Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kız çocukta vajinal kanama neden olur?

24,132
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kız çocukta vajinal kanama neden olur?

Bir kız çocuğunda kanama görülmesi haklı olarak aileyi çok tedirgin edici bir durumdur ama hemen paniğe kapılmamalı ancak mutlaka bir doktor muayenesine götürmek gerekir. 

Kız çocuklarında genital kanama görülmesi durumunda, çocuğun çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı veya kadın hastalıkları ve doğum uzmanına götürülmesi gerekir. Öncelikle kanamanın nereden geldiğinin ayırt edilmesi önemlidir. Genital kanamalar yeni doğan döneminden itibaren başlayabilir. 

Yeni doğan döneminde anneden geçen hormonların etkisi ile çocuğun genital bölgesinde kanama görülebilir. Bu, ilk 10 - 15 gün için geçerlidir ve bu süreyi geçtiyse bunun da araştırılması gerekir. Ama her durumda, çocuk yeni doğan döneminde de olsa en ufak kanamada mutlaka doktor muayenesi yapılmalıdır. 

Bunun dışında hayatı tehdit edici durumlarla da karşılaşılabilir. Ancak bu çok düşük, çocukluk çağında 1000'de 1 oranlarında karşılaşılan vajinal kanserlerdir. Ama bu zaten bir kitle ile ya da dışarıda ele gelen bir lezyon ile kendini belli edecektir.

Çocuklarda henüz ergenlik dönemine girilmeden kanama meydana gelebilir. Ergenlik dönemine girilmeden görülen kanama erken ergenlik döneminin habercisi olabilir. Bu durumda çocuk doktoru diğer ergenlik ile ilgili bulguları da değerlendirerek bunun erken ergenlik mi başka bir patoloji mi olup olmadığına karar verecektir.

Diğer çok önemli bir sebep, genital bölgeye olan travmalardır. Özellikle araç içi kazalarda çok ciddi yaramalarda genital bölgede travmalar ve kanamalar oluşabilir. Bunlar hayatı tehdit edici iç kanamalara kadar gidebilir. Bu gibi durumlarda multidisipliner yaklaşarak gerekirse ameliyat önerilebilir.

Çocuklarda genital bölge kanamaların bir başka nedeni ise adli bir boyutu olan cinsel tacizlerdir. Cinsel taciz sonrasında da kız çocuklarında genital kanama oluşabilir. Dolayısıyla çocukluk çağında her tür kanamada vakit kaybetmeden bir çocuk doktoruna veya kadın doğum uzmanına başvurulması gerekir. 

Çocuklarda genital kanamanın en sık görülen sebebi ise vajinada yabancı cisimdir. Çocuklar her şeyi çok kurcaladıkları için ve her cisimle oynama gibi alışkanlığa sahip oldukları için vajinadan genelde yabancı cisim çıkarıyoruz. Bu durumda vajinadan çıkan yabancı cisimde, eşlik eden bir akıntı, pis kokulu akıntı da yol gösterici olabiliyor. Yani kanama olmasa da biz kız çocuğunun bezinde ya da çamaşırında renkli, kötü kokulu bir akıntı görülmesi durumunda muhakkak yabancı cisim akla getirilmeli ve çocuğun mutlaka doktor tarafından muayene edilmesi gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat