Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kiraz nasıl bir meyvedir?

1,986
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kiraz nasıl bir meyvedir?

Kirazın anavatanı Güney Kafkasya, Hazar Denizi ve Kuzey-Doğu Anadolu'dur. Bu gen merkezlerinden doğuya ve batıya doğru yayılarak dünya üzerinde geniş bir alanı kaplamıştır. Bu gün yabani olarak doğuya doğru İran ve Afganistan'da, batıya doğru Balkanlar, İsviçre ve hatta İskandinavya'da yetişmektedir.


Memleketimizde yabani olarak kuzey Anadolu dağlarında, Toroslar'da ve Doğu Toroslar'da bol miktarda rastlanmaktadır. Çiçek açmış kirazlar gülgiller ailesindendir. Meyveleri özellikle mineral madde açısından oldukça zengin olan kirazın, sanayide kullanılan birkaç çeşidi dışında hemen hepsi taze olarak tüketilmektedir. 

Kiraz, protein, karbonhidrat, vitaminler  ve minerallerce zengindir. Meyvesi taze olarak yenir. Hoşaf, reçel ve  konservesi yapılır. Kiraz kabuğu kabız ve ateş düşürücü, çiçekleri göğüs yumuşatıcı, yaprakları ise müshil olarak kullanılmaktadır. Ayrıca Giresun ilinde kiraz kavurma adıyla yemeği yapılmaktadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat