Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebek Taşıma Teknikleri

İdeal bebek taşıma şekli nedir?

2,631
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Bebek Taşıma Eğitmeni

Yeni doğan bebeklerin vücut yapısında taşınmaya uygun olduklarına dair birçok ipucu bulunur. Bebek bacaklarını hafifçe açarak durur. Kalça kemikleri hafif öne doğru çıkar ve bacaklar aşağı-yukarı 90 derecelik bir açıyla yukarı ve 100 derecelik açıyla öne doğru gider. Bu pozisyona çömelip alçalma pozisyonu yani ÇAP pozisyonu denir. Bu aynı zamanda bebeğin anne karnındaki duruşudur. 


Yani yeni doğan bebek küçük bir kurbağa gibi oturmalıdır. Kurbağa oturuşunda bebeğin dizleri popo hizasından yukarıda kalarak M şeklini almalıdır. Bu duruş kalça gelişimine yardımcı olur. 

Çocuk aşağı yukarı 1 yaşına geldiğinde bel kemiğinin uzamasıyla birlikte bu duruş değişecektir. Taşıma gereci çocuğun sırtını sıkıca sarmalı ve yeni doğan bebeğin fizyolojik yapısına uygun olarak hafifçe bombe yapmasına olanak tanımalıdır.


Yeni doğan bebeklerde omuriliğin gelişimi üç aşamada tamamlanır. Bebeklerin yüzükoyun yattıklarında kafalarını sağa sola bakabilecek şekilde çevirebilmeleri, destek olmadan kafasını kendisinin tutabildiği süreçtir. Yani yedi boyun omurga kemiğinin oluşumunun tamamlanması ile ilk aşama tamamlanır. Bu süre zarfında bebeğin taşıma gereciyle boynunun desteklenmesi gerekmektedir.

İkinci aşama çocuğun gerilme, esneme kaslarının gelişimidir. Bu süreçte bebeğin omurgasının 12 kemiklik tüm orta bölgesi gelişip uzar. Bu bölgenin gelişimi bebeğin yardımsız şekilde oturabilmesiyle tamamlanır. Bu zaman diliminde bebeğin omurilik gelişimine uygun olarak, sahip olduğu bombeli sırt yapısını destekleyecek, bebeğin şeklini alabilecek taşıma gereçlerinin kullanımı önem arz etmektedir.

Son aşamada bebeğin bel bölgesindeki 5 kemiğin gelişimi, çocuğun yürümeye başlamasıyla tamamlanır. Bebekler sağlıklı bir omurga ve kalça kemiği gelişimi için sadece ilk haftalarda değil, tüm çocukluk dönemi boyunca ortopedik açıdan doğru bir şekilde taşınmalıdır.


Babywearing, kısaca bebekler veya çocukların bir kumaş vasıtasıyla taşınması anlamına gelir. Bebekleri bu yöntemle taşımak birçok kültürde yaygın ve doğal sayılmaktadır. 1971 yılında Erika Hoffmann isimli bir annenin çocuklarını taşımak için Meksika'dan getirttiği dokuma kumaş ile bugünkü bebek taşıma tohumları atılmıştır.


Taşınan bebekler mutlu bebeklerdir. Taşınan bebekler daha az ağlar, daha az çığlık atarlar. Yapılan araştırmalara göre günde 3 saat taşınan çocuklar %43 daha az ağlayıp, huzursuzlanıyor. Bu oran gece saatlerinde %54'e kadar çıkıyor.

3 aylık bebeklerdeki gaz acıları, taşıma esnasındaki vücut ısısı ve doğal masaj aracılığıyla azalır. Bunun yanında ÇAP pozisyonu denilen, bacakların açılmış öne doğru duran pozisyonda, iyi bir taşıma beziyle ya da ergonomik bir taşıma gereciyle dikkatlice yapıldığında kalça gelişiminin sağlıklı olmasını sağlar.

Bir diğer avantajı kucak bebekleri ve erken doğmuş bebeklere etkileridir. Erken doğmuş ve aşırı ilgiye muhtaç bebekler dünyaya sıklıkla zayıf bir sinir sistemiyle gelirler. Anne vücuduyla temas halinde taşınan bebekler annenin nefes alıp verme ritmleri, kalp atışı ve hareketleriyle uyumlu hale gelir. Bu simülasyon bebeğin vücutsal reflekslerinin kontrolüne yardımcı olur ve ekstradan bir düzen hissi sağlar. Hatta yapılan araştırmalara göre, erken doğan bebekler arasında sıklıkla taşınan ve dokunulan bebekler daha hızlı kilo alıp daha sağlıklı olurlar. 

Bunun yanında doğum sonrası uyum şoku çok daha kısa sürer. Bebek anne karnından tanıdığı birçok şeyi taşınırken de yaşar. Aynı sesleri duyar, annenin kalp atışı ve nefesini hisseder. Bebeğin tüm organları ve metabolizması taşınmadan faydalanır. Bebek taşınırken pasif kalmaz, kasları ve vücudu durmadan dışarıdan sinyaller alır.

Ebeveynler bebek taşınırken, vücut ısısının ayarlanmasına yardımcı olurlar. Taşıyıcı kişinin vücudu bebek için sıcak havalarda serinletici, soğuk havalarda ısıtıcı bir etki yapar. Bu etki özellikle ilk haftalarda yaşamsal bir öneme sahiptir. Çünkü bu dönemde bebeklerin vücudu, dışarıdaki soğukluk veya sıcaklığa uygun bir şekilde uyum sağlayamaz.


Sırtınızı sakınmak ve ağrılardan kaçınmak için, bebeğinizi mümkün olduğunda yukarıda taşımalısınız. Kafasının hemen çenenizin altına gelmesi idealdir. Çocuğun ağırlık merkezi ne kadar yukarıda olursa sizin duruşunuz o kadar rahatlar. 

Bebeğiniz olabildiğince vücudunuza yakın olmalıdır. Kolları ve bacakları sizden uzaklaştıkça yükü ağırlaşacaktır. Bel ve sırt problemleri olan ebeveynlerin, öncelikle doktorları ile sonrasında bir bebek taşıma eğitmeni ile görüşerek kendilerine en uygun taşıma gerecini seçmeleri gerekir.


Çocuğunuzun kilosuna ve yaşına göre taşıma yöntemi ve yardımları kullanmalısınız. Yeni doğmuş bebekler göbekte, bebeğin yüzü hep taşıyıcının vücuduna doğru bakacak şekilde taşınmalıdır. Kafasını kendiliğinden destekleyen bebekler, göbekten, belden veya sırttan taşınabilirler. 8 kilo üstü ve oturabilen bebekler, sırtta ve yanda taşınabilirler. Kafasına hakim olmadığı müddetçe bebeği sırtınızda taşımayın.

Çocuğunuzun düzgün nefes alabilmesine özen gösterin. Taşıma gerecinin içinde bir kumaş parçası veya başka bir objenin solunum yollarını tıkamadığına emin olun. Araba veya bisiklet sürerken kesinlikle taşıma yardımını kullanmayın. Taşıma yardımı bu durumlarda gerekli güvenliği sağlayamayacaktır.

Taşıma yardımını kullanmadan önce kumaşın dikiş yerlerinin, düğümlerinin sağlam olmasına dikkat edilmelidir. Düzgün durumda olmayan, delikli ve başka türlü hasarlı taşıma yardımlarını kesinlikle kullanmayın. Ayrıca köşelerden dönerken veya dar mekanlardan geçerken dikkatli yürünmeli, sırtınızda taşınan çocukların sizin görmediğiniz objelerle temasa geçebileceğini göz önünde bulundurmalısınız.

Bunun yanında bebeğinizi iklim koşullarından koruyun. Bebeğinizi taşırken çok fazla güneşte maruz kalmamasına dikkat edin. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat