Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Akraba Evlilikleri ile İlgili Merak Edilenler

Akraba evliliğinden olacak çocukların sağlıklı doğacaklarından nasıl emin olunur?

37,935
kez izlendi
Puan: 4.23 / 5
Detaylı Açıklama
Tıbbi Genetik Uzmanı

Sadece akraba evliliklerinden doğacak çocukların değil, hiçbir çocuğun sağlıklı olacağını önceden %100 söylemek mümkün değildir. Sadece günün şartlarında tıbbın olanaklarını sonuna kadar kullanmış olanlar ya da kullanamamış olanlar diye bir kavram var. 

Şu anki durumda dünya tıp uygulamasında bu alanda gebelikteki testler konusunda tüm testleri yapsanız bile yine bebeğinizin birtakım sorunlarla doğma ihtimali vardır. Akraba evliliği olup olmaması bu durumu değiştirmez. Akraba evliliği yapan grupla bunun ilgisi yoktur. 

Bazı durumlarda bu anne adayı da olabilir baba adayı da olabilir; kendi sağlık sorunları dışında kromozom hastalıkları denilen bir grup vardır. Bu kromozomun içinde çok özel bir grup daha vardır ki bu gruba çok nadir rastlanır. Bu bireylerin eşleri kim olursa olsun fark etmez her çocukları hasta doğar. Kendileri sağlıklı görünürler ama bir kromozom hastalığı için taşıyıcıdırlar. Taşıyıcı oldukları durum o kadar güzel bir durumdur ki bütün çocuklarının hasta olacağı söylenir. Onlara gerçekten gebelikte sağlıklı bir bebek şansları olmadığı söylenir. Ancak milyonda bir rastlanacak bir durumdur. 

 
İdeal protokolde, bebeğin hastalıkları açısından inceleme yapılan bir gebelik izleminde 11-14 haftalar arasında bir ultrasonografi, ense  kalınlığı ve biyokimyasal testleri yapılmalıdır. 20. ve 22. haftalarda da daha ileri bir düzeyde, fetusun da büyümüş olduğu dikkate alınarak daha detaylı ultrasonografi yapılması şeklinde 2 kez detaylı ultrasonografi önerilir. 

Akraba evliliklerinde genetik hastalık riski çok daha yüksektir. Akraba evliliklerinde otozomal resesif veya çekinik denilen hastalık grubunda %25 tekrarlama riski olduğu için çok erken haftalarda, 12. gebelik haftasında Koriyonik villus örneklemesi (CVS) denilen bebeğin eşinden, amniyon sıvısından parça alınan test uygulanır. Ailelere 1 hafta içinde sonuç verilir. Fetus etkilenmişse, hastalığı taşıyorsa bir an önce gebeliğin sonlandırılması tercih edilir. Akraba evliliklerinde tercih edilen 12. haftada koriyonik villus örneklemesidir. 

Akraba evliliği yapanlara özel testler yoktur. Türk toplumunda yaşayan herkesin sadece Akdeniz bölgesinde, Çukurova'da ve Güneydoğu bölgelerinde yaygın olan kan hastalıkları, orak hücreli anemi ve talasemi açısından taranmasını değil, planlı gebeliklerde bu taramaların tüm Türkiye'de yapılması önerilir. 


Akraba evliliklerinden doğan çocukların %95'i sağlıklı olur. Sadece %3-4'ü hasta olur. Bir ailede hastalık çıktıysa o ailede akraba evliliği yapılması birden fazla hasta çocuğun doğmasına neden olabilir. Bazı aileler vardır ki, akraba evliliği çok yoğun olarak yapmışlardır ama bütün çocukları sağlıklıdır. Risk artar ama akraba evliliği yapan çiftlerin %95'inde sağlıklı çocuklar olur.

Aynı ailenin hem hasta hem de sağlıklı çocukları olabilir. Burada ilk bebeği hasta olanlar gerçekten ikinci bebeği yaparken büyük bir sıkıntı duyarlar. Burada şöyle düşünebilirsiniz: Elinizde bir torba var ve bu torba kapalı. Bu torbanın içinde 3 tane beyaz 1 tane kırmızı top var. Gözünüz kapalı o torbadan bir top çekiyorsunuz. Eğer çektiğiniz top kırmızı topsa bebeğiniz hasta olur. İkinci sefer yine o torbanın içinde ama siz beyazı çekiyorsunuz ve sağlıklı bir bebeğiniz oluyor.

Otozomal çekinik hastalıklarda, akraba evliliklerinde bu durum sık görülür. Bu hastalık grubunda bir çiftin hasta bir çocuğu olma ihtimali, hasta bir çocuğu zaten varsa, bir sonraki çocuğun hasta olma ihtimali %25'tir. Ancak %75 oranında da sağlıklı çocuk olma ihtimali vardır. 


Birinci derece kuzen kardeşlerin çocukların arasındaki evlilikler akraba evlilikleridir. Anne tarafından akrabalık ile baba tarafından akrabalıkta bir fark olduğu düşünülür ancak böyle bir fark kesinlikle yoktur. 

Akraba evliliklerinde talasemi testleri, orak hücre anamisi DNA testleri gebelikten önce yapılmalıdır. Gebelik sırasında doğru bir izlem ve gebelik sonrasında yeni doğan döneminde tarama testlerinin yapılması çok önemlidir. 

Akraba evliliklerinde önerilen bir diğer önemli nokta ise mutlaka 2 bebek arasında 4 yıl süre bırakılmasıdır. Çünkü bazı hastalıklar vardır ki bebek doğduğu zaman hemen tanı konulamaz. Bebek ancak 1-1,5 yaşlarına gelince hastalık bulguları ortaya çıkar. Bu anlamda herhangi bir rahatsızlık için tanı koyması da bir vakit alır. Onun için akraba evliliği yapan çiftlere 2 çocuk arasında 4 yıl bırakmaları önerilir. 


İşitme kayıplarının büyük bir kısmı otozomal resesif veya otozomal çekinik denilen şekilde kalıtılır. İç kulak tipi, sinirsel tip işitme kayıpları olabilir. Bu kişiler de engellerine göre okullara devam ettikleri; işitme engelliler işitme özürlülere uygun okullara, görme engelliler de görme engellilerin gittikleri okullara gittikleri için sosyal ortamları da buna uygundur. Eşlerini seçerken yine işitme özürlü ya da görme engelli kişilerden seçerler. Ancak genetikçi gözüyle bakıldığında yine aynı tipte engeli olan kişilerin evlenip çocuk sahibi olması önerilmez.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat