Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Atom Bombası

Atom bombası 2. Dünya Savaşı'nda nasıl kullanıldı?

2,721
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Sosyal Bilgiler ve Tarih Öğretmeni

Atom bombası radyoaktif bir maddenin nükleer tepkimeye sokulmasıyla çalışan son derece yıkıcı bir silahtır. 1930 ve 40'lı yıllardaki geliştirilme sürecinde gelmiş geçmiş en önemli fizikçiler rol almıştır. 


Atomun varlığı insanoğlu tarafından yüzlerce yıldır biliniyordu. Ancak eski çağlarda maddenin en küçük yapı taşı olan atomu gözleyebilmek veya yapısını çözebilmek için gereken donanımlar yoktu. 19. Yüzyıl ve sonrasında atomun yapısı ile ilgili teoriler ve modeller ortaya atılmaya başladı. Sonrasında da aşama aşama atomun temel yapısı belirlendi ve bir atom modeli oluşturuldu. Atomun gücü de bu dönemde keşfedildi. Ancak atomun gücünün ortaya çıkarılması çıkarılması için birçok araştırma yapılması gerekiyordu. 

Aslına atomun gücünü kullanma fikri ve bunun üzerine çalışmalar Avrupa'da ortaya çıktı. Albert Einstein'ın kuramsal tespitleri birçok önemli gücü atomun enerjisinden faydalanmanın yollarını aramaya itmişti. Bu sırada Nazi Almanyası yükselişteydi. Hitler ve orduları Avrupa'yı kasıp kavuruyordu. Birçok önemli fizikçi Avrupa'dan kaçarak ABD'ye gitti. Bu sırada silah geliştirme yarışı da hızla sürüyordu. ABD hükümeti Manhattan Projesi kod adıyla bir nükleer silah programı başlatmıştı. Programın başın ünlü fizikçi Robert Oppenheimer vardı. Oppenheimer ve diğer bilimadamları Nazi tehtidine karşı bu silahın geliştirilmesinde rol almayı kabul etti. Denemeler yapıldı ve nükleer silahın yıkıcı etkisi gözlemlendi.

Silah Almanya üzerinde kullanılacaktı ama Almanya teslim olduğu için kullanılmadı. Biliminsanları artık bu yıkıcı silahın kullanılmayacağını düşünüyordu. Ancak ABD'nin Japonlar ile olan savaşı sürüyordu ve Japonların teslim olması için bombanın kullanılmasına karar verildi. Sonunda nükleer silah Japonya'ya karşı ilk ve şimdiye kadar son kez kullanıldı. 

Nükleer silah ya da atom bombası temel olarak şöyle çalışır: 
Bombanın merkezinde yüksek elektron sayısına sahip, mesela plütonyum gibi radyoaktif bir madde yer alır. Bunun yanında nükleer fizyonu (atom parçalanması) başlatmak için bir elektron tetiği vardır. Bomba çalıştırıldığında bu tetik radyoaktif maddeye serbest elektronlar gönderir. Bu serbest elektronlar, çekirdekteki radyoaktif atomlara ulaştıklarında nükleer fizyon tepkimesi başlar. Elektron alan atomlar parçalanır ve elektron salar. Bu sırada ortaya çok yüksek ısı, ışık ve radyasyon çıkar. Parçalanan atomların saldığı elektronlar da zincirleme şekilde diğer atomların parçalanmasına neden olur. Fizyon bombası böyle çalışır. Farklı bir atom bombası türü daha vardır. Bu bombalarda ise nükleer füzyon kullanılır. Nükleer tetikleme bombanın içindeki hidrojen atomlarının birleşmesine ve bu sırada ortaya çok büyük bir enerji çıkmasına neden olur. Füzyon adı verilen ve güneşin enerji üretimi sürecinin yapay bir kopyası olan bu tür nükleer silahlar da son derece yıkıcıdır. Tepkime saniyeden binlerce kat kısa sürede olur. Sonuçta ortaya çok yıkıcı bir patlama, ısı, ışık ve çok büyük bir şok dalgası çıkar. Bu ısı, ışık ve şok dalgası onlarca kilometre çaplı bir alandaki tüm yapıları ve canlıları yok edebilir. 

ABD 6 Ağustos 1945 ve 9 Ağustos 1945'te Japonya'nın büyük kentlerine bu iki türdeki atom bombalarından attı. onbinlerce insan anında öldü, onbinlercesi de takip eden günlerde de  öldü. Bombanın radyoaktif etkisi halen sürüyor ve daha binlerce yıl sürecek. 

Sonrasında Japonya teslim oldu ama takip eden yıllarda Soğuk Savaş'ın da etkisiyle bütün gelişmiş ülkeler kendi nükleer silahlarını üretti. Daha sonra üretilen nükleer bombalar çok daha gelişmiş ve yıkıcı özelliklere sahipti. Nükleer silahlanma sonucu dünyada kullanıma hazır binlerce nükleer bomba imal edildi. Bunlar hala kullanıma hazır şekilde bekliyor.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat