Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kırmızı besinlerin sağlık için önemi nedir?

322
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kırmızı besinlerin sağlık için önemi nedir?

Enerjinin rengi kırmızı mutlaka günlük beslenme içinde yer almalıdır. Renkli diyet içinde kırmızı besinler önemlidir. Özellikle kırmızı sebze ve meyvelerde yer alan likopen ve antosiyanin adlı maddeler kansere karşı koruyucudur.


Domates, karpuz, greyfurt, kuşburnu gibi besinlerde bulunan likopen kansere karşı korur. Domatesteki likopenin prostat kanseri, özofagus kanseri, sindirim sistemi, meme, mesane ve cilrt kanseri riskini azalttığı yapılan çalışmalarda ortaya konmuştur. Domates işlendikçe likopen miktarı artar. Salça, domates suyu ve püresinde çiğ domatesten daha fazla likopen vardır. 

Çilek ve ahududu gibi meyveler antioksidan özellikteki antosiyaninleri içerir. Bu besinlerin antimikrobiyal etkisi olduğu yapılan çalışmalarda kanıtlanmıştır. Kuşburnu tüm renk gruplarındaki meyve ve sebzeler arasında en yüksek miktarda C vitamini içeren besindir. Bu portakalınkinin 8 katı kadardır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat