Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

2 Yaş Sendromu Hakkında Merak Edilenler

2 yaş sendromu ne anlama gelir?

3,778
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Psikoloğu

2 yaş sendromu 18. ayda başlayıp 30. ayda sona erer. Bu sendrom çocuktan çocuğa değişir. Her çocuğun kendine özgü özellikleri vardır. Ailenin üzerine düşen görev çocuğun bu kriz döneminde iyi bir şekilde idare edilmesidir. Önemli olan çocuğun iyi özelliklerine dikkat çekmek, ağlama krizlerinde çocukla ten teması kurmak ve onu rahatlatmak. Çocuk hayır dediğinde üzerine gitmemek de önemlidir. İdeal çocuk anne babasının her dediğini yapan çocuk değildir. Çocuklar anne babalarıyla inatlaşabilir. 2 yaş sendromu 18-30 ay arasında gerçekleşir. Çocuktan her anlamda ilk 1 yıl annenin bakımına muhtaçtır. 1 yaşından sonra çocuk hızla gelişir bağımsız olur. Bağımsızlaştığında kendi isteklerini yapmak ister. Bu dönemde çocukların en çok hayır dedikleri dönemdir. Çok fazla hayır der ve her şeye itiraz eder. Bu dönemde annelerin çocuklarıyla iletişimlerini koparmamaları, ideal iletişimi gerçekleştirmek için biraz tolere etmeleri gerekmektedir. 


Çocukların bazı becerilerinin geliştiği ve aileden yavaş yavaş bağımsızlaştığını kabul etmek gerekir. Ailenin bunu kabul etmesi çocuğun da süreci daha rahat atlatmasını sağlar. Aile kriz durumlarını iyi yönetmelidir. Ağlama nöbetleri söz konusu olduğunda çocuk rahatlatılmalıdır. 

Çocuğun dikkati başka yöne çekilmelidir. 2 yaş sendromu yaşayan çocuğunuza karşı kısa, net ve kararlı bir dil kullanmak gerekir. Zaman zaman kurallar esnetilebilir. Çocuğun iyi yönlerine dikkat çekmek çok önemlidir. Çocuğunuzun kötü yönlerini görmezden gelip iyi yönlerine vurgu yapmanız iyi davranışlar geliştirmesini sağlar. Çok zorluk yaşanıyorsa aile uzmandan destek alarak bu süreci geçirebilir.


2 yaş sendromu çocukta inatlaşmaya ve sürekli hayır demeye yol açar. Bu dönemde çocuklar çok aksidir. Anne ya da herhangi bir ebeveynle sürekli inatlaşırlar. Bu dönemde ağlama nöbetleri geçirebilirler. Bu genelde istedikleri olmadığında gerçekleşir. Size herhangi bir nesne fırlatabilir, ısırabilir ve başını sert bir yere vurabilir. Bu durumda çocukla inatlaşmamak gerekir. Dediğini yapmak da doğru değildir, bu nedenle ilgisini başka yöne çekmek gerekir. Bu dönemde genelde aksi ve saldırgan davranışlar gözlenir. Çocuğu idare etmek aileye düşer. Gerekirse uzmandan da yardım almak gerekebilir.


Yaşamın ilk yıllarında çocuk anneye bağımlıdır. Çocuk ilk yıl psikolojik ve öz bakım olarak anneye muhtaçtır. İlk 1 yıldan sonra bu ihtiyaçlar azalır. Çocuk büyük bir gelişim gösterir ve bağımsızlaşmaya başlar. Bu uzaklaşma devresinde anne ile çocuk arasında çatışmalar gerçekleşir. Bu dönem genelde 18-30 ay arasında yaşanır. Bu çocuklar hayır kelimesini fazlaca kullanırlar. Annelerine karşı inatlaşma eğilimindedirler. Ailenin yaptırmak istediği şeyleri yapmak istemez, kendi ayakları üzerinde durmak isterler.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat