Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

2 Yaş Çocuğu Hakkında Merak Edilenler

2 yaşındaki çocuğum uyumuyor, ne yapmalıyım?

14,997
kez izlendi
Puan: 3.00 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

2 yaşındaki bir çocuğun günlük uyku süresi 11-13 saattir. 2 yaşındaki çocuk uyumuyorsa, uyuma probleminde birçok faktör olabilir. Gece uykuya dalamıyordur ya da yatağına geç gidiyordur; sık uyanıyor ama hemen dalıyordur veya her uyandığında tekrar uykuya dalması daha geç oluyordur. Son olarak çocuk sabah çok erken uyanıyordur. Bunların hepsi birer problemdir. 

2 yaşındaki çocuğa eğer başka bir sorun yoksa uyku düzenini oturtmanız gerekir. %50 otizmli olan çocuklarda en büyük sorun uykusuzluktur. Gece sık uyanma, anlamsız bağırma, uyandığı zaman tekrar uykuya dalamama problemi vardır. 

2 yaşındaki çocuk uyumuyorsa, 
- Bu çocuk 1 yaşına geldiğinde de eğer hecelemeye başlamamışsa
- 16 aylıkken hiçbir kelime konuşmamışsa
- 2 yaşında hiç konuşmuyorsa 
- Herhangi bir becerisinde gerilimi varsa ve 2 yaşında uyumuyorsa mutlaka otizm, sosyal davranış bozukluğu açısından değerlendirilmesi gerekir. 

Bunların hiçbiri yok, çocuk uyumuyorsa, onun uyumasına yardımcı olmak için 
- Uyuma ve uyanma saatini standarda bağlamalı
- Odası çok sıcak olmamalı
- Odada gürültü olmamalı
- Mümkünse çocuk uyurken televizyon kapatılmalı


2 yaşındaki çocuk konuşmuyorsa bir sorun var demektir. Bu sorun,
- Duymasıyla ilgili bir problem
- Nörolojik problem
- Sosyal gelişimle ilgili problem 
- Fiziksel problem olabilir. 

Çocuğun genel zeka gelişiminin bir parçası olarak da konuşmuyor olabilir. Yani hepsini değerlendirmek gerekir. 

2 yaşında sadece konuşmuyor ama,
- Söylenenleri anlıyorsa
- Komutlara yanıt veriyorsa
- Düzgün bir şekilde yürüyebiliyorsa
- Resim yapabiliyorsa
- Küpleri dizebiliyorsa
- Göz kontağı kurabiliyorsa
- Anne babayı tanıyorsa bu durumlarda biraz daha beklenebilir. 

2 yaşındaki çocuktaki konuşmama, hiç konuşmama mı, cümle kuramama mı, diğer bulgular eşlik ediyor mu mutlaka ona göre değerlendirip hareket etmek gerekir. 


2 yaşındaki çocuğun beslenmesinin düzenli ve dengeli olması, besinlerini iyi seçmek çocuğun bağışıklık sistemini güçlendirir. Vitamin alan ve iyi beslenen çocuk motor ve sosyal gelişim açısından da olumlu süreçler yaşar. Bu nedenle çocuğun mutlaka haftada 1-2 kez balık tüketmesi gerekir. Yapılan çalışmalara göre, balık tüketimi yüksek olan ülkelerde astım ve alerji riski daha düşüktür. Çocuğun balık yağı yerine balık, meyve ve sebze tüketmesi gerekir. Bu vücut direncini arttırmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek, astım, atopik dermatit gibi alerji sorunlar bu şekilde engellenmiş olur. 

Dışarıdan 5 yaşına kadar takviye olarak D vitamini almasında fayda vardır. Çünkü D vitamini çocuk gelişimine yardımcı olur. D vitamini alan çocuklarda astım riski, enfeksiyon riski daha azdır ve ileri yaşlar için kanser riski azalmış olur. Bu yüzden mutlaka D vitamini alması gerekir. Hatta doğal D vitamini açısından günde 20 dakika gün ortasında güneş almasında fayda vardır. 


2 yaşındaki bir çocuğa enfeksiyon olarak baktığımız zaman daha aktiftir. Diğer çocuklarla daha çok yakın olmaya başlamıştır. Oyuncaklarla daha çok oynar ve elini ağzına götürür. Kalabalık ortama daha sık girmeye başlamıştır. Bu çocuklarda viral üst solunum yolları enfeksiyonları daha sıktır. 

Normal bir çocuk evde ve okula gitmiyorsa yıllık enfeksiyon sayısı 5-8 arasıdır. Okula başladıktan sonra veya yuvaya gidiyorsa bu sayı ikiyle çarpılır. Yani 8-15'e kadar çıkabilir. 

2 yaşındaki çocuklarda en sık görülen enfeksiyonlar viral üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Viral üst solunum yolu enfeksiyonlarından korumak için çok kalabalığa girmemesinde fayda vardır.  

2 yaşındaki çocuk birçok çocukluk çağı enfeksiyonuna karşı aşılanmıştır. Hepatit A,B, su çiçeği gibi enfeksiyonlara karşı aşılıdır. 

En sık olacak enfeksiyonlar,
- Viral üst solunum yolu enfeksiyonları
- Bağırsak enfeksiyonları
- Orta kulak iltihabı
- Zatürre

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat