Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kızamık başka hastalıklarla karıştırılabilir mi?

64,267
kez izlendi
Puan: 4.73 / 5
Detaylı Açıklama

Kızamık başka hastalıklarla karıştırılabilir mi?

Çocukluk çağında döküntü yapan ya da kızamıkla karıştırılabilecek, kızamıkçık hastalığı ve özellikle 3 yaşına kadar çocukların %90'ının geçirdiği 6. hastalık var. Kızamığın aşısı var, artık kızamıkla çok karşılaşmıyoruz. Kızamıkçığın aşısı var, çok karşılaşmıyoruz. Ama 6. hastalık Herpes Tip 6 dediğimiz bir virüsün yaptığı, 3 yaşına kadar olan çocuklarda karşılaştığımız, özelliği de genelde 3 ya da 4 gün süren ısrarlı ateş.

6. hastalık ile birlikte 3-4 günün sonunda çocuklarda ateş düşüyor, vücutta, sırtta ve göğüste 1-2 gün süren döküntü yaşanıyor. Ateş düşerek döküntü başlıyor, ilaç kullanımına ihtiyaç olmuyor ama ateşli dönemde aşırı huysuzluk çocuğun gözlerinde şişlik, ateşli havale riskini artırıyor, iştahsızlık yapabiliyor.

Kızamık mı, kızamıkçık mı?

Kızamıkçık kızamığa göre daha hafif bir hastalıktır. Kızamıkta döküntüler daha kırmızı, birkaç gün sonra daha kahverengimsi olmakta. Kızamıkçıkta ise döküntüler 1-3 gün arası sürüyor, pembe döküntüler oluyor, döküntülerin birbiriyle birleşme eğilimi daha az oluyor.

Kızamıkta yüksek ateş, burun akıntısı, öksürük, iştahsızlık bulguları çok daha fazla olmasına rağmen, kızamıkçıkta ateş hiç olmayabilir, daha hafif ateş yapabilir, halsizlik çok fazla değildir ve döküntünün karakteri de ayırt edici özelliktedir.

5. hastalıkla karıştırmayın

Yine döküntü yapabilecek alerjik reaksiyonlar olabilir. Çok nadir karşılaşılan ilaçlara bağlı Stevens-Johnson sendromu nedeniyle ya da bazı enfeksiyonların seyri sırasında olur.

Kızamık, 5. hastalık ile karıştırılabilir. 5. hastalık genelde okul çağı çocuklarında oluyor. 3-5 gün süren halsizliği daha sonra bir haftayı bulan yüzde, arkasından vücutta kızarıklık izliyor. Genelde kızarıklık ve vücuttaki döküntü dönemi 3-4 haftayı bulabiliyor.

Genelde bu tür hastalıklar arasında en ağır seyreden, çocuklarda komplikasyon yaratma, ileride sekel bırakma, ölüm oranı en yüksek olan hastalık kızamık hastalığıdır. Bu nedenle kızamık hastalığının aşısının mutlaka yapılması gerekiyor.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat