Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ara Adet Kanamaları

Ara adet kanaması nedir?

274,884
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Ara âdet kanamasından daha ziyade âdet kanaması ayın başında olan kanamadır. Ara kanaması diye nitelendirmemek gerekir. Yani jinekolojik ara kanama denilirse daha doğru olur. Çünkü âdet kanamasının belli bir başlangıç süresi vardır; ilk âdet kanamasından diğer 1 ay sonrasındaki kanamaya kadar geçen süreye adet döngüsü denilir. 

Ara âdet kanaması çoğu kez 28 günde bir âdet kanamasının ilk gününden diğer âdet kanamasının birinci gününe kadar, bazen de 23 günde, bazen de 23 günde bir kanama âdet döngüsüdür. Ara kanaması demek bittikten sonra temiz dönemde yaşanılan vajinalar kanama ara âdet kanamasıdır. Tıpta da metroraji buna ara kanaması adı verilir. Çok çeşitli nedenler olabilir. Genel olarak söylenmesi gerekirse ara kanaması, alışılmadık bir kanama olarak özetleyebiliriz. 

Ara âdet kanaması nedenleri

Ara âdet kanaması birçok nedene bağlı olabilir. Her ay ara âdet kanaması olan bir kadında farklı etkenler söz konusudur. Hiç ara âdet kanaması veya ara kanaması olmayan bir kadında o ay ara kanaması olmuşsa, bunun farklı bir nedeni vardır.

Ara kanama nedenleri
- Yumurtlama kanaması
- Her ay gerçekleşiyorsa miyom veya polipler
- Tiroit hormon bozuklukları
- Yumurtalık kistleri
- Hormonlu spiraller
- Ertesi gün hapı kullanımı
- Doğum kontrol hapı doz farklılıkları
- Rahim ağzı kanserleri öncüsü lezyonlar
- Daha önceden başlayıp artık devam etmeyen gebelikler

Ara âdet kanaması hamilelik belirtisi mi

Ara âdet kanamaları daha doğru tabirle ara kanaması, hamilelik belirtisi olabilir. Öncelikle âdet gecikmesi hamilelikte kural değildir. Kadınlar hamile olmasına rağmen ender olmakla beraber her ay âdet görmeye de devam edebilir. Bunun dışında üstüne görme denilen şeyin yerine hiç âdet görmeme söz konusu sorunu olduğu zaman, diyelim ki âdet gecikmesi oldu, daha sonra 2 hafta sonra âdet gördü, bu ara kanama olarak veya gecikmiş âdet kanaması olarak da nitelenebilir. Aslında olan şey bebek rahim içine yerleşmesi, bir süre sonra da düşük tehlikesi başlamasıdır. Buna bağlı olarak bir âdet kanaması oldu veya çok sık ara kanaması oldu. 

Aslında âdet kanamasının ilk gününden itibaren genelde 14. gününde yumurtlama olur. Eğer yumurtlama döllendiyse ondan bir 7 gün sonra rahim içine yerleşmesiyle oluşur. O gün veya birkaç gün sonra implantasyon kanaması denilen rahim içine yerleşme kanaması söz konusu olabilir. Rahim içine yerleşme implantasyon, rahim içine bir alan açarken kılcal damarlardan bir tanesi çatladığı zaman oradaki hormonal olarak gerçekleşen bir kanamadır. En sık görülen ara kanaması implantasyon kanaması yani rahim içine yerleşme kanamasıdır. 

Özellikle gebelikten korunmayanlar için yani hamile kalmak isteyenler için bu bir işaret olabilir. Bu nedenle kadında ara kanaması söz konusu olduğu zaman mutlaka hamilelikle ilgili bir sorun var mı yok mu diye kanda Beta HCG incelemesi yapılması gerekir.

Ara kanama hangi hastalıkları belirtisi olabilir

Ara âdet kanaması hastalık belirtisi olabilir. Üreme çağında olan kadınlarda çoğu zaman çok selim tabiatlar nedenlere bağlı, ertesi gün hapı kullanımı söz konusu olabilir. Başlamış ama devam ederken ufak tefek gebelik söz konusu olabilir. Hormonlu spiral takılmış olabilir, normal spiral takılmış olabilir ve rahim içinde selim tabiatlı polip denilen oluşumlar, miyomlar olabilir; çatlamamış yumurta durumu söz konusu olabilir. 

Ara kanamaları daha ciddi bir şeye de bağlı olabilir. Her cinsel ilişki sonrası ara âdet kanaması oluyorsa bu durum rahim ağzına lezyona işaret edebilir. Bu bir hastalık olabilir. Bunun dışında dış gebelik belirtisi olabilir, düşük belirtisi olabilir, büyük miyom belirtisi olabilir, büyük polip belirtisi olabilir, yumurtalıktaki bir kistin belirtisi olabilir. Bu tür durumlarda doktorlara gittiğiniz zaman doktor tarafından, hastalık olarak tanısı konulabilir. İlaç tedavisi hatta ameliyat gerektiren durumlar bile söz konusu olabilir.

Ara âdet kanaması süresi

Ara kanamasını ne kadar süreceği nedenine bağlıdır. Spirale bağlı bir kanama ise birkaç gün sürer, lekelenme tarzındadır genelde ve geçer. Ara kanaması eğer kullanılan ertesi gün hapına bağlıysa ne kadar süreceği belli olmaz. Kimisinde 1 gün sürer, kimisinde 1 hafta sürer. Onun dışında ara kanaması gebelikle ilgili bir soruna bağlıysa yine süresi belli olmaz. Eğer kadın düşük yapıyorsa ara kanama olarak algılıyor olabilir. Onun da süresi belli değildir. 

Dış gebelik ise eğer beraberinde ağrı olabilir, olmayabilir, hafif bir lekelenme tarzında olabilir. Bunların süresi çok fazla belli olmaz. Bunun dışında ara kanamanın nedeni rahim içinde polipse birkaç gün sürebilir. 

Ara kanamasının miktarı nedeninden bağımsız düşünülemez. Kimisinde 1 gün sürer kimisinde 5 gün sürer. 
Hiç ara kanaması yokken hap alındıysa, doktora muayeneye gitmeden doktora danışarak, "ben ara kanaması geçirdim, buna bağlı mı" diye sorulabilir. Bu durumu doktor çoğu zaman onaylayacaktır. 

Hormonlu spiral takıldıysa 2-3 ayda bir ara kanaması olabilir. Yine de ara kanama ile ilk defa karşılaşıldığı zaman ve etken belli değilse, doktor da uyarmamışsa o zaman jinekolojik muayene gereklidir.

Ara kanama durumunda doktora gitmeyi gerektiren durumlar

Ara kanama durumunda doktora gitmek gerekir. Yani çoğu insan ilişkiye girdiği zaman kanama olduğunda panik olurlar. Birincisinde panik olunmaz ama ikincisinde panik olabilirler. Bunun dışında daha önceden ara kanaması yokken, hamilelikten korunuyorken ara kanaması olduğu zaman acaba nee oldu diye çoğu kişi doktora gider. Ara kanamasında ağrı sızı yok ise gitmek zorunda değildir. 

Bazı durumlarda da ara kanama yapılacağı zaman bilinen şeyler söz konusudur. Bunlara en iyi örnek ertesi gün hapı kullanımıdır. Ertesi gün hapı kullana kişilerde genellikle bir ara kanama görülür. Ertesi gün hapı eczaneden reçetesiz bir şekilde alınır. Aldıktan sonra prospektüs okuyunca, bakınca orada ara kanaması belirtisi bahsedildiği zaman kadın rahatlar. Bu nedenle doktora gitmeyebilir. 

Bunun dışında spiral takılmıştır. Özellikle hormonlu spiral takıldıktan sonra doktorlar da ara kanaması olacağına dair uyarıda bulunurlar. Çünkü rahim içine yabancı bir cisim takılmıştır ve bunun bir adaptasyon süreci vardır. Bu süreçte kadın ara kanama yaşayabilir. Bakırlı ve hormonlu spiral takıldığı zaman vücut spirali atmaya çalışır, bunun sonucunda ara kanama oluşur.  Ancak ara kanaması beraberinde bazı belirtiler ile birlikte geliyorsa, doktor kontrolü gerekir.

Doğum kontrol hapları ve ara kanama ilişkisi

Doğum kontrol hapları ara kanama yapabilir. Özellikle ilk kullanım aylarında kullanım tabletlerinin ilk haftasında ara kanama olabilir. Ancak zaman geçtikçe de buna tolerans gelişir. Bir süre sonra vücut ona alışır ve ara kanama olmaz. Sonra zaman geçer kullanım süresi uzar, uzadıkça bu sefer de daha farklı bir şey olur. Kullanım haplarının son günlerinde, yani 21 tane varsa içerisinde, bu son günlerinde 5. 4. gününde koyu renkli bir akıntı olmaya başlar. Bu doğum kontrolü yaptığı tipik ara kanama patenlidir. Bununla birlikte bazı doğum kontrol hapları bazı bünyelerde, bazı kadınlarda her gün lekelenme tarzında kanamalar yapabilir.

Bu tür durumlar zaman geçtikçe vücut alıştıkça 2. 3. kutuda genellikle geçer. Ancak kimisinde geçmeyebilir. Birçok doğum kontrol hapı markası vardır. Kadın bir doğum kontrolü hapının markasını değiştirdiği zaman, içindeki etken madde ve hormon oranı da farklı olacağından çoğu zaman ara kanaması sorunu ortadan kalkar. Kimi kadınlar düşük doz doğum kontrolü hapı kullanıyordur, ona bağlı ara kanama olabilir. Doktor kontrolünde standart dozda bir doğum kontrol hapına geçilirse, ara kanaması sorunu da ortadan kalkar. Ara kanaması eğer bu önlemlere rağmen devam ediyorsa, o zaman doğum kontrol hapını bıraktırılması ve alternatif bir yönteme geçilmesi gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat