Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kız çocuğunun geç ergenliğe girmesi hangi sorunlara neden olabilir?

1,564
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kız çocuğunun geç ergenliğe girmesi hangi sorunlara neden olabilir?

Geç ergenlik her zaman dikkatle ele alınması gereken bir konudur. Bir çocuğun ergenliği gecikiyorsa esas olarak sağlıklı olduğunun kontrol edilmesi gerekir. Diğer yandan özellikle kız çocuklarda turner sendromu dediğimiz boy kısalığı ile birlikte giden, ergenliğin gecikmesine neden olan ama ilaç tedavisi ile giderilebilen bir geç ergenlik nedeni vardır. 


Bunun da özellikle kız çocuklarda düşünülmesi gerekir. Eğer çocuk turner sendromu ise olay basit bir geç ergenlik değildir, çok fazla sorunun bir arada yaşadığı bir durumdur. Ergenlik geciktiği zaman kız çocukta boyun uzaması yeterli olmaz. Ergenlikte yaklaşık 20-25 cm boy atılır. Bu büyüme atağının olmaması çocuğun boyunun yaşıtlarına göre kısa kalmasına neden olur. 

Geç ergenlik psikolojik açıdan da etkilidir. Yaşıtları ondan farklı bir görünüm alırken onun hala çocuk gibi görünmesi onu rahatsız edebilir. Kemik yoğunluğunun gelişimi açısından östrojen yani kadınlık hormonu önemli bir hormondur. Ergenlik geciktikçe kemik sağlığı açısından sorun olmaya başlar. Kemiklerin maksimum yoğunluk artışı 13 yaş civarındadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat