Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Aşure Tarifi

Aşure nasıl yapılır?

801,579
kez izlendi
Puan: 4.91 / 5
Detaylı Açıklama
Yemek Blogu Yazarı

Aşure, Muharrem ayında yapılır ve Muharrem ayının 10. günü de aşure günü olarak kabul edilir.  Böyle bir zamanda sevdiklerinize, komşularınıza aşure yapmak isterseniz, en pratik ve kolay tarifi öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz. 

Aşure yapmanın püf noktaları

Aşure yaparken dikkat edilecek en önemli nokta buğdaydır. Buğdayın önceden ıslatılıp iyice yıkanması gerekir. Aşure yapmadan önce incirlerin soğuk suda ıslatılması ve beyazlaşması sağlanmalı. 

Aşure yaparken bir başka önemli nokta ise şeker kullanımı. Pancardan yapılan şeker fazla tat verdiği için miktarı buna göre ayarlanmalı. Aşurenin fazla tatlı olmasını istemiyorsanız, verilen ölçüden daha az kullanabilirsiniz. Ancak kamıştan yapılan şekerler tadı daha az verdiği için bu şekerleri ölçüsünü daha fazla tutabilirsiniz. 

Aşure yaparken malzemelerin eklenme ve pişme sırası da lezzetini önemli noktada değiştirir. Her malzemenin farklı bir yoğunluğu olduğundan malzemelerin tümü tek bir seferde pişirilmemeli, tarife uygun sıra izlenmelidir. 

Örnek vermek gerekirse, aşurede kuru incir kullanılıyorsa incirlerin kararmaması için bu sürede aşureyi çok kaynatmamamız gerekir. Bu nedenle kuru incirler aşureye son aşamada eklenir. Keza, özellikle bakliyat grubu önce pişirilirken, kuru meyvelerin ve fındık, fıstık gibi kuru yemişlerin de daha sonra eklenmesi gerekir. 

Aşure yaparken isterseniz pirinç de kullanabilirsiniz. Buradaki miktarı sizin damak zevkiniz belirleyecektir. 

Aşure servisi

Aşure piştikten sonra, akışkan kıvamını kaybetmemesi için en az 10 dakika boyunca ılınmasını beklemek gerekir. Ardından küçük kapların içerisine farklı şekillerde servis edebilirsiniz.

Aşureyi isterseniz güveç kabı şeklinde olan sütlaç kaplarında, küçük porselen kaplarda, cam kaselerde veya bir akşam yemeğinde sunacaksanız şık bardaklarda servis edebilirsiniz.

Aşureyi servis ederken tatlı baharatlar ve kuruyemiş gibi tatlar kullanacaksanız, aşureyi soğuttuktan sonra ve tam servis sırasında serpiştirmeniz gerekir. Çünkü buzdolabında aşure ile birlikte bekleyen baharatlar zamanla kararacak, servis sırasında kötü bir görüntü oluşmasına yol açacaktır.

Aşureyi aşağıdaki şekillerde servis edebilirsiniz
- Toz fıstık, kuru kayısı, kuru incir ve tane fındıkla
- Dövülmüş ceviz, kuru üzüm ve toz fıstıkla
- Tek parça ceviz, kuru incir ve toz çam fıstığıyla

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat