hızlıca takmayı kolaylaştıran tokalı bir bel kemerine, rahatlığı garantileyen geniş, yastıklı veya yastıksız omuz kayışlarına, yeri ayarlanabilen oturma aralıklarına ve gerektiğinde büyütülüp küçültülebilen sırt desteklerine sahiptir. Çocuğun fiziksel gelişimine katkı sağlaması açısından bebek taşıma araçlarının kafa desteği olmalı ve ense boyu ayarlanabilmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat