Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kimlerde idrar yolu enfeksiyonu riski daha fazla?

51,139
kez izlendi
Puan: 4.60 / 5
Detaylı Açıklama

Kimlerde idrar yolu enfeksiyonu riski daha fazla?

İdrar yolu enfeksiyonları çocuklarda ve erişkinlerde oldukça sık görülen enfeksiyonlardır. Üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra ikinci sıklıkta yer alırlar.

İdrar yolu enfeksiyonu yeni doğan dönemi dışında kız çocuklarında çok daha sıktır. Çünkü kız çocuklarında dış ortamla idrar kesesi arasındaki mesafe oldukça kısadır.

Erkek çocuklarda genelde çengel şeklindeki E. Coli bakterilerinin sünnet derisine tutunarak neden olduğu, tekrarlayan enfeksiyonlardan söz ediyoruz.

Erkek çocuklarının sünnet derileri alındıktan sonra E. Colinin oturacağı bölgeyi ortadan kaldırdığınızdan ve mesafe oldukça uzun olduğundan, altta yatan bir neden yoksa idrar yolu enfeksiyonuyla karşılaşma oranları oldukça düşer.

Bez döneminde idrar yolu iltihabı olma sıklıkları biraz daha fazladır. Çünkü dışkının ön bölgeye bulaşma şansı daha yüksektir. Çocuk büyüdükçe idrar yolu iltihabı sıklığı biraz daha azalır. Sık enfeksiyon görülen çocuklarda mutlaka altta yatan patolojiyi aramak gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat