Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kişi kendisini sokan yılanı görmemişse ne yapmalıdır?

3,114
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kişi kendisini sokan yılanı görmemişse ne yapmalıdır?

Yılan ısırması durumunda yılanın şeklini görmek önemlidir. Çünkü zehirli yılanın karakteristik bir yapısı ve şekli vardır. Zehirli yılanların kafa ve kuyruk yapısı zehirli olmayan yılanlara göre farklılık gösterir. 

Yılan ısırdığında kişi görmemişse yılanın zehirli olduğu düşünülüp 112 aranarak hasta en yakın sağlık kuruluşuna nakledilmelidir. Böyle bir durumda doğru bir ilk yardım uygulaması yapılması, efor sarf ettirmeden kişinin hareketsiz tutulması ve ısırılan bölgenin kalp seviyesinin aşağısında tutulması, bu şekilde hastaneye nakledilmesi önemlidir.

Zehirli yılanların yapısı 

Zehirli yılanların kafaları üçgen şeklindedir. Bu durum zehir keselerinden kaynaklanır. Kuyruk kısımları da kalından hızlıca inceye doğru giden bir görüntü sergiler. Normal yılanlarda bu durum kademe kademedir. Kalından inceye belli bir oranda gider. 

Zehirsiz yılanların yapısı

Zehirsiz yılanların kafa yapıları da düz veya oval olur. Bir de ısırılan bölgeden yılanın zehirli olup olmadığı anlaşılabilir. 

Tüm yılan ısırmalarında kişi yılanı görmemişse zehirli bir yılan ısırmış gibi müdahale yapılması ve hastanın 112 aranarak en yakın sağlık kuruluşuna sevk edilmesi gerekir. Böyle durumlarda kişinin hareket etmemesi, ısırılan bölgenin hareketsiz bırakılması, soğuk uygulama yapılması ve hastanın kesinlikle hareket ettirilmemesi ve doğru bir şekilde hastaneye naklinin sağlanması önemlidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat