Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kızlarda erken ergenlik nasıl anlaşılır?

6,481
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kızlarda erken ergenlik nasıl anlaşılır?

Kızlarda erken ergenlik ile ergenlik arasında hiçbir fark yoktur. Öncelikle göğüste büyüme başlar. Özellikle anneler bunu hemen fark edebilir. Kız çocuklarda 8 yaşının altında bile göğüslerde, meme dokusunda büyüme sıklıkla başlayabilir ve bu erken ergenlik kategorisine çoğu zaman girmez. 

Kız çocuklarında koltukaltında ve genital bölgede tüylenme, kilo alımı ve hızlı boy uzaması ergenlik belirtisi olarak kabul edilir. Tabii ki kız çocuklarında bu belirtilere ek olarak ergenlik döneminin zirve belirtisi âdet görmedir. Konumuz erken ergenlik olduğundan özellikle şunlara duyarlı olmak gerekir:

Kızlarda erken ergenlik belirtileri
- Kız çocuklarda 8 yaşında önce göğüslerde hızlı büyüme, boyda uzama, koltukaltında ve genital bölgede tüylenme başlamışsa, erken ergenlikten söz edilebilir 

Konumuz erken ergenlik olduğuna göre, hatırlatmak açısından şunu da belirtmek gerekir. Göğüslerdeki büyüme belli bir hızın üzerindeyse, çünkü az miktardaki büyüme 8 yaşından önce de olabilir, koltukaltındaki veya genital bölgedeki tüylenme hızlı ortaya çıkmaya başlamışsa, boydaki beklenen uzama hızı erken dönemde artmışsa; özellikle bu belirtilerden herhangi bir tanesi veya birlikte 8 yaşında önce görülüyorsa ailenin çocuğu mutlaka bir çocuk hastalıkları uzmanına, gerekiyorsa bir çocuk endokrinoloji uzmanına göstermesi gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat