Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Klima kaç derecede çalıştırılmalı?

108,254
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Klima kaç derecede çalıştırılmalı?

Ülkemizde yaygın olarak kullanıldığı üzere, klimamızı çok düşük sıcaklıklara ayarlamamız daha rahat hissetmemizi ya da klimanın daha iyi ısıtıp soğutmasını sağlamaz. Bunun aksine, klimamızı yazın kullanırken 23-26 derece, kışın kullanırken ise 20-24 derece aralığında ayarlayarak kendimize çok daha rahat ve konforlu bir alan yaratabiliriz. Bu konfor ve rahat ortamı yaşarken aynı zamanda klimanın tüketim değerleri de önem taşır. 

Klimamızı soğutma ayarında çalıştırırken, düşürdüğümüz her 1 derece, klimanın elektrik tüketimini yüzde 4 oranında artırır. Rahatlığımız kadar cebimizi ve faturamızı düşünürsek, klimamızı belirtilen uygun sıcaklık aralıklarında kullanmak önemlidir. Bu sıcaklık aralıklarının dışına çıkıldığında, özellikle bu sıcaklıkların altına düşüldüğünde sağlık ve rahatlık açısından sorunlarla da karşılaşılabilir. 

Klimada ideal sıcaklık ve soğukluk

Klimayı dış ortam sıcaklığından mümkün olduğunca 7 derece farkla ayarlamaya çalışmalısınız. İç ve dış ortam sıcaklığının 7 dereceden fazla olduğu durumlarda içeriye girip çıkan insanların kendini rahatsız hissetme olasılığı daha yüksektir ve vücut bu sıcaklık farkına tepki verebilir.

Klimanın flaplarını soğutma sırasında yukarıya doğru, ısıtma sırasında ise aşağı doğru ayarlamak hem konforu artıracak, hem de klimanın daha verimli çalışmasını sağlayacaktır. 

Yukarıya doğru ayarlanan flaplar soğuk hava üflediğinde soğuk havanın yukarıdan aşağıya doğru hareket etmesi sebebiyle bu hava ortamı soğutarak aşağıya inecektir. Isıtma sırasında ise ısınan havanın yükselmesi prensibi ile aşağıya doğru iflenen hava ortam havasını da ısıtarak yükseleceğinden ortamda daha dengeli bir sıcaklık oluşacaktır. 

Klimanızı tavsiye ettiğimiz sıcaklık aralığında ve uygun modlarda kullandığınızda hem konforunuzu hem de cebinizi korumuş olacaksınız.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat