Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kızamık nasıl tedavi edilir?

150,610
kez izlendi
Puan: 4.60 / 5
Detaylı Açıklama

Kızamık nasıl tedavi edilir?

Kızamık hastalığı viral bir enfeksiyondur. Hastalığa yönelik spesifik bir ilaç yoktur. Ancak bulgularına yönelik sportif tedavi dediğimiz bakıma yönelik tedavi yapıyoruz.

Kızamık hastalığında ilk 4 günde döküntü ortaya çıkmadan önce tedavi etmemiz gerekenlerden biri ateş. Ateş düşürücüler kullanılabilir. Burun akıntısı ve yoğun öksürük vardır. Buna yönelik oda nemlendirilebilir, burun damlaları kullanılabilir. Gözdeki kızarıklık ve çapaklanmaya karşı göz damlalarının çok faydası olmuyor.

Neler yapabilirsiniz?

Ilık masaj göze yapılabilir. Işığa karşı çocuk duyarlı olduğu için odası daha loş hale getirilebilir. Öksürüğü kesmek için ılık su, bitkisel çaylar verilebilir. Kızamık geçiren çocuk mutlaka istirahat etmelidir. Kızamık hastalığında döküntü ortaya çıktıktan sonra A vitamini kullanılabilir.

Antibiyotik kullanımı hiçbir zaman önerilmez. Ancak kızamığın seyri sırasında ya da sonrasında sekonder bir bakteriyel enfeksiyon ilave olduysa, ona yönelik antibiyotik tedavisi yapılır. Diğer döküntülü hastalıklara göre kızamıkta sekonder enfeksiyon riski çok daha fazladır. Özellikle orta kulak iltihabı çok sık görülmektedir.

Kızamık olan çocuklarda zatürre oranı çok artmaktadır. Laringo trakeo bronşit dediğimiz kuru tarzda, havlar tarzda öksürük çok sık görülmektedir. Komplikasyona bağlı olarak antibiyotik tedavisi, gerekirse sıvı tedavisi uygulanabilir. Ama kızamık olan çocuğun hastaneye yatmasına ihtiyaç yoktur, evde tedavisi yapılabilir.

Bulaşmaması için

Diğer çocuklara bulaşmaması için çocuğun okuldan ya da yuvadan izole edilmesinde fayda var. Ancak sekonder bir enfeksiyon ilave olduysa, bir zatürresi varsa ya da meningoensefalit dediğimiz beyin fonksiyonlarını etkileyen bir durum varsa, o zaman tabii ki hastaneye yatırılarak izlenmesinde, tedavi edilmesinde fayda var.

Su çiçeği gibi kızamık da, çocukta ömür boyu antikor bıraktığı için tekrarlaması mümkün değildir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat