Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kombili evlerde doğalgaz tasarrufu için nelere dikkat etmeli?

87,736
kez izlendi
Puan: 4.21 / 5
Detaylı Açıklama

Kombili evlerde doğalgaz tasarrufu için nelere dikkat etmeli?

Doğalgaz tasarrufu yapmak için en önemli kriter binadaki ısı kaybının az olmasıdır. Isı kaybını önlemenin yöntemi ise iyi yalıtımdır. Bu nedenle yüksek verimli bir cihaz almanın yanı sıra binaya yalıtım yaptırmak enerji tüketimini önemli ölçüde azaltır.

Yoğuşmalı cihazları kullanmak konvansiyonel cihazlara göre daha fazla yakıt tasarrufu yapılmasını sağlar. Yoğuşmalı kombiler baca gazı içindeki su buharını yoğuşturarak, yanı sıvılaştırarak içindeki enerjiyi çekerler. Çekilen enerjiyi de tesisatınızda dolaşan, radyatörlerinize giden suya aktarırlar. Yani aslında yakıt içinde var olan enerjiyi mümkün olan en yüksek oranlarda çeker ve kullanıma dönüştürürler. 

Yoğuşmalı kombiler ne kadar düşük gidiş suyu sıcaklığı ile çalışırsa, o kadar verimli çalışırlar. Cihazı düşük sıcaklıklarla işletmek cihaz verimini yükseltecektir. 

Doğalgaz tasarrufunda diğer önemli bir tasarruf sağlayıcı ise termostat, yani kumanda kullanımıdır. Kumanda kullanımı yalnızca gereken kadar enerji üretimi sağlamaya yardımcı olur. 

Oda kumandası kullanımı ayarlanan oda sıcaklığına yaklaşıldığında cihazın kapasitesini kısarak modülasyon yapmasını sağlar. Bu da cihazın dur-kalk yapma sayısını  ve yakıt tüketimini azaltır.

Dış hava kumandası ile çalışma durumunda cihazın çıkış suyu sıcaklığı dış hava suyu sıcaklığına göre kumanda tarafından bir eğri vasıtası ile belirlenir ve soğuk havalarda daha yüksek sıcaklıkta, ılık havalarda ise daha düşük çıkış suyu sıcaklığı ile çalışılır. Bu da gereken kadar enerji üretimi, yani yakıt tasarrufu anlamına gelir.

Buderus Çağrı Merkezi: 444 5 474

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat