Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kolesterolü yükselten besinler hangileridir?

12,080
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kolesterolü yükselten besinler hangileridir?

Beslenme alışkanlıkları, genetik etmenler, stres, şişmanlık ve yetersiz fiziksel aktivite; LDL'yi yani kötü huylu kolesterolü yükseltirken düzenli yapılan egzersiz ise kolesterolü düşürmede etkilidir. Beslenme şekli, kanda kolesterol düzeyini etkileyen bu faktörlerin en önemlilerindendir. 


Yüksek kolesterolü olan kişilerin özellikle doymuş yağ başta olmak üzere yağ içeriği yüksek olan besinlerden uzak durması gerekir. Kuyruk yağı, iç yağı, tereyağı, margarin ve diğer katı yağlar, kaymak, krema, yoğunlaştırılmış süt tozundan mümkün olduğunca kaçınmalıdır. 

Karides, havyar, kalamar gibi deniz ürünleri, ördek, kaz eti de kolesterol içeriği yüksek olması sebebiyle çok nadiren tercih edilecek besinlerden olmalıdır. Karaciğer, böbrek, dil, dalak, beyin gibi sakatatlar ve sucuk, pastırma, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünlerinden, poğaça yağlı börek, kek, yaş pasta çörek, kurabiye gibi besinlerin tüketiminden de uzak durulmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat