Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Aşırı Adet Kanaması

Adet kanamasında parça gelmesi ne anlama gelir?

466,882
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Aşırı âdet kanamasını iki türlü tanımlayabiliriz. Birincisi genel tıbbi tanımlamadır. 7 günden daha uzun süren ve/veya günde kabaca 2 pedden daha fazla ped harcanmasına neden olan kanamaya aşırı âdet kanaması denir. Ancak bunun baştan itibaren böyle olmadığı ama hayatın devam eden döneminde artığı durumlar da söz konusu olabilir. O zaman tanım değişir. Aşırı âdet kanamasının bir diğer tanımı ise, kişinin önceden alışık olmadığı miktarda âdet görmesi de aşırı âdet kanaması olarak tanımlanabilir. Örneğin bir kadın önceden toplam 3 gün âdet oluyor, 1 ped değiştiriyorsa bir gün, hayatının belli bir döneminde bu günlük 2 pede veya gün sayısı 5'e çıkabilir. Bunu da aşırı âdet kanaması tanımına sokabiliriz. 

Genel olarak bütün kadınlar için geçerli olmak koşulu ile 7 günden daha uzun süren ve günde her seferinde 2 veya daha fazla ped kullanılmasını gerektiren âdet kanaması ve/veya daha önceden alışık olunmayan biçimde âdet kanamasının artmış olduğu durumlarına aşırı âdet kanaması adını veriyoruz.


Aşırı âdet kanamasının çok çeşitli nedenleri olabilir. Aşırı bir âdet kanaması ilk defa ortaya çıktığında her şeyden önce devam eden ancak bir sorun yaşanan bir gebelik var mı diye bir doktor değerlendirmesinin yapılması gerekir. Her türlü âdet düzensizliğinde gebelik durumu kontrol edilmelidir.

Üreme çağında aşırı âdet kanamasına neden olan en önemli etkenlerden bir tanesi, kişi doğum kontrol yöntemi olarak spiral kullanıyorsa, bakırlı spiral dediğimiz hormonlu olmayan spirallerdir. Kadın doğum uzmanları spiral takmadan önce spiralden sonra âdet miktarında bir artış olacağını belirtir. 

Üreme çağındaki kadınlarda en sık görülen aşırı âdet kanaması nedeni rahim içinde ciltteki benlerin karşılığı olan rahim içindeki polipler, et parçalarıdır. Polipler selim tabiatlıdır ancak rahmin kasılmasına olumsuz etki ettiği için rahimdeki âdet kanamasını artıran bir faktördür. 

Miyomlar aşırı âdet kanamasına neden olabilir. 

Aşırı âdet kanamasına neden olan etkenlerden biri de kullanılan ilaçlardır. Örneğin aspirin gibi ilaçlar âdet kanamasının miktarını artırabilir. Pıhtılaşmayı geciktirici tablet veya iğne şeklindeki ilaçlar da âdet miktarını artırabilir.


Âdet kanamasının veya herhangi bir vajinal kanamanın, rahimden gelen bir kanamanın pıhtı şeklinde gelmesi o kanın pıhtılaştığını gösterir. Yani aslında kan içeride birikmiş, anında boşalmak yerine o biriken kan pıhtılaşmış ve o şekilde atılmıştır. Âdet kanamasının pıhtı şeklinde gelmesi kanamanın diğer bir şeklidir. Kanamalar taptaze kırmızı kan şeklinde olabilir, koyu kırmızı ama akışkan olabilir veya pıhtılaşmış şekilde olabilir. 

Genel olarak söylemek gerekirse, pıhtılaşmış âdet kanaması kanamanın bol olduğunu gösterir. Bunu da genelde yapılan düşüklerde görebiliriz. Örneğin, kadın farkında değildir, ancak düşük yapıyordur. Pıhtının içinde aslında gebeliğe ait bazı ürünler de olduğu için aslında o pıhtı şeklinde görünüyordur düşük yapılırken.

Miyoma bağlı aşırı âdet kanamalarında kan vajinadan boşalmak yerine önce vajinada birikmiştir ve pıhtılaşmıştır. O nedenle pıhtı şeklinde kanama olarak karşılaşırız.

Genelde pıhtı şeklinde kanamalar insanları daha fazla korkutur. Ancak bizim için kanama kanamadır. Değerlendirme de mutlaka her birinde aynı şekilde yapılır. Bir kadın bir kadın doğum doktoruna geldiğinde, "ben pıhtı düşürdüm" dediği zamanla "benim taze kanamam oldu" dediği zaman arasında bizim tıbbi değerlendirmemiz açısından çok ciddi bir fark yoktur. Ön planda olan bunun nedenini bulmak için yapılan muayene, laboratuvar incelemesi ve ultrasonografi sonuçlarıdır. 


Aşırı âdet kanaması kansızlık yapar. Çünkü vücuda besinlerle veya takviye ile giren demir ile harcanan demirin denge halinde olması gerekir. Demir, depolanan ve o depodan sürekli olarak ihtiyaca göre kana verilen bir maddedir. Eğer ihtiyaç fazlası olursa demir depoları yükselir, ihtiyaç çok fazla olursa ve gelir-gideri karşılayamazsa o zaman bir açık meydana gelir ve ilk başlarda bu kan değerlerine yansımazken, sadece demir eksikliği şeklinde olurken bir süre sonra kan değerlerine yansıyınca bu sefer bu demir eksikliği değil, kansızlık haline gelir. Kansızlık birçok belirti ile seyreden ve kişinin hayat kalitesini önemli oranda düşüren bir durumdur. 


Aşırı âdet kanamasının tanımı doktordan doktora aynı olmakla beraber hastadan hastaya, yani kişiden kişiye değiştiği için öncelikle bu âdet kanamasının normal sınırlar içerisinde olup olmadığının öğrenilmesi gerekir. Kiminin aşırı dediği regl kanaması, aslında normal sınırlar içerisinde olabilir. Ancak kadın bundan rahatsız olunuyorsa, bunun için tanı işlemleri başlatmak gerekir. 

Kadında eğer yeni takılmış veya önceden takılmış bir spiral varsa ve etkenin bakırlı spiral olduğu belirlenirse, spiral çıkarılır ve âdet kanaması miktarı düzenlenir. 

Rahim içinde herhangi bir oluşumdan, iyi huylu et parçaları olan polipten şüpheleniliyorsa bu polipler histeroskopi veya kürtaj yöntemi ile çıkarılarak âdet miktarı normale döndürülür. 

Aşırı âdet kanaması etkeninin miyom olduğu belirlenmişse, miyomlar alındığında kanama miktarı düzene girer. 

Âdet kanamasının nedeninin belirlenemediği hasta grupları vardır. Doktorlar olarak tanıyı koyamadığımız zaman buna idiopatik deriz. Tanıyı koymak için yüzlerce inceleme yapılabilir ancak biz deriz ki "daha ileri incelemeye yapmaya gerek yok, bunun altında yatan sebep ameliyatlık değil, selim tabiatlı ve kanser gibi durumlar değil, biz bunu tedavi edelim" deriz. 

Tedavi seçenekleri olarak tabii ki öncelikle tablet şeklinde tedavilere yönlenilir veya kadına hormonlu spiral takılır. Hormonlu spiral, östrojen içermeyen, kanserojen özellikleri olmadığını kabul ettiğimiz progesteron hormonu barındıran spirali rahim içine taktığımız zaman âdet kanaması miktarı önemli ölçüde azalır. Bu çok ciddi bir tedavi opsiyonudur.


Aşırı âdet kanaması tehlikeli boyutlara ulaşabilir ancak genellikle öldürücü değildir. Aşırı âdet kanamasının tehlikeli boyutlara ulaşması demek, bir kadının âdet kanaması durmuyorsa ve doktora da başvurmuyorsa tabii ki belli bir sürenin sonunda, aşırı âdet kanaması sonucunda kadında kan kaybı ile birlikte çeşitli sağlık sorunlarının oluşmasıdır. Bu durumda kadın biraz gecikmiş olsa bile ancak bu durumda doktora başvuracaktır. Bu durumda bir tehlike söz konusu olabilir. Aşırı âdet kanamasında bir diğer tehlike de aşırı âdet kanaması sürekli oluyorsa, her ay kadındaki demir depoları eksildikçe aşırı kansızlık sorunu ortaya çıkabilir. Bu tehlikeli bir durum olmamakla birlikte hayat kalitesini düşüren bir sorundur.

Unutulmamalıdır ki bazı aşırı âdet kanamaları âdet kanaması zannedilen ancak düşük veya dış gebelik anlamına gelen kanamalar ile de karıştırılabilmektedir. Bu gibi durumlarda bir tehlike de söz konusu olur. 


Yoğun âdet kanaması her kadında görülebilir ancak en sık görülen kadın grubu bakırlı spirali olan kadınlardır. Hormonlu spiral olarak adlandırılan progesteron hormonu bulunan spiraller ise âdet kanamasını bakırlı spirallere göre ciddi oranda azaltmaktadır. 

Aşırı âdet kanaması üreme çağında görülür. Yaş grubu bellidir. Ancak ilk âdet görülen dönemlerde, ergenlik döneminde hormonlar rayına oturana kadar, yaklaşık olarak ilk âdet kanamasından sonra ilk 2 senelik dönemde de aşırı âdet kanaması görülebilir. Ergenlik döneminde âdet başlangıcından 2 sene geçtiken sonra, üreme çağında olgunluk dönemine gelindiğinde âdet kanamaları normale döner.

Diğer bir grup da, hamile kalamama sorunu ile başvuran, polipleri olan kadınlardır. Bir diğer grup ise, aşırı âdet kanaması olduğunu düşünen ancak biz kadın doğum doktorları için normal sınırlarda olan âdet kanamalarıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat