Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebek İşaret Dili

Bebek işaret dili nedir?

4,369
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Çift Dilli Eğitim Uzmanı ve Ebeveyn Koçu

Bebek işaret dili ağlamadan iletişimdir. Beyin tarafından gerçek bir dil olarak algılamasını sağlar, Bebekler daha akıllı, pozitif ve mutlu olur. Amerikan işaret diline dayanır, ABD araştırmalarına göre bu işaret dilini kullanan bebekler çok daha mutlu, pozitif, empati kuran, yabancı dile yatkın, pozitif, çift algısı olan bebeklerdir. Konuşma öncesi dönemde 6-7 aylıkken bebekler ağlamadan iletişim kurar. Devamını uzmanı anlatıyor. 


Bebek işaret dili konuşma öncesi dönemde bebeklerimizin aileleriyle ve çevresindekilerle ağlamadan ve bağırmadan iletişim kurmalarını sağlayan oldukça mucizevi bir iletişim metodudur. Türkçe gibi İngilizce gibi görsel bir lisan olan Amerikan işaret dili işaret alfabesine dayanır.

Bebek işaret dili için beynimiz tarafından gerçek bir dil olarak algılanır diyebiliriz. Amerikan işaret dilinin bebekler için basitleştirilmiş halinde oluşan bebek işaretleri bebeklerimizin daha akıllı, algıları daha açık, daha mutlu, pozitif bireyler olarak yetişmelerini sağlar. 

Bebek işaret dili neden Amerikan işaret diline dayanmaktadır? Amerika'da beyin gelişimi ve dil gelişimi uzmanlarının yaptıkları araştırmalara göre bebeklerimizin doğal yoldan nasıl iletişim kurdukları incelenmiş, beyinlerini hangi tür iletişimle kullandıkları görseller sayesinde ögrenilmiştir.

Bebeklerimiz 2 farklı şekilde iletişim kurmaktadır. İletişimi yeni ögrenen bireyler de aynı şekilde ilkel iletişim dediğimiz metotlarla ve manuel iletişim dediğimiz metodlarla iletişim kurar. İlkel iletişim metotları: ağlamak, bagırmak gibi vokalizasyonları içerir. Örneğin bebeğin su sürahisine doğru yaklaşması, emekleyerek o objeyi kendisini getirmesi ilkel iletişim metotları arasındadır.

Manuel iletişim yolları ise el ve beden işaretlerini içerir. Bebeklerimizin çok fazla yaptığı, genelde parmakla bir objeyi göstermek veya evet, hayır diyerek kafayı sallamak gibi işaretler manuel işaretlerdir. 


4 temel işaret özellikle çok faydalı olacaktır. Bu 4 işaret yemek işareti, acıktım işareti, "daha" işareti ve süt işaretidir.

Yemek veya yiyecek işareti yapmak için parmaklarımızı birleştirerek elimizi ağzımıza doğru götürüyoruz. 

Acıktım işaretinde elimizi "c" şekline getiriyoruz ve yemek borusundan mideye doğru gittiği yolu sembolize eden bir işaret yapıyoruz.

Süt işaretinde bebek işaret dilini kullanan bebekler genelde 6 aylık olduğu için ek gıdaya da geçmiştir. 


Konuşma öncesi dönemde ebeveyinlere 2 temel işareti öneriyoruz. Bu işaretler acı, acımak işareti veya bebek bezi işaretidir. Acı veya acımak işaretini 2 işaret parmağımızı bedenimizin önüne acıyan bölgenin önüne dokundurarak bebeklerimizin bir yerinin acıyıp acımadığını ifade etmesini sağlayabiliriz.

Gazı olan, tuvalete çıkmakla sorunu olan bebeklerin de bebek bezi işaretlerini kullandıklarında fayda gördüklerini görüyoruz. Bebek bezi için sadece bebeğinizin poposuna dokunarak tuvalet ihtiyacı olup olmadığını anlayabilirsiniz. 

Konuşma öncesi dönemde bebeklerimizin özellikle 6 aylıkken işaretleri öğrenmeye başladıklarından, 2 ay içinde bunları kullanmaya başladıklarını görebilirsiniz. 


Bebek işaret dili ile ilgili bilimsel araştırmaları sonucunda beyin tarafından gerçek bir lisan olarak algılandığı görülmüştür. Bu lisanlar İngilizce ya da Fransızcadır. 

Nasıl ki dili sadece bir kitaptan ya da ezberle öğrenemiyor isek bebek işaret dili de aynı şekildedir. Çagdaş dil eğitim uzmanları bizlere optimum dil öğrenme ortamının ne olduğunu gösterirler. 

Bebek işaret dilini öğrenmek için uygulamalı bir eğitim alınmasını öneriyoruz. Bu hamilelik döneminde veya bebeğin henüz 6 aylıkken, bebek işaret dilini kullanmaya başladığı dönemden önce de olabilir. 

Yetkin bir uzman tarafından eğitim aldıklan sonra bebeklerine 2 işareti seçip günlük yaşam içinde sunmaya başlayabilirsiniz.


Bebek işaret dili kullanan bebeklerimiz çok daha mutlu, özgüvenleri daha yüksek ve empatik bireyler olarak yetişiyor. Zekalarının bir kısmını, potansiyellerinin çok daha fazlasını kullanabilirler. 

Bebek işaret dilinin yabancı dile yatkınlık açısından çok önemli bir getirisi vardır ki o da Amerika'dan gelen bilimsel araştırmalar sonucu elde edindiğimiz bir veriye dayanarak paylaşılabilir. Bebek işaret dili bebeklerin beyninde ana dili gibi algılanıyor ve beynin dil ile ilgili bilgileri depoladığı bölgesini kullanıyor.

1. kazanım, konuşma öncesi dönemde bebeklerin bebek işaret dili aracılığı ile pozitif iletişim becerileri kazanması sayesinde, 6 -7 aylıkken bağırmadan, ağlamadan derdini anlatmaya çalışan bebek yetişkin aşamada da sözlü iletişimi tercih edecektir. 

2. faydası ise bebek işaret dili öğrenen bebeklerin yabancı dile yatkınlığıdır. Bu sayede çift dilli algıları açık olarak yetişirler.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat