Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Akıllı Lens (Çok Odaklı Göz İçi Merceği)

Akıllı lens kimlere uygulanabilir?

55,235
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Sinan Göker Göz Grup Başkanı

Akıllı lens katarakt ameliyatında gözün içine taktığımız bir lenstir. Bu lenslerin daha yeni teknoloji tiplerine halk arasında akıllı lens adı veriliyor. Aslında bu lensler çok odaklı göz içi lensleri. 

Hastanın kendi göz merceği puslandığı için katarakt ameliyatında kendi göz merceği ameliyata alınıyor ve yerine yeni bir saydam sentetik bir lens takılıyor. Bu lenslerle uzak numaraları düzeltebiliyorduk ancak yakını düzeltmek mümkün olmuyordu, hastaların gözlük kullanması gerekiyordu. Ancak geliştirilen çok odaklı göz içi lensleri sayesinde hastalar hem uzağı hem de yakını gözlüksüz görebilir hale geldiler. Bu lensleri aşağı yukarı 10 yıldır Türkiye'de kullanıyoruz. Bu lensler yeni, 1-2 sene önce çıkmış lensler değil. Ancak Türkiye'de az kullanılıyordu. Ancak Sinan Göker, hastalarının hemen hemen yüzde 90'ında çok odaklı göz içi lensi, akıllı lens kullanıyor. Bu sayede hastalar katarakt ameliyatından sonra daha net görüyor, ayrıca uzağı ve yakını da gözlüksüz görmeye başlıyor. 

Akıllı lenslerin zaman içinde kaliteleri çok artmış durumda. Hastalar gözlüksüz bir şekilde ilaç prospektüsü dahi okuyabilir hale geliyor. Uzak görme kalitesi de son derece iyi bir şekilde gelişti. Hastalar uzağı çok daha iyi bir şekilde görebiliyor, gözlüksüz olarak gece ya da gündüz fark etmeksizin çok rahat bir şekilde araba kullanabiliyorlar. 

Akıllı lensin uygulanabileceği hasta grupları

Akıllı lens, katarakt ameliyatı ile takılan bir lens. Bu, göz içi bir ameliyat. Bu anlamda, akıllı lensin yakın görme problemi olan ancak katarakt sorunu bulunmayan kişilere takılması doğru değildir. 

Yakın görme problemi 40 yaşından sonra başlıyor. 40 yaşındaki insanlarda da genellikle katarakt başlangıcı olmuyor. Dolayısıyla bu hastalara katarakt başlayana kadar, 40-50 yaşlar arasındaki hastalara yakın problemi için yakın lazeri, supracor adı verilen yakın lazeri yapılması tercih ediliyor. 50 yaşından sonra, çok ilerlememiş bile olsa katarakt başlamışsa, ileride bir katarakt ameliyatı gerekecekse, bu hastalarda katarakt ameliyatını erkene alarak çok odaklı göz içi lensi olan akıllı lens ameliyatı yapılabiliyor. Bu sayede hastalar katarakt ile birlikte yakın gözlüğünden de kurtuluyorlar. 

Akıllı lensin takılabilmesi için gözün retina tabakasının sağlam olması gerekiyor. Retinada bir problemi olan, görme keskinliği ameliyattan sonra yüzde 80, yüzde 70, yüzde 60'lara ulaşamayacaksa bu hastalara çok odaklı göz içi merceği, yakın merceği takılmıyor. Bu hastalara normal mercek veya sarı nokta hastalığı varsa, sarı nokta için yeni geliştirilmiş makula merceği, sarı nokta lensi adı verilen lensler takılıyor. Bu lenslerle hastadaki görme oranı yüzde 30, 40'lara kadar artırılabiliyor. 

Kalıcı akıllı lens özellikleri

Akıllı lens diye bilinen çok odaklı göz içi mercekleri kalıcı bir tedavidir. Akıllı lensler katarakt ameliyatında hastalar ameliyattan sonra yakını ve uzağı gözlüksüz net görebilsin diye takılıyor. Bu lenslerin en ileri teknoloji hali haberlerde akıllı lens olarak lanse edilmiş durumda, bu nedenle çok odaklı göz içi mercekleri halk arasında akıllı lens olarak biliniyor. 

Akıllı lens ameliyatı bir kere yapılan, katarak ameliyatı ile birlikte yapılan bir ameliyat. Halk arasında lazer olarak bilinen Fako yöntemi ya da femtosecond lazer ile yapılıyor. Bu ameliyat 10 dakikalık dikişsiz bir göz operasoyonu. Göz damla ile uyuşturuluyor ve kişi hiçbir şekilde ağrı ya da acı hissetmiyor. Operasyon sonrası, ertesi gün hasta gözünü açtığında normal görmeye başlıyor ve uzağı ve yakını gözlüksüz görür hale geliyor. Katarakt ameliyatı ile birlikte yapılan akıllı lens operasyonu sonrasında hasta gözlüksüz olarak görürken, ömrünün sonuna kadar da göz numarası değişmiyor. Bu anlamda akıllı lens eskiyen veya değiştirilmesi gereken bir lens değil. Standart takılıp çıkarılan kontakt lenslerle karışıtılmaması gerekiyor. Kimi zorunlu durumlarda, çocuğun görmesi ile ilgili sıkıntılarda bu lens çocuklara hatta bebeklere bile takılabiliyor ve çocuk ömrünün sonuna kadar bu lens ile yaşayabiliyor. 

Akıllı lensin uygulanabileceği yaş aralığı

Akıllı lens kataraktı olan veya en azından katarakt başlangıcı olan kişilere takılabilen bir lens türü. Dolayısıyla 20 yaşında, 30 yaşında kişilere takılmıyor. Katarakt genellikle 50'li yaşlarda başlayan bir görme sorunu. Çünkü halk arasında akıllı lens olarak bilinen çok odaklı göz içi merceği katarakt ameliyatından sonra yakını düzelttiği için 40 yaşında başlayan yakın problemi için de bu merceklerin önerildiği görülse de bu yanlış ve etik olmayan bir yaklaşım. Çünkü katarakt olmamış, gözünde katarakt gelişmemiş, göz merceği tamamen saydam bir kişiye sadece yakın problemini çözmek için katarakt ameliyatı yapılarak bu merceğin takılması doğru değil. Bu kişilerde lazer ile yakın görme problemini düzeltmek mümkün. Ancak kişide 50'den sonra katarakt başlangıcı olduğu için katarakt ameliyatı yapılabiliyor. Bu akıllı mercek takılabiliyor. 

Çok odaklı göz içi merceği olan akıllı lensin takılabilmesi için kişinin retina tabakasının sağlamk olması gerekiyor. Retinada bir problemi olan, ameliyattan sonra görme keskinliği beklenen görme yüzde 80, yüzde 70, yüzde 60'lara ulaşamayacaksa, bu kişilere çok odaklı göz içi merceği ya da yakın merceği takılmıyor. Bu kişilere normal mercek veya sarı nokta hastalığı olan kişilere de sarı nokta için yeni geliştirilmiş özel bir makula merceği, makula lensi (sarı nokta lensi) takılması gerekiyor. Sarı nokta hastalığı için geliştirilen bu özel makula mercekleri görme oranını yüzde 30, yüzde 40'lara kadar artırabiliyor. 

Akıllı lens operasyonunun aşamaları

Halk arasında akıllı lens olarak bilinen çok odaklı göz içi mercekleri ile ilgili yanlış bilgilendirmeler sonucunda halka bu lensler kontak lens gibi basitçe takılıp çıkarılabilen ömürlük lens olarak sunuldu. Ancak çok odaklı göz içi mercekleri bir kontak lens değildir ve kişi bu lensleri kendi takıp çıkaramaz. "Akıllı lens" operasyonu bir katarakt ameliyatıdır. Katarakt ameliyatı 10 dakikalık bir göz içi ameliyatıdır. Dikişsiz olarak, lazer adı ile bilinen fako veya femtofako yöntemi ile yapılır. Göz damla ile uyuşturulur ve hasta hiçbir şekilde ağrı hissetmez. Damardan da bir sakinleştirici verilir ve çok odaklı göz içi mercekleri hastalara katarakt ameliyatı ile birlikte 10 dakikalık bir operasyon ile  kalıcı olarak takılır. Ameliyat sonrası göz bant ile kapatılır, hasta eve gidip dinlenir. Ertesi gün hasta doktor kontrolüne geldiğinde bant açılır ve ameliyat düzgün yapılmış iyi bir ameliyatsa, hastanın retinası da sağlamsa, hasta uzağı ve yakını gözlüksüz olarak yüzde 100 görebilmeye başlar. 

Akıllı lens ameliyatından sonra hastanın ömrünün sonuna kadar göz numarası değişmez, lensin değiştirilmesine gerek olmaz ve katarakt tekrar etmez. Bu anlamda akıllı lens ameliyatı hayatta bir kere yapılan bir ameliyattır. 

Ameliyattan sonra hastanın ertesi gün gözü açılıyor ve hasta doktor kontrolünün ardından günlük normal hayatına dönebiliyor. Sokağa çıkabilir, eğilip kalkabilir, yemek buharı gibi durumlar sorun olmaz. Sadece 5 gün kadar duş yapmaması ve gözüne su değdirmemesi gerekir ama bunun dışında günlük tüm faaliyetlerini gerçekleştirebilir. Hastaya ameliyattan sonra 1 ay kadar kortizonlu ve antibiyotikli bazı göz damlaları verilir. Hastanın bunu uygulaması gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat