Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kızamık aşısı mutlaka yaptırılmalı mı?

43,240
kez izlendi
Puan: 4.78 / 5
Detaylı Açıklama

Kızamık aşısı mutlaka yaptırılmalı mı?

Kızamık aşısı ülkemizde ve dünyada 1 yaşla 15 ay arasında yapılıyor ve 4-6 yaş arasında tekrar ediliyor. Kızamık aşısı, kızamıkçık ve kabakulak aşıları ile birlikte yapılıyor. Aşının yan etkisi 7-10 gün içinde yaşanabilen hafif ateş. Kızamığa benzer hafif döküntü yapabilen aşının koruyuculuğu ise %95 oranındadır.

Kızamık aşısının tekrarı şart

Su çiçeği için yıllarla antikor düzeyinin azaldığını, o nedenle tekrar dozunun gerektiğini söylemiştik. Kızamıkta ise aşıdan sonra antikor düzeyi yıllarla azalmıyor. Ancak uygulama sırasındaki başarısızlığa bağlı olarak %5 çocukta korumuyor. Koruyuculuğu %95. Bu %5 için de ikinci doz aşının 4-6 yaş arasında mutlaka yapılması gerekir.

Türkiye'de kızamık

Türkiye'de 2006'dan bu yana aşı 1 yaşına alındı. Daha önce gelişmekte olan ülkeler grubunda 9. ayda, 15. ayda ve 5 yaşında aşıyı uyguluyorduk. Şu anda 1 yaşla 15 ay arasında 1 doz, 4-6 yaş arasında ikinci bir doz yapılması hastalığa karşı %95, %98 oranında koruyor.

Yani 2 doz aşısını olan, uygun koşullarda aşısı yapılan çocuklarda kızamık hastalığı riski %3'e kadar azaltılıyor. Kızamık hastalığı ile ilgili Sağlık Bakanlığı'nın 2004'ten bu yana yaptığı kampanyalardan sonra kızamık hastalığıyla hemen hemen hiç karşılaşılmıyor.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat