Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kız çocuklarında erken ergenlik ne zaman bir sorun olarak kabul edilmeli?

8,888
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kız çocuklarında erken ergenlik ne zaman bir sorun olarak kabul edilmeli?

Özellikle anne ve babalarda kız çocukları ile ilgili endişeler bulunur. Çünkü kız çocuğu daha 3 - 4 yaşındayken bile göğüs bölgesinde bazı değişiklikler bulunur. Bunlar erken ergenlik belirtisi olarak algılandığı zaman kaygılanma başlıyor. Bu kaygıların başında ise boy uzamasının durması geliyor. 

Kız çocuklarda göğüslerdeki gelişmenin, ergenlik döneminin zirve yaptığı âdet kanamasına kadar olan süre içerisinde yıllar önceden başladığını görüyoruz. Bu anlamda kız çocuklarda göğüslerde ufak tefek gelişmeler görülüyorsa, bundan hemen erken ergenlik olarak şüphelenmemek gerekir. Elle hissedilebilir olan göğüste büyüme değil, dışarıdan anlaşılabilir tarzda bir şey varsa eğer belli bir yaştan önce, o zaman endişelenmek gerekir.  Bununla birlikte erken ergenlik sık da görülen bir durum değildir ve 5000'de 1 görülür. Bu anlamda çocuk endokrinolojisi uzmanı tarafından doğru tanı konuması çok önemlidir. 

Tabii ki tüylenme, kız çocuklarda özellikle koltukaltı ve genital bölgedeki tüylenme, boyda hızlı bir şekilde uzama gibi belirtiler kız çocukta 8 yaşından önce görülüyorsa, özellikle annelerin bu konuda duyarlı olması ve bir çocuk doktoruna başvurması gerekir. Bu durumda eğer gerekiyorsa, çocuk doktorunuz tarafından bir çocuk endokrinoloji uzmanına yönlendirme yapılacaktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat