Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kondom kullanmak HPV enfeksiyonunu önler mi?

30,554
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kondom kullanmak HPV enfeksiyonunu önler mi?

Prezervatif kullanımı doğum kontrol yöntemi açısından çok başarılı bir yöntem ve günümüzde çiftler arasında en çok tercih edilen yöntemdir. Düzgün ve doğru bir şekilde kullanıldığında yüksek oranda, yüzde 90-95'lerde koruyuculuğu vardır. 

Prezervatif sadece gebelik açısından korunma yöntemi değildir. Prezervatif bunun dışında özellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından önemli bir koruyucu araçtır. 

Kondom, özellikle multi partnerli, birden çok partneri olan kişilerde mutlaka önerilmelidir. Çünkü kondom (prezervatif HIV/AIDS (HIV pozitif, Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu), hepatit , frengi, kondülom (genital siğil), Human papillomavirus (HPV) gibi pek çok hastalıkta önemli bir koruyucu yöntemdir. 

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
- HIV/AIDS (HIV pozitif, Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu)
- Hepatit
- Frengi
- Kondülom (genital siğil)
- Human papillomavirus (HPV) 

Kondom yüzde yüz koruyucu mudur diye sorulacak olursa, tabii ki yüzde 100 demek mümkün değildir. Çünkü AIDS, hepatit gibi hastalıklar sadece cinsel yolla bulaşmaz. Bu tür hastalıklar öpüşerek, damlacık yolu ile de bulaşabilir. Bunun dışında human papillomavirus (HPV) gibi hastalıklar prezervatif alanı, penis ve penis kökü dışında, göbek çevresinde, altta torbada olursa bu açıdan bunların bulaşması da bir risk faktörüdür. Ancak bu tür hastalıkların bulaşmasını minimale indirir. Mutlaka bu tür ilişkilerde, multi partneri olan erkeklerde ve kadınlara önerilmesi gereken bir korunma yöntemidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat