Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bayılma Hakkında Sık Sorulanlar

Bayılma ne kadar sürer?

41,760
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Nöroloji Uzmanı

Bayılma hakkında bilmeniz gerekenler, bayılma anında hangi durumların daha riskli olduğunu, bayılmanın ne kadar sürebileceğini uzmanından öğrenin. 

Bayılma saniyeler ile süren kısa bir durumdur. Çünkü beyne kan gelmez. İnsanı ayakta tutan canlılık merkezi kontrolden çıkar, işini yapamaz. Bu durumda beynin kontrol ettiği kaslar gevşer, bayılır, yere düşeriz. Yere düşmenin ardından beynimize kan gelmeye başlar ve kendimize geliriz. Normali budur ancak bayılma uzarsa, o zaman başka şeyler akla gelir.

Örneğin, bayılma 5 - 10 dakika kadar uzadı diyelim. Baygın kalma süresi 5 - 10 dakika sürüyorsa, ciddi bir sağlık probleminin habercisi olacağından, mutlaka bir doktora başvurulması gerekir.

Ciddi sorunlar arasında kan şekeri düşüklüğü, kalp ritim bozukluğu olabilir. Bir kişinin yere yatmasına, düşmesine rağmen halen beynine yeterince kan gitmiyorsa ya da kan gitse de kan şekeri düşük olduğundan ayılamıyorsa, beynin enerjisini sağlayacak şeker düzeyi yoktur. Böyle durumlar olabilir.

Uzamış, özellikle yarım saat kadar süren bayılmalarda iki durum ile karşı karşıya olabiliriz. Kalp krizi ya da beyin kanaması bunlardan ilk ikisidir. 25 - 30 dakikayı aşan baygınlıklar kalp ve beyinde oluşan çok 

ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Artık beyni yeterince kanlandırmak üzere vücut kendini toplayamıyordur. Ciddi bir hastalık yaşıyordur; beyin kanaması veya kalp krizi geçiriyor olabilir. 

Bayılmanın en önemli ve tehlikeli nedenlerinden birisi beyin ile ilgili olaylardır. Beyin, kansız kaldığında, biraz kan akışında azalma olduğundan bayılmaya neden olur ama bunun nedeni vücutta olabilir ama çok bir neden olmadan da vücudun geçici bir durumu bulunabilir. Beynin kendisi ile ilgili ciddi bir rahatsızlık yaşandığında bayılma çok ciddi olur. 

Beyin kaynaklı bayılma nedenleri
- Beyin damarlarında kanama
- Beyin damarlarında tıkanma
- Epilepsi

Bayılma anında yapılması gerekenlerden, bayılan kişiye ilk müdahalede dikkat edileceklere kadar pek çok konuda bilgi sahibi olmak için videolarımızı izleyebilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat