Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebek Kakasında Kan

Bebek kakasında kan ne anlama gelir?

156,759
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Gastroenteroloji Uzmanı

Bebek kakasında görülen kan daha büyük çocuklarda görülen kandan farklı yorumlanmalıdır. Aslında bebek kakasındaki kan da makattaki çatlaklara bağlı olarak ortaya çıkabilir ancak ilk 1 yaştaki bebeklerde farklı bir durum da söz konusudur. Normal şartlarda anne sütü alan bebeklerde annenin beslenmesindeki farklı proteinler bebeğin tanışması için uygun bir ortam oluştururlar. Bu proteinlerin bebeğe anne sütü içerisinde sunuluyor olması bebeğin bu proteinlere vereceği yanıtı daha olumlu bir şekilde düzenler. Alerjiler açısından bir tolerans gelişmesini sağlar. Ancak bunlar olurken, bağırsak sisteminin bağışıklık sisteminde reaksiyon oluşabilir. Bu reaksiyonun şiddetine göre değişen derecelerde kakaya kan çıkabilir. 

Genellikle bebeğin bezinde görülen noktasal kan anlam ifade etmez. Çoğu zaman aileler bezdeki kan nedeniyle büyük paniğe kapılsalar da bu kan, adeta normal aşıların normal çocuklarda yarattığı ateş reaksiyonu gibi, herhangi bir sorun yaratmayacak, sadece takip edilmesi gereken bir bulgudan ibarettir. Ancak kaka ile kan kaybına yol açacak kadar bol miktarda oluyorsa veya beraberinde bebekte beslenme bozukluğu, kilo alamama, çok ciddi ağır cilt döküntüleri, huzursuzluk görünüyorsa bu durumda annenin doktor kontrolünde bazı diyetleri yapması gündeme gelebilir. Annenin beslenmesinde yapılacak uygun değişiklerler bebekteki besin alerjisinin de önüne geçilecektir. 

Bebek kakasında kan hangi sorunların belirtisi

Çoğu kez herhangi bir soruna işaret etmediğini düşündüğümüz, özellikle anne sütü alan bebeklerde masum kabul edebileceğimiz ufak kanamaların yanı sıra daha ciddi sorunlar da bazen kakada kan ile kendini gösterebilir. Bu sorunların arasında gözden kaçmaması gereken en önemli tanı, damarsal anomalilerdir. 

Çocuklarda mide-bağırsak sisteminin herhangi bir kısmındaki damarsal anomaliler kakadan sürekli, belli bir miktarda kan kaybına yol açabilir. Ancak burada önemli olan şey, kanın miktar olarak fazla olması ve aralıksız devam etmesidir. Sıklıkla, daha masum görülen, annenin beslenmesindeki antijenlere karşı oluşan reaksiyon sonucu görülen kanamalar aralıklı olarak ortaya çıkan, zaman zaman azalıp fazlalaşan, ancak yine de hiçbir zaman miktarı çok fazla olmayan kanamalardır. Oysa damarsal anomalilere bağlı kanamalarda veya enfeksiyon etkenlere bağlı gerçekleşen, ishal ile birlikte olan kanamalarda daha bol miktarda kan kaybı söz konusudur. 

Hastanede yatan küçük prematüre bebeklerde bazen çok ciddi bir durum olan nekrotizan enterokolit adı verilen bağırsak hastalığı da kendini bağırsaktan kanama şeklinde gösterir. Ancak bu çok gürültülü bir tablodur ve diğer tablolarla karışması mümkün değildir. Çocuk huzursuzdur, zaten çok küçük bir bebektir, doktor takibi altındadır ve dolayısıyla ailelerin tek başına gözlemlemesi gereken bir kanama nedeni hiçbir zaman olmaz. 

Bebek kakasında kan için doktora gitmeyi gerektiren durumlar

Mutlu ve iyi kilo alan bir bebekte dışkıda çok az miktarda, zaman zaman artan, zaman zaman azalan, noktasal veya çizgi şeklinde görülmesi doktora gitmeyi gerektirmez. 

Ancak bebekte aşırı huzursuzluk varsa, her zamankinden farklı davranışlar gözlemleniyorsa, halsizleşmişse, iyi kilo alamıyorsa doktora başvurmak gerekir

Ciddi cilt döküntüleri olması, ailede ciddi alerji öyküsü olması risk yaratabileceği için ciddi alerjiler açısından, yine doktora danışmak uygun olabilir. Doktora danışılmadan, sağdan soldan duyulan bilgiler ışığında yapılacak uygulamalar, normalden farklı beslenme şekilleri bebeğe faydadan çok zarar getirir. Bu nedenle bebeğin düzenini değiştirmek yerine mutlaka doktora danışılmalı, gereksiz uygulamalardan kaçınılmalıdır. 

Yanlış uygulamalardan bazıları anne sütü ile beslenen bebeğin sütten kesilmesi, annenin günlük beslenmesinde doktora danışılmadan değişikliğe gidilmesidir. Bunlar hem bebeğe, hem de anneye zarar verir.  

Formül süt alan bebeklerde durum tamamen farklıdır. Formül süt ile beslenen bebeklerin kakalarında az miktarda kan görülse bile mutlaka doktora başvurmak gerekir. Çünkü anne sütünün koruyuculuğu formül sütlerde yoktur ve formül sütler tek bir protein türünü içerir. 

Formül süt alan bebeklerde besin alerjisi dışında, altta yatmakta olan başka nedenlerin de araştırılması gerekir. Dolayısıyla bebeğin kakasında kan görüldüğünde ilk düşünülecek şeye bebeğin nasıl beslendiğidir. Anne sütü ile beslenen bebeklere tanınan esneklik, anne sütü almayan, sadece formül süt ile beslenen veya ek besin almaya başlayan bebeklerde tanınmaz. 

Ek besin alan veya formül süt ile beslenen bebeklerin makatında veya dışkısında görülen kanama mutlaka hekime danışmayı gerektirmektedir. 

Bebek kakasında kan görülmesi nedenleri

Bebek kakasında kan görülmesinin basit nedenleri daha sıktır. Çok nadiren ciddi nedenlere bağlı olur. Bu ayrımı yaparken kakadaki kanın miktarı çok önemlidir. Beze bulaşan kaka ile karışık az miktarda noktasal kanamalar, çizgi şeklinde kanamalar çoğu kez bebeğin mide bağırsak sisteminin anne sütü ile geçen antijenlere karşı verdiği bir adaptasyon yanıtı olabilir. 

Eğer bu kanın miktarı çoksa, bebekte şiddetli ağlamalara, beslenme bozukluklarına, huzursuzluğa yol açıyorsa, o zaman daha ciddi bir reaksiyon, ciddi kolik adı verilen bağırsak iltihabı söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda, bebekte bu tür şikayetler oluşursa, çocuğun tüm değerlendirmeleri yapılarak, gerekiyorsa süt veren annenin mutlaka uzman bir doktor gözetiminde özel bir diyet uygulaması önerilebilir. 

Toplumda çoğu kez, bebek dışkısında ufacık kan görüldüğünde anneler ciddi diyetlere girmektedir. Ancak bu çok yanlış bir uygulamadır. Bebekte ciddi bulgular, ileri seviye bir besin alerjisi olmadığı sürece annenin sütü ile bebeğe geçen besin antijenlerinin, bebeğin ileride alerjilerden korunması açısından değerli olduğu akılda tutulmalı, ufak bir kan rahatsız etmemelidir. 

Bunların dışında, daha nadiren görülmekle beraber ciddi sorunlar da bebek kakasında kan ile kendini gösterebilir. Bebeğin kanamaya eğilimli bir hastalığının olması buna bir örnektir. Bunlar daha çok noktasal kanamadan ziyade kakanın büyük bir bölümünün kan olması ya da kakadan ayrı olarak kan gelmesi şeklinde karşımıza çıkar. Alerjilere bağlı olan kanamalar hiçbir zaman kakadan ayrı, bol miktarda kanama şeklinde görülmez. Çoğu kez annelerin bezleri açıp detaylı incelemesi sırasında çizgisel ve noktasal kanamalar olarak görülür. Zaman zaman kakada sümüksü bir kanama şeklinde de olabilir ama bunlar kaka ile karışık ya da kaka daha bol olduğunda ciddi anlam içermezler. 

Nadiren olsa da, bazen enfeksiyonlar da kakada kan görülmesine sebep olur. Bu durumda çoğu kez ishalle birlikte kan vardır ve bebeğin bir şekilde kontamine besinlerle teması söz konusudur. İstenmeyen zararlı madde ve mikroorganizmaların besinlere bulaşması sonucu (kontaminasyon) bebekte kanlı ishal görülebilir. Sıklıkla yalnızca anne sütü ile beslenen bebeklerde görülmez ancak ek besinlere geçildikten bir süre sonra, besinlerin uygun hijyenle hazırlanmaması sonucu kirlenmeye bağlı olarak görülebilir. Sırf anne sütü alan küçük bebeklerde beklenen bir durum değildir. 

Bebek dışkısında kan görülmesi durumunda tedavi seçenekleri

Bebek kakasında kan görüldüğünde, bu durumun nedenleri ve etkileri düşünülerek tedavi gerekip gerekmediğine karar vermek gerekir. Tedavi gerektiren kan ya miktarca çok fazladır ya da bebeğin günlük hayatını etkileyen sorunlara yol açmıştır. 

Bebeklerde, daha büyük yaş gruplarında görmeye alışık olmadığımız şekilde az miktardaki kanın her zaman çok önemli bir anlamı olmayabilir.  Eğer fazla miktarda kanama varsa ve uzmanlar bunun nedenini öngöremiyorsa, bebeğin makatından endoskopik inceleme yapılması gerekebilir. Ancak bu çocukların çok az bir kısmında gündeme gelir. 

Bebeğin kakasındaki kan, kansızlık ortaya çıkarabilecek miktarda değilse veya bebeğin genel durumunda herhangi bir bozulma yoksa, bebek gayet iyi büyüyorsa, gelişme sorunu ve huzursuzluk yoksa sadece takip etmek yeterlidir

Bebeğin kakasında kan görülüyorsa, bu durum bebeklerin yüzde 90-95'inde, bebek 1 yaşına ulaşmadan kendiliğinden geçer. Çoğu kez anlatılan kanama tipi haftada birkaç gün, nokta veya çizgi şeklinde gerçekleşir. Her gün olsa bile bazı bezlerde nokta şeklinde görülen kandır. Bunda da herhangi bir tedaviye gerek yoktur. 

Ancak bebekte huzursuzluğa yol açacak ölçüde bol kanama görülüyorsa, bu durumun nedeni araştırılmalıdır. Bebek kakasındaki kanın nedeni mikrobik, vasküler malforasyon veya ciddi besin reaksiyonları olabilir. 

Ciddi besin reaksiyonu söz konusu olduğunda, bununla ilgili değerlendirmeler yapıldıktan sonra, bebek yalnızca anne sütü alıyorsa, anneye bir diyet başlanabilir. Anne, ek besin veriyorsa, hem bebeğin diyeti hem de annenin diyeti gözden geçirilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat