Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Aktif Doğum

Aktif doğum nedir?

574
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Aktif doğum anne, bebek sağlığı ve sağlıklı bir doğum için uygulanan doğum yöntemleri arasında yer alır. Aktif doğum hakkında merak ettiklerinizi uzmanından öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz.

Aktif doğum kavramının ortaya çıkışı

Aktif doğum bir doğum eğitimcisi ve yazar olan Janet Balaskas'ın geliştirdiği bir doğum felsefesidir. Janet kendisi de doğumunu bu yöntemle yaptıktan sonra kadınların bu yöntemden faydalanmaları nedeniyle, yogayı gebelik tekniklerinin içine katar ve doğum felsefesi ilgili yeni bir çığır açar. Gebelik yogasının kurucusu ve gebeliğe yogayı sokan kişi olan Janet Balaskas, doğumun yüzyıllardır süregelen ve kadının içgüdülerine dayanarak yapması gereken bir eylem olduğunu belirtir ve böylece aktif doğum kavramı ortaya çıkar. 

Janet Balaskas'e göre doğum kendi başına son derece güvenli bir eylemdir. Bu anlamda gebeye yapılacak müdahalelerin tıbbi zorunluluk olmadıkça gerekli olmadığını savunur.

Aktif doğumun genel özelliği gebeye hareket özelliğinin verilmesidir. Normal doğum sırasında sancıların şiddetli olduğu zamanlarda gebenin bazı hareketler yaparak hem ağrıyı daha az hissetmesi hem de bebeğin oksijenini arttırmak sağlanır.

Günümüzde klasik doğum hikayelerinde anne, serumlar, NST ve epidural kateterlerle yatağa bağlı kalmak durumunda kalır. Aktif doğumla bu yöntemlerin uygulanmaması, annenin doğuma aktif olarak katılması ve birtakım hareketlerle annenin kendisinin doğumu kolaylaştırması sağlanır.

Aktif doğum yapmanın avantajları

Aktif doğum felsefesini benimsemiş anne adayı doğum kasılmalarını ayakta dolaşarak geçirdiği için ağrıları çok daha az hisseder. Bebeğin pelvis ve sakruma yaptığı bası az olur. Yine bu basıdan etkilenecek olan damar yapıları daha az etkilendiği için bebeğin oksijenlenmesi daha kolay olur. Aktif doğum için ayakta geçirilen dönem anne adayları açısından kolaylık sağlar. Aktif doğum yapan kadınlarda epizyotomi ihtiyacı daha az olur.Bebeğin doğumdan hemen sonra anne kucağına verilmesiyle ten tene temas sağlanacağından emzirme daha kolay olmakta ve anne ile bebek bağı ilk aşamada daha güçlü kurulmaktadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat