Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Astrolojinin Kullanım Alanları

Doğum haritası nedir?

41,817
kez izlendi
Puan: 4.20 / 5
Detaylı Açıklama
Astrolog

Horary astrolojisi olarak da tanımlanan soru astrolojisi, saat astrolojisi olarak da bilinir. Hora eski Latincede saat demektir. Latincede horary günümüzde Türkçe olarak soru veya saat astrolojisi olarak tanımlanmıştır. Danışan bireyin astroloğa soru sorduğu anda çıkarılan haritadır. O ana aittir ve o an gökyüzündeki transitler kullanılır. 

Soru astrolojisinde sorunun spesifik olması, netliği çok önemlidir. Soruyu soranın cevabını öğrenmek için çok arzu ettiği, belki uzun süredir üzerinde düşündüğü, kafasına taktığı şeyi danışmanına sorması anında çıkarılan haritadır bu.

Sorular çeşitli konulardan gelebilir; Evlilik var mı? İlişkim devam edecek mi? Kayıp eşyam nerede, projem başarılı olacak mı, istediğim mevkiye gelecek miyim, istediğim iş olacak mı, ayrılık var mı gibi pek çok farklı konuya dair sorular sorulabilir. Soru Astrolojisi cevap vermeyi hedefler.

Soru astrolojisinde tek bir soru sormak esastır. Tek soru ve tek harita şeklinde ilerlenir. Astrolog, danışanına spesifik bir sonuç, öngörü sunar. Tabii işin gerçekten uzman biri tarafından değerlendirilmesi ve öngörüyü yaparken kullanılan teknikleri çok iyi bilmesi gerekir.

Seçimsel astroloji

Seçimsel astroloji, herhangi bir işe başlamak için uygun zamanı belirlemektir. Astrolojik olarak gökyüzünün durumu, Ay'ın bulunduğu burç, açılar, o günün transitleri gibi konuların elenip sık dokunup en şanslı zamanı belirleyerek, danışanına sunmasıdır. 

Astroloji uzmanları kişilere ancak belli bir ölçüde, belli bir yere kadar yardımcı olabilir. Evet bir işe başlamak için en uygun ve en şanslı zamanı seçmeye çalışırız ancak elimizden geldiğince tedbir almaktır bu aslında. 

Seçimsel astroloji ile konunun durumuna göre, zorlu transitlerin olduğu, zorlu açıların olduğu bir zaman dilimindense, rahat akışın olduğu, daha yumuşak geçişlerin olduğu dönemler seçilir. 

Seçimsel astrolojide Ay'ın içinde bulunacağı burcu saptamak vs. gibi birtakım teknikler kullanılarak tavsiyeler verilebilir. Buradaki sorular da tabii ki kişiye bağlı olarak değişir. Sorular genel olarak, "Ne zaman evlenmeliyim, evlenmek için doğru zaman hangisi, bir iş açmak istiyorum, ticaret yapmak istiyorum, açılış zamanım ne olmalı" türünde olmalıdır. Çünkü bir şey nasıl başlarsa, o şekilde devam eder gibi bir düşünceye sahibiz aslında hepimiz. Neden doğru zamanda, doğru şeye adım atmayalım... Biz elimizden geleni yapalım. Takdir ve sonuç tabi ki bizim karışabileceğimiz bir durum değil.

Astro-psikoloji

20. yüzyılın sonlarında Alan Leo, Marc Edmund Jones, Dane Rudhyar'ın çalışmaları ile başlayan, psikolojik astrolojinin bir dalıdır. Psikoloji, yalnızca kişilik türlerini tanımlamakla kalmamış, insanların zamanla nasıl değişip gelişebileceğine açıklama getirmiştir. 

Burçlar; ihtiyaçlarımızı ve bunların duygusal karşılıklarını ifade ederler. Gezegenler; bu ihtiyaçların karşılanmasını sağlayan aktif temsilcilerdir. Açılar ise ihtiyaçlarımızın karşılanıp karşılanmayacağını ve altta yatan nedenleri, bilişsel yapıları gösterir.

1960'lı yıllarda hümanistik psikolojinin ortaya çıkmasıyla birlikte, Carl Jung astroloji ve psikoloji arasındaki paralelliklere değinmiş, bu alanda çalışmalar yapmış ve bu dalı geliştirmeyi başarmıştır.

Astro-psikoloji, bireylerin gelişmesine katkıda bulunurken, çözemediği konularda kişilere yardımcı olmaya ve yol göstermeye yarayan bir araç olmuştur. 4 element kavramı su-ateş-hava-toprak , psikolojideki kişilik tipleri ile bağdaştırılmıştır; sezgisel-duyusal-bilişsel ve duygusal.

Tabii ki bu konular bu kadarla sınırlı değil, insan ruhunun derinliklerini araştırmak için astrolojiiyi kullanmak; astrolojinin psikolojiye büyük faydaları olduğunu daha fazla anlatmak gerekiyor. Ama özet olarak biz astrologlar, yaşam sürecimizde yaşanması gereken her şeyin bizim yararımıza, farkındalığımıza, değişim ve gelişim sürecimize destek olduğunu; potansiyellerimizin bilincinde olarak yaşarsak, hayata devam etmenin çok daha kolay olduğunu idrak ettirmeye çalışıyoruz bireylere. Hedefimiz de olaylara bütüncül bakmak ve her şeyi birbirine bağlayarak neden sonuç ilişkisini ortaya çıkarmak.

Dünya astrolojisi

Astroloji bilindiği üzere sadece 12 burçtan oluşan bir kavram olmamakla birlikte, bireysel haritalarımızdan öte, dünyanın da ne yöne gittiğini anlamamıza yarayan bir sistemdir. Nasıl bir süreçte ilerliyoruz, finans sistemleri, ekonomi, siyaset, inançlar ne yönde değişiyor ne yöne gidiyor, ülkelerin haritaları siyasetçilerin, liderlerin haritalarıyla ne yönde etkileşiyor, hangi ülkelerle iş birliği yapmak daha faydalı, nelere dikkat edilmeli, afetler, kazalar, depremler derken transitlerin ve tutulma haritalarının, sert ve uyumlu açıların incelendiği; nerelerde rahat akış sağlanabildiği, neler için mücadele edildiği gibi pek çok konuya değinen bir sistem Dünya Astrolojisi. 

Gezegen döngüleri, büyük kavuşumlar hakkında bilgiler içeren; ülkemizdeki iç ve dış etkenleri araştırmaya, anlamaya yarayan bir teknik bu. Ekonomik iniş ve çıkışlar, savaşlar, barışlar, olumlu veya olumsuz her türlü konuya değinilen bir astroloji bölümü.

"Doğum haritası" nedir

Doğum haritası en kısa ve öz tanımıyla biz doğduğumuz anda gökyüzünde gezegenlerin nasıl konumlandığını gösteren bir tablodur. Bir kişinin doğum haritasını çıkarabilmek için kişinin tam doğum tarihini, saatini ve yerini bilmemiz gerekir. 

Biz doğduğumuz anda Güneş, Ay, Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün, Plüton; hepsi  belli yerlerde konumlanırlar ve belli anlamlar ifade ederler. Belki toplu bir şekilde veya dağınık bir yerlerde toplaşırlar gökyüzünde ve bu harita bizim yaşantımızda nasıl bir yol izleyeceğimize dair  bir yol gösterici rehber olur adeta. 

Her insanın haritası kendine özgüdür, parmak izimiz gibidir ve kendi içerisinde birtakım dinamiklere sahiptir. Kişiliğimiz, görüntümüz, aklımızı nasıl kullandığımız, nelere dikkat ettiğimiz veya  etmediğimiz, hayatımızın hangi alanlarında rahat akış yakalarken, hangi yerlerde zorlandığımız, yönümüzü, yolumuzu bulmamızı sağlayan bir araçtır. 

Gökyüzünü 12 parsele böldüğümüzde her birini ev diye adlandırırız bu evlerin anlamları ve içinde yer alan gezegenler vasıtasıyla öngörülerde bulunuruz. İşte doğum haritası dediğimiz şey bizim parmak izimiz gibi eşsiz ve sadece bize özel olanı bize anlatan yegane rehberimiz olur. 

Gezegenler haricinde pek çok yıldız, asteroidler, Ay düğümleri, arap noktaları bu haritalarda yer alırlar. Bize; tekamül sürecimizde hayata geliş sebebimizden, misyonumuzdan, sıkıntılarımız kadar mutluluklarımızı da hangi alanlarda yaşama şansı bulduğumuzu anlatmaya yarayan birer araç olurlar. Bolluk ve bereketi nerede yaşarız, zorluk ve sıkıntı çektiğimiz konular nelerdir gibi pek çok konuda bilgi edinmeye yardım ederler. 

Astroloji asla fal değildir. Bize gezegenlerin, yıldızların ve birtakım sembollerin eşliğinde ışık tutan, gökyüzünün dili diyebileceğimiz bir sanattır. Astroloji olasılıklardan bahseder, bizler de büyük olasılıkla nerelerde neler yaşanabileceğinin tahminlerini yaparız. Öngörülerde bulunur, danışana yardımcı olmaya çalışırız, farkındalığını arttırmaya, elindeki doneleri en doğru şekilde kullanması için yol göstermeye gayret edebiliriz. 

"Ay boşlukta" ifadesinin anlamı

Ay'ın boşlukta olması demek, burç değiştirmeden önce, önünde herhangi bir açı olmadan ilerlemesi demektir. 

Bilindiği üzere Ay , 2- 2,5 günlük bir süreçte yer değiştirir. En hızlı hareket eden gök cismi olarak , her burçta kalış süresi en fazla 2,5 gün civarıdır. Duygularımızı, reflekslerimizi, ihtiyaçlarımızı anlatan, ne istediğimizi, konularla, olaylarla nasıl başa çıktığımızı anlatır. 

Gökyüzünü 12 parsele böldüğümüzü farz edersek, her parsel bir burca denk düşer ve Ay, içinde bulunduğu burcun özelliklerini bize yansıtır. 

Ay 2,5 günde bir ortalama olarak yarım gün (veya birkaç saat kadar) boşlukta kalır.

Ay boşluktayken, herhangi bir işe başlamamak, elimizdeki işlere odaklanıp onlara kafa yormak, öncelikle üstümüzdeki işi hafifletmek temel amaç olmalıdır. Somut sonuçlar elde etmek, başarı beklemek ve girişimler için uygun bir zaman dilimi olmamakla beraber, Ay boşlukta iken akışına bırakmak, sizi gevşetecek, rahatlatacak aktivitelerle ilgilenmek, normal rutininizdeki günlük işlerinize yönelmek daha doğru bir karar olacaktır. 

"Gezegenler geri harekette" ifadesinin anlamı

Aslında hiçbir gezegen geri gitmez, gidemez, sadece hızları yavaşlar ve bu yavaşlama esnasında bizler dünyadan baktığımızda gezegenleri geri gidiyor gibi görürüz. Bazen bu mesela iki otobüs yan yana durduğunda biri yavaş yavaş geri gitmeye başlar ve siz kendi içinde bulunduğunuz araç hareket ediyor sanırsınız, yani bir yanılsama yaşanır. Bu tarz bir şey gibi düşünebiliriz bunu. Bizler buna kısaca Retro hareket deriz veya gezegen geri hareketinde diye adlandırırız. 

Bu dönemlerde gezegenlerin vaad ettikleri şeyler, özellikleri, yapıları bir süreliğine problematik çalışabilir. Örneğin Merkür iletişim gezegenidir; iletişimi, yazmayı, çizmeyi, konuşmayı, dinlemeyi anlatır. Aklı ve mantığımızı yönetir, fikirlerimizi nasıl sunuyoruz, nelerle ilgiliyiz; bunlara ışık tutar. Geri gittiği dönemlerde ise birtakım iletişim problemleri, anlaşmazlıklar oluşabilir; araç gereç, bilgisayar, TV gibi yine iletişim ağımızı sağlayan eşyalarda bozulmalar, düşmeler, kayıplar yaşanabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat