Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kiraz zayıflama diyetinde kullanılabilir mi?

1,383
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kiraz zayıflama diyetinde kullanılabilir mi?

Yaz mevsiminin vazgeçilmez ve lezzetli meyvesi olan kiraz, oldukça faydalı ve besleyici bir meyvedir. Kiraz vitamin ve mineraller bakımından son derece zengindir. Kirazın içeriğinde yüksek potasyum ve düşük sodyum bulunmaktadır. Kiraz bu özelliği sayesinde vücudun su dengesini düzenlemeye yardımcı olur ve içerdiği sodyum ile aşırı su kaybını önlemektedir. 


Kirazın su dengesini sağlamaya yardımcı olması nedeniyle zayıflama diyetlerinde yer alması ödem atımına ve kilo vermeye yardımcı olmaktadır. İçerdiği meyve şekeri levüloz, rahat sindirilebildiği için, şeker hastaları da kirazı yanında protein kaynağı besinlerle birlikte tüketebilir. Ancak kiraz şeker içermesi sebebiyle yanında şeker miktarını dengeleyecek bir besinle tüketmek daha sağlıklı olacaktır. Örneğin bir porsiyon kirazla beraber bir su bardağı süt tüketmek şeker oranını dengeleyeceği gibi sağlıklı ve doyurucu bir ara öğün tercihi olabilir.  

Düşük yağ ve bol miktarda su içeren kirazın zayıflama diyetlerinde uygun porsiyon miktarına göre yer alması hem zayıflamaya hem de yağ yakımını hızlandırmaya yardımcı olur.  Kiraz, lif içeriği, antioksidan madde içeriği, potasyum ve demir açısından zengin bir meyvedir.Lif içeriğinin fazla olmasından dolayı kabızlığı önlemede ve zayıflamaya yardımcı olmada etkin rol oynamaktadır ve güçlü bir idrar söktürücüdür.  

Zayıflama diyetinde diyette yenmesi gereken porsiyon miktarına uygun olarak ayarlandığı  sürece kullanılabilir. Eğer sindirim sorunları çekiyorsanız ve sık sık kabızlık yaşıyorsanız kiraz sizin meyveniz olabilir. Çünkü kiraz, bağırsakları hareketlendiren ve kabızlığı önleyen besin lifinden yüksek miktarda içermektedir. 100 gram kiraz günlük olarak alınması gereken besin lifinin %8'ini karşılar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat