Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

1 Yaş Çocuğu Hakkında Merak Edilenler

1 yaşındaki çocuğun kaç tane dişi olmalı?

31,267
kez izlendi
Puan: 3.00 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1 yaşındaki çocuğu motor gelişim, dil gelişimi, sosyal gelişim ve beslenme yönlerinden desteklemek gerekir. Besin olarak desteklerden büyümesinin daha hızlı olması sağlanır. Uykusu düzenli olduğu zaman büyümesi daha hızlı olacaktır. Vitamin alması da gerekir. Ancak D vitamini, A ve C vitamininin desteğinde fayda vardır. Çocuğa 5 yaşına kadar D vitamini takviyesi yapılması çocuğun gelişimini destekler. Bebeklerde D vitamini eksikliği raşitizm dışında birçok konuda sorun yaratabilir.  

D vitamini eksik olan çocuklar
- Daha sık hasta olur
- Astım hastalığı daha fazla görülür
- Alerjik hastalıklar daha fazla görülür
 
Yine çocukluğunda D vitamini eksikliği olan kişilerde birçok kanserin daha sık olduğu görülmektedir. Bu nedenle bebeklerin 5 yaşına kadar D vitamini desteği alması gerekir. 

Motor gelişimini desteklemek için çocukla top oynayın, oyuncaklarla oynamasını sağlayın. Çocuklar genelde bunları kendileri hallederler. İnce motor gelişimi dediğimiz kalem tutmak, resim yapmak gibi okul başarısını etkileyen faktörler açısından da küplerle oynamasını, karalama yapmasını, boya yapmasını sağlayabilirsiniz. 


Diş gelişimi çocuklarda motor, dil, sosyal gelişim gibi gelişim aşamalarından biridir. Çocuklarda dişler çıkmadan önce çenesinde alt yapısı vardır. 1 yaşındaki çocuklarda ortalama 6-8 dişi çıkar. Bu 6-8 dişin 2 tanesi alt orta kesiciler, 2 tanesi üst orta kesiciler, 2 tane üst yan kesici ve 2 tane de alt yan kesici olabilir. Fakat 1 yaşındaki çocuk diş çıkmasıyla da diş sürmesini etkileyen faktörler genelde çocuğun beslenmesi değildir. Çocuğun genetik yapısı etkin bir faktördür. 

Diş çıkmasını geciktiren faktörler
- Genetik faktörler 
- Tiroit hormonu eksikliği 
- D vitamini eksikliği

1 yaşındaki çocuğun hiç dişi yoksa da normaldir. 16-18 aya kadar beklenebilir. 4 aylıktan itibaren de dişler çıkabilir. 2,5 yaşındaki bir çocuğun 20 dişi vardır. 2,5 yaşında bunlar tamamlanacaktır. 


Çocuklar normal koşullarda 1 yaşında yürümeye başlarlar. Bazı durumlarda ise bu süre 18 aya kadar çıkabilir. Destekli ya da desteksiz yürüyebilir. Ayakta dik durabilir. Genel olarak değerlendirdiğimizde 1 yaşında yürüyemiyorsa mutlaka bir sorun var demektir. Ancak çocuk diyelim ki, 3 aylıkken başını dik tuttu, 6 aylıkken dönmeye başladı, emeklemesi gayet iyi, hiç yürüyemiyor ama ayakta durabiliyor. Bunu 16-17 aya kadar bekleyebilirsiniz. Yani bir bütün olarak tüm gelişim aşamalarını değerlendirdiğimizde ona göre hareket edilir.


1 yaşındaki çocuğun genel fiziki muayenesinde bir sorun varsa, renginde solukluk ya da aktivitelerinde problemler varsa elbette detaylı tetkikler yapılmalı ve çocuk kontrol altına alınmalıdır. Ayrıca 2 yaşa gelmeden mutlaka bir göz muayenesi yaptırmak gerekir. Renginde solukluk varsa kan sayımı yapılması gerekir. Huzursuzluğu varsa idrar yolu enfeksiyonu açısından idrar tahlili yapılması gerekir.

 Çocuğa genel olarak baktığımızda 1 yaşına geldiğinde ,
- Ayakta duramıyorsa
- Basit komutlara yanıt vermiyorsa 
- 2 kelime kullanmıyorsa 
- Yabancıları çok yadırgıyor ve etrafıyla ilgilenmiyorsa mutlaka her açıdan, özellikle çocuk nöroloğu tarafından kontrol edilmesi gerekir. 
Çocuk,
- Göz kontağı kurmuyorsa
- Anne baba ve etrafıyla ilgilenmiyorsa
- Kendi başına sürekli mekanik oyuncaklarla ilgileniyorsa mutlaka otizm açısından değerlendirilmesi gerekir. 

Otizm ve otizm benzeri sorunlar çocuklarda 150 çocuktan 1 tanesinde görülen problemlerdir. Burada sizin yaklaşımınız önemlidir. Çocuğa TV izletmeyin, çocukla sürekli iletişim içinde olun, çocukla göz kontağı kurun. 


Çocuk 1 yaşında tutunarak yürüyemiyorsa, ayakta durmuyorsa, 15-16 aylık hala yürümüyorsa mutlaka motor olarak değerlendirmek gerekir. 1 yaşından önceki gelişimi de önemlidir. 

- 3 aylık olduğu halde başını dik tutamıyorsa 
- 6 aylıkken sağa sola dönmüyorsa
- 8 aylıkken desteksiz oturamıyorsa mutlaka motor gelişimi açısından değerlendirilmesi gerekir. 

1 yaşındaki çocuğun etrafla ilgilenmesi gerekir. Bir bebek sosyal olarak 3 aylık olduğunda onunla ilgilendiğinizde tepki vermesi gerekir. 4 aylık olduğunda sesin geldiği tarafa dönmesi gerekir. 6 aylık olduğunda çevreyle ilgilenmesi, 7 ay civarında yabancıları yadırgaması gerekir. 1 yaşında yabancıları yadırgaması daha azdır. 

Dil gelişimi olarak basit komutlara yanıt vermiyorsa, 2 kelimeyi kullanamıyorsa dil gelişimi ve sosyal gelişim açısından da mutlaka araştırılması gerekir. 

1 yaşındaki çocukların mutlaka demir eksikliği açısından değerlendirilmesi gerekir. Eğer bebeğin katılma nöbeti, renk solukluğu, iştahsızlığı varsa bakmanız gerekir. Çok huysuzluğu, gece uyku problemi varsa mutlaka idrar yolu enfeksiyonu açısından idrar tahlili yapılması gerekir. 

1 yaşındaki çocuk daha sık kalabalık ortama çıkacağı için yürümeye başladığından dolayı çok hareketli, her tarafı elleyip, elini ağzına götüreceği için enfeksiyonlar daha fazladır. Genelde ilk 6 ayda çocuklarda enfeksiyon azdır. 6 aylıktan sonra enfeksiyon sayısı 5 ile 8'dir. 1 yaşından sonra da enfeksiyonlar artacaktır. O açıdan dikkat etmeniz gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat