Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğim 13 Aylık

13 aylık bebek nasıl beslenmeli?

25,401
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

13 aylık bir bebek artık çocuk olmuştur. Kendi kişiliğini artık göstermeye başlamıştır. Bu dönemde her çocuk için geçerli genel hijyen kuralları uygulanmalıdır. Günlük hayattaki davranışlarımızda onunla çatışmaya girmemek gerekir. Bu dönemde çocuk muhafazakarlaşmaya, örneğin doktor muayenesinden korkmaya başlar. Evde özellikle sofrada anneyle çatışma sık görülür. Bu dönemde çocuklar özgürlüklerine çok düşkün olurlar. Özellikle oyun sırasında yalnız kalmak isterler. 13 aylık bebeğinizi oyun oynarken engellemek yerine desteklemek gerekir. 13 aylık bebek bakımı hakkında merak edilenler UZMANTV'de!


13 aylık çocuklarda beslenme

13 aylık çocuk aslında erişkinlerin yediği birçok besini bizle beraber tüketebilir. Buradaki bizle tüketilmeli ifadesi çok önemlidir. Çünkü çocuğa mutlaka sofra alışkanlığı kazandırılmalıdır. Kahvaltı, öğlen yemeği , akşam yemeği için evde 3 öğün ve düzgün bir sofra kurulmalıdır. Çocuğun öğünlerini karşısında erişkinler olacak şekilde tüketmesi çok önemlidir. Bu dönemde çocuk henüz acıkmamışken yemek zamanına bizim karar vermemiz, onunla çatışmamız ve yemek ritüeli bu çatışma üzerine kurulu ise aslında çocuğumuza kötülük yapıyoruz demektir. Çocuğun mutlaka acıkmasına izin vermek, yemeği isteyerek yemesini sağlamak gerekir. 13 aylık bir çocuk kendi ihtiyacı olan yemeği mutlaka bizden alacaktır. Ancak bizim ona zaman ve izin vermemiz gerekir. Bu anlamda onunla çatışmamamız en doğrusu olacaktır. 

13 aylık bebeğin davranışları

13 aylık bebek desteksiz yürümeye ve yavaş yavaş konuşmaya başlar. Basit sözcükleri söylemesi beklenir. 1 yaşını geçen çocuk artık kendi kişiliğine göre davranmaya başlar. Anne ve babayı oyun oynarken, koştururken istemeyebilir. Bu dönemde bebek kucağa gelmek istemez. Bağımsızlığını ilan eder. Ancak hasta olduğunda, canı yandığında veya canı sıkıldığında, uykusu geldiğinde yine anne babaya ihtiyaç duyar. 

13 aylık bebeklerin dil gelişimi

13 aylık bir çocuk yavaş yavaş 3 - 4 tane sözcüğü söyleyebilir. Bu dönemde anne ve babanın da nasıl konuştuğu çocuk için belirleyicidir. Konuşmada genetik faktörler de önemlidir. Çocukların konuşma yeteneklerini geliştiren en önemli faktör çevresel ve sosyal ortamdır. Çocuğu birey olarak kabul edip onunla bir birey gibi konuşmak, her şeyi anlatmak ve sürekli ilişki içinde olmak akıcı konuşmasında belirleyici olacaktır. Çocuk bu dönemde birden fazla dili de aynı anda ana dili olarak ve birbirine karıştırmadan öğrenebilir. 

On üç aylık bebeğin bakımı

13 aylık bebek artık çocuk olduğundan kendi kişiliğini de göstermeye başlar. Bu dönemde her çocuk için geçerli genel hijyen kuralları uygulanmalıdır. Günlük hayattaki davranışlarımızda onunla çatışmaya girmemek gerekir. Bu dönemde çocuk muhafazakarlaşmaya, örneğin doktor muayenesinden korkmaya başlar. Evde özellikle sofrada anneyle çatışma sık görülür. Bu dönemde çocuklar özgürlüklerine çok düşkün olurlar. Özellikle oyun sırasında yalnız kalmak isterler. 13 aylık bebeğinizi oyun oynarken engellemek yerine desteklemek gerekir. 

13 aylık bebeğin muayenesinde dikkat edilecekler

Sağlıklı bir çocukta 13. ayda rutin muayene önerilmez. Eğer 12. ay muayenesinde her şey yolunda ise bundan sonraki muayene 15. ayda yapılır. Başka bir sebeple muayeneye gelen bebeğin önce boyu, kilosu, baş çevresi ölçülür. 13 aylık bebeğin bu dönemde boyunun ortalama 75 cm, ağırlığının ise 10 kiloyu geçmiş olması beklenir. Baş çevresi 47 cm civarındadır. Solunum, kalp, karın, genital bölge muayeneleri yapılır. En sonunda aşı defteri kontrol edilir. 13. aydaki bebeğin fiziksel özellikleri yavaş yavaş anne ve babaya benzemeye başlar.  

On üç aylık bebeğin yaşayabileceği sağlık sorunları

Bebeklerin 13. ayında aşıları tamamsa, beslenmesi düzgünse herhangi bir sağlık problemi ile karşılaşması beklenmez ancak her insan gibi mevsimsel olarak bazı hastalıklara yakalanması mümkündür. Yazın ishalli hastalıklar, kışın da solunum yolu enfeksiyonları başta gelir. Yazın deniz kenarında güneç çarpması söz konusu olabilir. Eğer kışın bebek kreşe gidiyorsa sık sık solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanabilir. Buna da dikkat etmek gerekir. 13. ayda ev kazaları da sık görülebilir. Bu nedenle evde çocuklar için önlemler almak zorunludur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat