Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Konak nasıl bir cilt sorunudur?

34,785
kez izlendi
Puan: 4.19 / 5
Detaylı Açıklama

Konak nasıl bir cilt sorunudur?

Konak, seboreik dermatit denilen, yeni doğan bebeklerde özellikle süt çocukluğu döneminde ve adolesanlarda görülen bir hastalıktır. 

Konak oluşumunun nedenleri
- Genetik faktörler 
- Annenin beslenme biçimi
- Çocuktaki alerjik yatkınlık 

Konak genelde saçlı deride görülür. Genelde sarı pullanmalar şeklinde olur. Daha çok uzadığı zaman sarı topaklar oluşabilir. Genelde kötü bir kokusu vardır. Saçlı deri dışında çocuklarda konak alında, kulak arkasında, koltuk altlarında ya da ingiyonal bölgede de görülebilir. 

Konağın tam olarak bilinmemektedir. Aslında konağa kendi başına konak hastalığı denilmesi yanlıştır. Konak birçok hastalığın ortak bulgusu olarak da karşınıza çıkabilir. Birçok hastalıkla da karışabilir.

Konak ağır bir hastalık değildir. Çocuklarda, yeni doğan bebeklerde genellikle doğumdan itibaren ortaya çıkar. İlk 2 aydan itibaren ortaya çıkar ve bulgu vermeye başlar. 5-6 aya kadar kendiliğinden geçer. En fazla 1 yaşına kadar uzayabilir. 1 yaşından sonra çok nadir görülür. Çocuklarda ergenlik döneminde de konak görülebilir. 

Mantar enfeksiyonu mikrobik bir hastalıktır. Konak genellikle etkeni tam bilinmeyen, çocuğun genetik yatkınlığı, metabolizması ile ilişkiyi ortaya çıkan bir hastalık olduğu için mikrobik olarak yayılmaz. Ancak seboreik dermatit daha çok saçlı deride görülmesine rağmen çocuklarda kulak arkalarında, koltuk altlarında ve inguinal bölgede de olabilir. Yayılması hastalığın kötüye gittiği anlamına gelmez. Diğer bölgelerde de ortaya çıkabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat