Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Koltukaltım çok terliyor, nasıl bir önlem alabilirim?

2,163
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Koltukaltım çok terliyor, nasıl bir önlem alabilirim?

Koltukaltı terlemesi sık görülen problemlerden biridir. Sosyal izolasyona neden olabiliyor. Kişi kimi zaman sadece terlemekle kalmıyor, ter kaynaklı kötü kokulara da yol açabiliyor. Ter kokusu da hem kişiyi hem de çevresini rahatsız eder, bu da sosyal izolasyonun artmasına yol açar.

Terleme genellikle terlemeye bakteriyel bir enfeksiyon veya mantar enfeksiyonu eklendiği zaman oluşur. Ter kokusunun olmaması için terlemenin de azaltılması iyi olacaktır. Ter kokusuna karşı kuru pudra uygulaması yapabilirsiniz. Kuru pudra da o bölgenin nemini alıp sildikten sonra gün içinde kısa aralıklarla uygulanabilir. Terlemenin azaltılması için beyaz ve ince pamuklu kıyafetlere yönelmek gerekir. Günde iki defa kıyafetlerin, iç çamaşırı ve üst giyim olsun, tüm kıyafetlerin değiştirilmesi kişiyi rahat ettirecektir. 

Çok terleme ve ter kokusu problemi olan kişiler alüminyum klorür içeren bazı deodorantlar kullanılabilir. Ter kokusunun engellenmesi için deodorant kullanmadan önce o bölgenin kuru ve temiz olmasına dikkat etmeniz gerekir. 

Ter kokusuna karşı kuru pudra uygulaması yapabilirsiniz. Kuru pudra da o bölgenin nemini alıp sildikten sonra gün içinde kısa aralıklarla uygulanabilir. Bunların dışında o bölgenin temizliği önemlidir. Özellikle tüyler bölgedeki nemlenmenin artmasına ve koku oluşumuna yol açar. Bu nedenle özellikle ter kokusu problemi olan kişilerin koltukaltı tüylerini düzenli olarak temizlemesi iyi olacaktır. 

Bazen antiseptik, antibakteriyel krem, losyon veya sabunlar terlemenin ve kokunun yoğun olduğu bölgelere uygulanabilir. Bunların da özellikle belli aralıklarla kullanılması gerekir. Çok sık kullanılması durumunda o bölgede tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya neden olabilir. 

Ter kokusunun temel nedeni olarak bakterileri gördüğümüz için dönemsel olarak antibakteriyel sabun ve kremlerin kullanılması ter kokusunun azaltılmasına yardımcı olacaktır. Bu nedenle her gün alınan duşun yanı sıra, bazı günlerde antibakteriyel sabunlar kullanılabilir. 

Terleme sorununa karşı botoks tedavisi

Terleme olan bölgelere iyot - nişasta testi yapılarak özellikle terleyen alanlar tespit edildikten sonra, bu alana belli aralıklarla botoks enjeksiyonu yapılabilir. Botoks bir hekim gözetiminde yapılmalıdır. İyot - nişasta tesit ile özellikle terleyen alan tespit edilir. Bu alana belli aralıklarla enjeksiyon yapılır.  Bu enjeksiyonlar aşırı terleme sorunu olan kişilerin 6 - 8 boyunca daha konforlu yaşamasını sağlamaktadır. Sonra tekrar yapılabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat