Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kış lastiğinin sürüş üzerindeki etkileri nelerdir?

6,167
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kış lastiğinin sürüş üzerindeki etkileri nelerdir?

Kış lastikleri hava 7 derecenin altındayken kullanılmalıdır. Bu sayede güvenli bir sürüş yaparsınız. Çünkü hava 7 derecenin altındayken yaz lastiklerinden malzeme yapısının farklı olması nedeniyle istenilen verimi alamazsınız. 

Kışın yaz lastiği kullanmayın!

Yaz lastiklerinde kullanılan silikanın kış aylarında sertleşmesi sebebiyle kış aylarındayken fren mesafeniz uzar, buna bağlı olarak güvenli sürüş sağlamanızı engeller. Bu da sürücü açısından büyük bir tehlike oluşturur. 

Yaz lastiklerini kış aylarında kullanmaya çalışırsak, sürücünün direksiyon vasıtası ile vermeye çalıştığı komutları lastikler yola aktaramaz. Bu da sizin yoldan çıkmanıza yol açabilir veya fren yaptığınız zaman fren mesafenizin uzamasına neden olur. Bu özellikle buzlu havalarda çok büyük tehlike arz etmektedir. 

Doğru bilinen yanlışlardan biri de kış aylarında yaz lastiklerinin hava basınçları ile oynanarak, basınçlarını aşağıya doğru düşürerek kullanılmaya devam ettirilmesidir. Ancak yaz lastiğinin hava basıncının düşürülmesi aracın yola daha iyi tutunacağı anlamına gelmez. Çünkü bu kış lastiklerinin tek özelliği değildir. Kış lastikleri hem desen hem de malzeme anlamında yaz lastiklerinden tamamen farklı üretilmektedir. 

Bu anlamda araba lastiklerinin basıncının düşürülmesi herhangi bir şekilde güvenlik ya da sürüş konforu sağlamaz. Güvenlik ve sürüş açısından konfor isteniyorsa, araçlarda mevsime uygun şekilde lastik kullanılmalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat