Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kızım ergenliğe girdi, onunla cinsellik hakkında nasıl konuşmalıyım?

13,858
kez izlendi
Puan: 4.52 / 5
Detaylı Açıklama

Kızım ergenliğe girdi, onunla cinsellik hakkında nasıl konuşmalıyım?

Ergenlik döneminde kız ve erkek çocuklarında hem bedensel hem de sosyal olarak değişiklikler olur. Hormonların değişimi kız çocuklarında bedenin erişkin bir kadın gibi şekillenmesini sağlar ve cinsel konulara da ilgisini artırır.

Ergenlik döneminde çocuklara cinsellikle ilgili bilgiler vermek sakıncalı değildir. Burada dikkat edilmesi gereken ergene hazır olduğu ve istediği kadar bilgi verilmelidir. İlerleyen yaşlarda öğrenmesi gereken cinsellik ile ilgili bilgileri zamanı geldiğinde vermek daha sağlıklı olur.

Ergenlik döneminde çocuklara ileri yaşta verilmesi gereken cinsellikle ilgili bilgiler erken yaşta vermek kafasını karıştırabilir.

Kız çocuklarını cinsellikle ilgili bilgileri annenin vermesi gerekir. Çocuk babasına cinsellikle ilgili soru sorduğunda babanın soruya kısa bir şekilde cevap verip daha geniş bilgi için anneye yönlendirmesi gerekir. Burada önemli olan baba kızını cinsellikle ilgili merak ettiği soruyu sordu diye kızmamalı, anlayışla karşılamasıdır.

Yapılan en büyük yanlışlardan birisi kız çocuklarını cinsellikten soğutmak, cinselliğin kötü bir şey olduğunu anlatmaktır. Çocuklara ergenlik döneminde merak ettiği cinsellikle ilgili şeyler anlatılmalı, şimdilik bilmen gerekenler bunlar yaşın ilerledikçe daha detaylı anlatırım şeklinde yaklaşılmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat