Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

5 Yaş Çocuğu Hakkında Merak Edilenler

5 yaş çocuğu neler yapabilir?

26,262
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Hastalıkları Uzmanı

5 yaşındaki çocuklarda zihinsel ve bedensel gelişim, sosyal ve fiziksel becerilerin gelişimi daha fark edilebilir hale gelir. Bu anlamda 5 yaşında çocuk artık pek çok şeyi kendi başına yapabilir hale gelmiştir. Buna ek olarak son derece enerjik, neşeli ve coşkuludur.

5 yaşındaki bir çocuk artık kendi başına giyinebilir, çatal ve bıçağı rahatça kullanabilir. Buna ek olarak seksek oynama, ip atlama tek ayak üzerinde zıplama gibi hareketleri yapabilir. Bir nesnenin üzerinden atlama gibi fiziksel becerileri gelişmiştir. 5 yaşındaki çocukların sağ-sol seçimi de belli olmuştur. Buna bağlı olarak makası düz çizgi üzerinde düzgün bir şekilde kullanarak kesebilir, resim yapabilir. 5 yaşındaki çocuklar adres ve telefon numaralarını hatırlayabilir, nesneleri belli gruplar halinde ayırabilir. Artık kendi başına proje yapabilecek bir yaşa gelmiştir.

5 yaşındaki bir çocuk soyut kavramları da anlayabilir hale gelmiştir. Örneğin dün, bugün, yarın gibi kavramları daha iyi anlayabilir, dikkati daha iyidir ve bu sayede daha uzun süre konsantre olabilir, nesneleri belli gruplar halinde ayrılabilir ve küçükten büyüğe nesneleri dizebilir. 

5 yaşındaki bir çocuk artık olaylarda sebep-sonuç üzerinde durmaya başlar, hikayeler anlatabilir yaşa gelmiştir. Bu yaştaki bir çocuk ortalama 13000 kelimeyi anlayabilir bir yaşa gelmiştir ve bir cümlede 5-8 kelime kullanabilir. Bu anlamda hikaye anlatımı da gelişmiştir. 


5 yaş çocuğun evd giderek artan performansına bizim yetişmemiz ve onun performansını geliştirmeye yönelik aktivitelerde bulunmamız çok kolay değildir. Bu nedenle 5 yaş çocuğunda okulu mutlaka teşvik ediyoruz. 

5 yaşına gelmiş çocuğunuzu okula vermeden önce, verilecek okul tespit edilip çocukla birlikte okul ziyareti yapın ve okulu çocuğa tanıtın. Öğretmenle tanışıp okuldaki diğer çocukların neler yaptığını kontrol etmekte bir fayda vardır. Okuldaki rutini öğrenip, bunları kaydedip, evde çocuk gitmeden önce bir süre çocuğun aynı rutinde yaşamasına gayret edilebilir. Örneğin okuldaki kahvaltı saati 9 ise evde de 9'da kahvaltı yapın. Kitap okuma, boncuk dizme saati gibi okuldaki aktiviteleri takip eden bir çizelge bulundurularak çocuk o rutine öncesinde alıştırılabilir. 


5 yaş çocuğu televizyon izlemeyi talep edebilir. Zamanının büyük bir bölümünü televizyon önünde geçirmek isteyebilir. Fakat bu kesinlikle kısıtlanmalıdır. 

5 yaşındaki çocuklarda okul günlerinde 45 dakika, okul olmayan günlerde de maksimum 2 saat ile televizyonun kısıtlanması gerekir. Bu süre mutlaka gün içinde planlanmalı ve ayrı ayrı kullanılmalıdır.

Buna ek olarak çocukla birlikte seyredeceğiniz programlar önceden planlanmalı, saatleri belirlenmeli ve program bitiminde mutlaka TV kapatılmalı ve bu alışkanlık geliştirilmelidir. Evde birinin seyrettiği bir şey yoksa televizyonun kapatılması gerektiği çocuk yaşlarında onun beynine kazınmalıdır. 

Çocukların kontrolsüz televizyon seyretmesi veya bununla bağlantılı olarak bilgisayar kullanmaları, zaman içerisinde obeziteye, davranış bozukluklarına, uyku bozukluklarına ve akademik performans düşüklüğüne yol açar. 


5 yaş çocuğu son derece hareketli bir dönem yaşamaktadır. Bahçede, parkta ve okulda hareketli oyunlar oynamaktadır. Bu nedenle çeşitli kazalar, düşmeler, kırıklar, çizikler bu yaş grubunda sıkça rastlanan sorunlardır. 

Çocuklarda motor becerilerle ilgili birtakım sorunların da iyi fark edilebildiği yaş 5-6 yaşlarıdır. Oyun oynarken veya spor yaparken bu tarz beceriler ile ilgili birtakım sorunlara rastlanırsa bunların da terapisi yönüne gidilerek bir an önce problemler ortadan kaldırılabilir. 

5 yaşındaki çocuklarda bazı aşı tekrarları yapılmaktadır. Örneğin su çiçeğinin ikinci aşısı 5 yaşında yapılır. Kızamık, kızamıkçık, kabakulak karma aşı tekrarları 5-6 yaş aralığındadır. Ailelerin bunları hatırlaması ve takip etmesi gerekmektedir. 

5 yaş çocuğuna özellikle okul öncesi döneminde olduğu için okul başarısını etkilememesi ve bir sorun varsa saptanması için göz muayenesi önerilmektedir. Diş bakımı 5 yaş gurubunda çok önemlidir. 

5 yaşındaki çocuklardadiş bakım alışkanlıklarının gelişmesi ve tamamen yerine oturtulmuş olması gerekmektedir.

5 yaşta yavaş yavaş harf, rakam tanımaya başladıkları için okul hayatıyla birlikte yavaş yavaş hiperaktivite ve konsantrasyon sorunları öğretmenler tarafından fark edilmeye başlanabilir. Bu sorunlar ne kadar erken fark edilir, çözüme doğru ne kadar erken yol alınırsa daha sonraki okul yıllarındaki başarısı için de o kadar önemlidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat