Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bayılma (Senkop)

Bayılma nasıl gerçekleşir?

39,099
kez izlendi
Puan: 4.97 / 5
Detaylı Açıklama
Nöroloji Uzmanı

Hayat boyunca her insan bir kere bayılabilir. Bazen nedeni bilinmeyen bayılmalar vardır. Bayılmalar hakkında merak ettiklerinizi videolarımız ile öğrenin.

Bir sıkıntı, bunaltı, aç kalma, örneğin bir törende çok uzun süre ayakta kalma gibi nedenlerle bayılma gerçekleşebilir. Bunlara senkop denir. Senkop, bir hastalığa bağlı olmadan, herhangi bir nedenle oluşan geçici bayılmalardır. Artı olarak ciddi hastalıklardan kaynaklı bayılmalar da vardır. Bunlar gerçekten çok önemlidir ve tedaviye ihtiyaç duyarlar. Bunlar da bizim için hayati organ olan kalp ve beyin kaynaklı bayılmalardır. Kalp krizi geçiririz, kalpte bir ritim bozukluğu olur, kalp yetmezliğe girer, beyne yeterince kan gitmez ve bayılırız. Ek olarak beynimizde bazı durumlar olabilir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz. 

- Kalp krizi 
- Kalp yetmezliği 
- Beyin kanaması 
- Beyne giden damarlarda tıkanıklık 
- Sara nöbeti (Epilepsi krizi) 
- Kan şekeri düşüklüğü 
- Kafa travması 
- Psikolojik bayılmalar (Freud bayılmaları) 

Sara nöbetlerinde de bayılır, yere düşeriz, bilincimiz kaybolur. Epilepsi nöbetleri çok kısa süreli bir şekilde gerçekleşir. 

Bunların dışında bu kadar ciddi gibi görünmeyen, daha yaygın olan ancak ciddi tedavi gerektiren kan şekeri düşüklüğüne bağlı olan bayılmalar da vardır. Biraz aç kalsak, biraz zorlansak bayılabiliriz ama bu herkesin başına gelmez. Özellikle diyabete yatkın, kan şekeri regülasyonu ile sıkıntısı olanlarda ortaya çıkar ve bu kişilerin de tedaviye ihtiyacı vardır. 

Kafa travması da bayılmaya neden olabilir. Bir kaza olduğunda, bir yerden düştüğümüzde, kafamızı ciddi bir şekilde çarptığımızda bayılma gerçekleşebilir, kafanın travma sonucu sarsılması ile oluşur. Eskiden, özellikle kadınlarda daha çok olan, ancak bu yüzyılda daha az rastlanan psikolojik bayılmalar da bayılma türleri arasında yer alır. Hatta bunlara Freud'un bayılmaları da denir. Daha çok kadınlarda ortaya çıkan, kendi duygularını ifade edemeyen, ilgi isteyen, sıkıntısı olan hassas yapılı, ince düşünceli, sevgi ve ilgi bekleyen kadınların bir anlamda farkında olmadan ilgi çekmek için yaptığı bayılmalardır. 

Bunların dışında, herhangi bir durumda bayılma ortaya çıkabilir ama hayati tehlike oluşturabileceğinden en önemli ve hemen doktora başvurulması gereken bayılmalar kalp ve beyinden kaynaklı bayılmalardır. Bu nedenle bayılma gerçekleştiğinde bu bayılmanın neden kaynaklandığının bulunabilmesi için doktor kontrolünün yapılması ve bayılma nedeninin teşhis edilmesi önemlidir.

Bayılma konusunda daha detaylı bilgi sahibi olmak için uzman videolarımızı izleyebilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat