Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kızamık hastalığının belirtileri nelerdir?

358,213
kez izlendi
Puan: 4.72 / 5
Detaylı Açıklama

Kızamık hastalığının belirtileri nelerdir?

Kızamık hastalığı çocukluk çağı döküntülü hastalıklarının en ağır enfeksiyonudur. Kızamık, kızamıkçık, kızıl, su çiçeği, beşinci hastalık, altıncı hastalık gibi viral enfeksiyonlara bağlı döküntü olabilir ama kızamık hastalığı hem komplikasyonlar olarak, hem hastalığın akut dönemi olarak en ağır enfeksiyondur.

Kızamık viral bir enfeksiyondur, yani bir virüse bağlı ortaya çıkar. Döküntüler kızamık hastalığı için spesifiktir, kızamık döküntüyle seyreder. Virüs bulaştıktan 8-14 gün sonra çocukta bulgular ortaya çıkar.

Belirtileri

Kızamığı diğer hastalıklardan ayırt etmemizi sağlayan bulgulardan bir tanesi prodrom dönemi dediğimiz döküntü ortaya çıkmadan 3-4 gün önce burun akıntısı, gözde kızarıklık, çapaklanma, öksürük şikayetleri ve ateştir.

Döküntülerden önce

Döküntü ortaya çıkmadan 4 gün önce spesifik bulgular vardır. Döküntülerden 1-2 gün önce ağız içinde koplik lekesi adı verilen bir lezyon oluşur. Bu belirtilerin 3-4 gün ardından döküntü başlar. Genelde yüzde, karında, sırtta, ekstremitelerde yaşanan döküntüler yalnızca el ayalarında ve ayak altlarında görülmez.

1-2 gün içerisinde hızlı bir şekilde minik minik olan döküntüler birbiriyle birleşerek daha ağır bir döküntü görüntüsü verir. Kızamık hastalığında ateş 6-7 günü bulabilir. Kızamık çocukta halsizlik, iştahsızlık, yoğun ateş, burun akıntısı, etrafla ilişkisinde azalma bulguları veren bir hastalıktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat