Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kombilerde su seviyesini nasıl kontrol edebiliriz?

244,684
kez izlendi
Puan: 4.69 / 5
Detaylı Açıklama

Kombilerde su seviyesini nasıl kontrol edebiliriz?

Kombilerde su seviyesini cihazda ve tesisatta dolaşan suyun basıncı olarak ifade edebiliriz. Cihaz üzerinde bulunan manometre üzerinden basınç okunabilir. Kombi cihazların bazılarında analog, bazılarında ise dijital manometre bulunur. Buderus cihazlarda analog manometre bulunmaktadır ve bu özellik basıncı kolaylıkla gözlem şansı tanımaktadır.

Analog manometre olmayan cihazlarda cihaz menüsü içinden basınç seçilerek anlık basınç görülebilir. Basınç, soğuk tesisatta minimum 1 bar olmalıdır. İdeal basınç 1-1,5 bar aralığında olmalıdır. 

Kombi çalıştığında ısındıkça basınç artacaktır. Su hacmi fazla olan tesisatlara sahip olan geniş dairelerde basıncı fazla yükseltmemekte fayda vardır çünkü basınç yükseldikçe kullanılabilir genleşme tankı hacmi küçülecektir. 

Kombilerde maksimum çalışma basıncı 3 bar'dır ve su basıncı 3 bar'ın üzerine çıktığında cihazın emniyet ventili açarak fazla suyu tahliye eder. 

Basınç sabit kalmıyorsa genleşme tankı ya da tesisatta kaçak olabilir. Bu durumda yetkili bayi veya servis aranmalıdır. Genelde kaçaklar sanıldığı gibi kombiden değil, tesisattan kaynaklanır.

Montajdan sonra başlangıçta haftada bir, daha sonra ayda bir bu basınç kontrolü yapılabilir. Basınç azaldığında, kombinin altında bulunan 

Buderus cihazlarda ayrıca minimum basınç emniyeti bulunmaktadır. Basınç 0,5 bar altına düştüğünde cihaz arızaya geçecek ve ilgili arıza kodunu ekranda gösterecektir.

Her kombide düşük basınç uyarısı bulunmayabilir. Bu durumda, belirli periyotlarda basınç kontrolü mutlaka yapılmalıdır. 

Basınç azaldığında kombinin altında bulunan doldurma musluğu ile su basılabilir. Su basılırken cihazın mutlaka bekleme modunda ve soğuk olduğundan emin olunmalıdır.

Buderus Çağrı Merkezi: 444 5 474

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat