Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

2 Aylık Bebeklerde Uyku Düzeni

2 aylık bebeğin uyku düzeni oturur mu?

171,404
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

2 aylık bebek uykusunun bölünmemesini beklemek hayalcilik olur. Bebeklerin normal düzende kısa uyku aralıkları vardır. Bu uyku aralıklarında bazı bebekler uyanıp kendini tekrar uyutabilir. Özellikle telaşlı anne ve babaların bebekleri anne babanın müdahalesi ile uyanma devresinde anne babanın yanında olmasına alışır, uykuya zor dalmaya başlar. Bebeğin iyice doyurularak, altının temiz ve gazının çıkmış olarak yatırılması gece uykusunun süresini uzatır. Bazı bebekler akşam 7 - 8 gibi uyuduktan sonra gece 12 - 1 civarı tekrar acıkabilir. Anne bunu öngörerek bebeği tekrar besleyip yatırmalıdır. Bu da gece uyku süresini son derece uzatır. 

Bebekler gürültüden de çok etkilenir. Yüksek sesli müzik, bağırma gibi ev içi sesler bebeği uzak tutmak gerekir. Bebek karanlık ve sessiz bir ortamda uyumalıdır.


2 aylık bebekler yavaş yavaş gündüz ve gece ayrımını öğrenmiş ve geceleri daha uzun uyuyabilen bebeklerdir. Bu hemen 2. aya girince olmayabilir. 2 ay ve 3 ay içinde bebek yavaş yavaş daha uzun uyumaya başlayabilir. Bu bebeğin fiziksel aktivitesinin gelişmesi, baş kontrolünün gelişmesi, 50 cm'e kadar görüşünün artmasıyla daha fazla temas edebilir hale gelmesiyle de bağlantılıdır. 2 aylık bebekler genellikle 15 - 16 saat gündelik uykuya ihtiyaç duyarlar ama bunun 3/2'si geceye dönmüş durumdadır.


Geç ve zor uyuyan bebeklerde genellikle aileye bazı davranışsal önerilerde bulunulabilir. Bebeğin uykusu geldiğinde bazı hareketlerle bunu belli ettiği unutulmamalıdır. Bu hareketler görüldüğünde vakit kaybetmeden bebek uyutulmalıdır. Eğer gözlerini ovuşturuyorsa, beslenmeyi reddediyorsa uykusunun gelmiş olduğu anlaşılır. Uyku zamanını geçirdiğiniz zaman bebeğin tekrar düzenli uyuması mümkün olmayabilir. Bazı bebeklerin uyku zamanı geçirildiği zaman gece saatlerinde uykuları düzensiz veya hırçın olabilirler. Eğer bebeğin uykusunda zorlanma buna rağmen varsa, karnı aç, altı ıslak ya da sancısı olabilir. 


2 aylık bebeğin gece uykusu yeni doğan devresindekine göre daha uzun olmaya başlamıştır. Ancak bebeği yatırıp 6 - 8 saat uyuması beklenmemelidir. Bu bebekler gece de 2 ile 6 defa uyanıp annesini arar ya da tekrar kendi kendine uykuya dalabilir. Uyku saatleri gece boyunca 10 saate kadar uzayabilir. Bu 10 saatin tamamı tek ve uzun bir uyku değildir. Bebek uyandığında bazen beslenmeyi düşünür, bebek kendisini uyanmadan tutacak kadar beslenmeyi henüz yapamaz. Aralıklı beslenmesi gerekir. 


2 aylık bebek ortalama 15 saat uyku uyuyabilir. Bunun 3'te 2'si gece 3'te biri gündüz saatlerine kaymıştır. Dolayısıyla 5 saate kadar gündüz uykusu normaldir. 2 aylık bebek bunu 2 defada ya da 4 defada yapar. Genellikle bebekler sabah uyandıktan sonra emzirildikten bir süre sonra tekrar uykuya dalarlar. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat