Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bar Metodu ile Zayıflama

Bar metodu ile egzersiz nedir?

2,718
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Fitness ve Pilates Eğitmeni

Bar metodu 1940'lı yıllarda Lotte Berk isimli bir Alman dansçının omurilik sakatlanması ile birlikte kendi başına geliştirdiği rehabilitasyon temelli bir egzersiz metodudur. Bar metodunda temel olan büyük kaslarımızı çalıştırmak, kuvvetin artması, esnekliğimizin, dengemizin ve duruşumuzun düzeltilmesidir. 

Bu yöntemde kullanılan yardımcı ekipmanlar bale barı dışında pilates topu, egzersiz bandı ve dumbell  ile yapılan egzersiz sistemlerinden oluşan bir çalışma şeklidir. Bar metodu bale ve dansçıların kullandığı hareket metodundan çıkarak günümüzde herkesin yapabileceği bir egzersiz metodu halinde kullanılmaya başlamıştır. Bar metodunda yapabileceğimiz şeyler öncelikle duruşumuzu düzeltmek, postürümüzü doğru olan noktaya getirmek, bununla birlikte kas kuvvetimizi, esnekliğimizi ve dengemizi geliştirmektir. 

Bar metodu ile pilates arasındaki farklar

Bar metodu temel olarak büyük kas gruplarına yönelik çalışılan egzersiz modellerinin yüksek yoğunlukta, yüksek şiddette ve uzun sürelerle yapıldığı vücudumuzdaki kas kuvvetinin, dengenin, esnekliğin ve vücudumuzun düzelmesine yardımcı olarak egzersiz modellerinin bir araya gelmesinden oluşan bir sistemdir. 

İhtiyacımız olan tek şey temelde bir bale barıdır. Bununla birlikte, eğer bunu temin edemiyorsanız bir sandalyeden veya bizim destek alabileceğimiz sabit olan bir noktadan da faydalanabilirsiniz. 

Pilates ise daha küçük kas gruplarına yönelen efektif çalışmaların yapıldığı temelde postürümüzü düzeltmek, duruşumuzu iyileştirmek ve yaşam kalitemizi arttırmak yönünde uygulanan düşük yoğunluklu egzersizler şeklinde tanımlanabilir. Pilateste yapılan çalışmalarda yardımcı ekipmanlar gereklidir. Bunların temini eğer olmuyorsa sadece bir met yardımı ile yerde yapılabilir. 

Pilates ve bar metodunu karşılaştırdığımızda eğer daha yoğun kuvvet antremanı ve kilo vermek istiyorsak bar metodu daha uygun bir seçenektir. Pilates bizim duruşumuzu, postürümüzü vücudumuzda olan denge ile ilgili aksaklıkları ortadan kaldıran daha düşük tempolu, yavaş yapılan vücudumuzdaki konsantrasyon ve farkındalığı arttırmamız gereken ve arttırmamızı sağlayan egzersiz modelleridir. 

Bar metodu ile zayıflama

Bar metodu ile zayıflamanız çok kolaydır. Bar metodunda temel alınan en önemli nokta büyük kaslarınızın çalıştırılmasıdır. Büyük kaslarınıza yoğun, yüksek şiddetli ve uzun süreli egzersizlerle ayrobik temelli bir çalışma yapılarak zayıflamanız çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Burada en önemli nokta sizin egzersize zaman ayırmanız, uzman bir eğitmenle çalışmanız ve hedeflerinizi doğru belirlemeniz karşılığını almanızı sağlayacaktır.

Yağ yakımını sağlayabilmek için egzersiz modelinin yanında dengeli beslenmeyi ve günlük yaşantınızdaki hareketliliği arttırmayı da ihmal etmemelisiniz. 

Bar metodu her yaştan, her cinsiyetten katılımcının uygun bir şekilde antrenman planlaması yapıldıktan sonra hedeflerine ulaşabileceği zayıflamanın, kilo vermenin çok hızlı bir şekilde elde edilebileceği bir yöntemdir.

Bar metodu ile egzersiz yapabilecek kişiler

Bar metodunu herkes uygulayabilir. Bar metodundaki temel nokta rehabilitasyon temelli bir egzersiz olmasından dolayı her türlü omurilik sakatlanması, eklem problemi olan katılımcıların uzman eğitmen eşliğinde doğru açılarla uygulayabileceği egzersiz çeşitliliğine sahip bir program olmasıdır. 

Burada en önemli nokta, sizin vücudunuzu iyi tanımanız, egzersiz uzmanınız ile birlikte bunu paylaşarak doğru hedefler eşliğinde egzersizinizi tamamlamanızdır.

Bar metodu yaparken en önemli noktalardan biri de bu ekipmanı kullanırken çok iyi bir konsantrasyona sahip olmanızdır. Zamanla gelişecek olan kas kuvvetiniz, dengeniz ve esnekliğiniz sizin çok daha iyi noktalara gelmenizi sağlayacak ve yaşam kalitenizi arttırarak güne sağlıklı uyanmanızı sağlayacaktır. 

Bar metodunu her yaş grubundan kadın ve erkek katılımcılar rahatlıkla uygulayabilir. Kuvvet ve zayıflama noktasındaki hedeflerine kısa sürede ulaşabilirler. 

Bar metodu hareketleri

Bar metodunda kalça, bacak, sırt, omuz, karın gibi her türlü kas grubunuzu çalıştırabileceğiniz egzersizler vardır. Temelde bacak, kalça ve omuz egzersizleri vücut dengemizi, postürümüzü düzeltmek açısından çok daha etkili olacaktır. Şimdi size bu hareketler göstereceğim. 

Öncelikle iç bacak ve dış bacak kaslarını çalıştıran hareketlerle başlayabilirsiniz. Ardından hemen ön grup bacak kaslarınızı çalıştıracak bir diğer harekete geçeriz. 

Ardından sırası ile kalça ve arka bacak grubu ve omuz çalışmalarına geçilebilir. Bu hareketleri daha da zorlaştırmak için uzandığınız noktada bekleyebilir, kısa kısa kasınızdaki yanmayı hissedene kadar hareketi sürdürebilir ve egzersizin şiddetini arttırabilirsiniz.

Bar metodu ile egzersiz yapmayı öğrenin

Son yıllarda çok popüler olan bu metod son yıllarda özellikle büyük kas gruplarına yüksek yoğunluktaki egzersizlerle kuvvet, esneklik ve denge sağlamayı amaçlayan bir çalışma şeklidir. Şimdi size bar metodu ile yapabileceğiniz bacak egzersizlerini göstereceğim.

Öncelikle iç bacak kaslarınızı çalıştıran bu hareketle başlıyoruz. Topuklarınızı birleştirin ve aşağıya doğru nefes alarak, dizlerinizi bükerek inin, nefes verin ve yukarıya doğru topuklarınızı ayırmadan yükselin. En üst noktaya çıkın ve tekrar nefes alın, topuklar aşağıya ve tekrar yukarıya çıkın. Yukarıda kalın, topuklarınızı hiç aşağıya indirmeyin, dizlerinizi bükün ve kısa kısa dayanabileceğiniz en son noktaya kadar hareketi sürdürün. 

Şimdi bacak kaslarınızın dış kısmını çalıştıracağınız bir egzersiz göstereceğim. Parmak ucunuzu yana doğru açın bacağınız düz bir şekilde, eliniz belinizde gövdenizi olabildiğince sabit tutun ve nefes vererek bacağınızı yana doğru kaldırın nefes alın ve tekrar aşağıya indirin. Bacağınızı kaldırabildiğiniz en son noktada bekleyin ve şimdi kısa kısa küçük hareketlerle hareketinizi sürdürün. Dayanabileceğiniz en son noktaya kadar hareketinizi sürdürmeniz gerekir. Ve aşağıdasınız. 

Hemen ön grup bacak kaslarınızı çalıştıracak bir diğer harekete geçiyoruz. Parmak ucunuz ileride ayağınız point pozisyonunda nefes alın, nefes vererek yukarıya doğru kaldırın, gövdenizi sabit tutmak en önemli noktalardan biridir. Nefes alın ve aşağıya indirin. Nefes verirken aynı zamanda flex hareketi ile arka grup bacak kaslarınızı da streç yaptırmanız mümkün. Yukarıda kaldınız ve yine kısa kısa hareketi dayanabileceğiniz son noktaya kadar sürdürün. 

Şimdi kalça ve arka bacak grubu için size bir egzersiz göstereceğim. Öncelikle gövdenizi bara doğru dönün ve parmak uçlarınızla barı tuttuktan sonra kol boyunuz kadar geriye gidin başınızı kollarınıza doğru yaklaştırıp bel çukurunuzu koruyarak dizlerinizi hafifçe bükün. Sağ bacağınızı geriye doğru uzattınız, diz açınızı koruyorsunuz, geriye iyice uzandınız ve yerdeki sabit bacağınıza doğru yaklaştırın. Tekrar geriye uzanın ve başa dönün. Yukarıya uzandığınız, kalçanızı sıkıştırdığınız son noktada bekleyin. Burada kısa kısa kalçanızdaki acıyı hissedene kadar hareketinizi sürdürün. Her itişte nefes verin ve sonra nefes alın. Nefes kontrolünü sağlamak en önemli noktalardan biridir. 

Bir diğer hareket olan omuz çalışmalarına geçiyoruz. Omuz çalışmalarında ön omuz yan ve arka omuz kaslarınızı güçlendirerek duruşunuzdaki problemleri ortadan kaldırabilirsiniz. İlk hareketimiz yarım kilo ve 1 kilo ağırlığında küçük bir dumbell ile yapılır. Bunun yerine bir su şişesi de kullanabilirsiniz. Barınızdan bir kol boyu mesafede uzakta olun. Ayaklarınızı omuz genişliğinde açtınız, şimdi dizinizi hafifçe bükün topuklarınızı yukarıya kaldırın, gövdenizi yere doğru bel çukurunuzu koruyarak pozisyonunuzu alın. Kolunuz dizinizin hemen önünde, dirseğinizi bükmeden nefes vererek başınızın ilerisine doğru uzanın. Kolunuz düz, nefes aldınız geriye, şimdi nefes vererek uzanabildiğiniz kadar geriye, nefes aldınız öne, nefes verdiniz ileriye. Omuz kaslarınızın arka bölümü için dizinizin hemen önünden kolunuzun pozisyonunuzu belirleyin ve yana doğru açın. Nefes verdiniz, yavaşça nefes aldınız ve nefes vererek tekrar yukarıya. Bu hareketleri daha da zorlaştırmak için uzandığınız noktada bekleyebilir, kısa kısa kasınızdaki yanmayı hissedene kadar hareketi sürdürebilir ve egzersizin şiddetini arttırabilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat